Klek

Malé prímorské letovisko Klek leží v peknej zátoke pod Jadranskou magistrálou. Letovisko bola kedysi súčasťou slávnej Dubrovníckej republiky, ale momentálne tu žije len asi 200 obyvateľov. Napriek tomu je  dobre vybudované, nájdete tu reštauráciu, aperitív bar, tržnicu, kaviareň s terasou, supermarket, poštu, ambulanciu, zmenáreň, obchod so suvenírami, detské ihrisko a rad športových možností. Letovisko obklopujú storočné olivy, oleandre a iná stredomorská flóra. Klek je miestom pre kľudnú a príjemnú dovolenku.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KlekDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, Klek
všetky fotky

Zaujímavosti

Klek leží v zálive, ktorý oddeľuje polostrov Pelješac od pevniny. Je jedným z menších letovísk v oblasti Dubrovníka, ale ponúka  viaceré atraktívne tipy. Nachádza sa veľmi blízko chorvátskej magistrály južne od prístavu Ploče. Historicky je toto miesto zaujímavé aj tým, že Klek postúpila v minulosti Dubrovnícka správa bosanským Turkom, aby im umožnila prístup k moru a takto si zaistila ochranu proti svojim pomerne silným súperom zo západu - Benátskej republike. Romantické povahy určite okúzlí hranolová veža kula Monkovič, ktorá sa zachovala zo 17. storočia spoločne s kaplnkou a zvyškami hradieb. Nad Klekom určite navšítvte tajomnú zrúcaninu hradu Smrdengrad, pretože neďaleko sa nachádza rozľahlá nekropola s náhrobnými kameňmi. Doporučujeme sa pozrieť do bývalého mlyna na olivy, ktorý bol postupom času premenený na umeleckú galériu chváliacu sa najmä cez leto dielami súdobých chorvátskych umelcov. Asi 90 kilometrov smerom na juh leží perla južnej Dalmácie – Dubrovník.

Fakultatívne výlety

Pre tých, ktorí nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste, sú ako stvorené výlety, ktoré sa z Kleku dajú podniknúť.
Neopakovateľný deň môžete stráviť v Dubrovníku, nazývaným poklad Jadranu, ktorý je  známy starobylým mestským centrom, obohnaným  mohutnými hradbami.

Návšteva Mostaru, so starou historickou časťou je tiež pekným výletom.
Absolvovať môžete i púť do Medžugoria, známeho mariánskeho posvätného miesta , kde sa objavila Panna Mária.

Vodopády Kravice.

Delta rieky Neretva
– úrodná dolina pretkaná sieťou kľukatých kanálov obkolesujúcich mandarinkové plantáže a priestranné močiare bohaté na vtáctvo (viac ako 250 druhov).

Baćinské jazerá
– severne od prístavu Ploče, obľúbené stredisko športových rybárov

Ston
– mestečko s najdlhšími zachovanými mestskými hradbami v Európe a soliarňou zo 14. storočia.

Škola kitesurfingu pri piesočnatej pláži, v ústí rieky Neretvy, 15 km od Kleku.
  kitesurfing

Zobraziť viac