Orebič

OREBIČ sa nachádza v juhozápadnej časti polostrova Pelješac, na úpätí hory sv. Ilija (961 m n.m.). Malebné mestečko, ožiarené po celý deň slnkom, ponúka turistom nenarušenú prírodu storočných borovíc, oleandrov, olivovníkov, kaktusov a kvetín. Hotely sa nachádzajú mimo mesta, v krásnej prírode. Dlhé kamenisté a okruhliakové pláže s početnými zátokami a azúrovým morom, domáce špeciality, vína Dingač, Postup a Pelješac stále lákajú turistov, ktorí túžia po pokojnej a romantickej dovolenke. Z Orebiča možno navštíviť ostrov Korčula – trajektom a vodnými taxíkmi asi 15 min.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, OrebičDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, Orebič
všetky fotky

Zaujímavosti

Na úpätí hory Sv. Ilja sa nachádza mestečko Orebič, kolíska námorných kapitánov a námorníkov a je perlou Pelješskej riviéry. Umiestnený na juhozápade sedemdesiat kilometrov dlhého poloostrova Pelješac spojeného s pobrežím úzkou stonskou úžinou, je Orebič vlastne jedna veľká okruhliaková pláž.. Vďaka velmi výhodnej zemepisnej polohe je chránený pred silnými nárazmi severného vetra, bury. Napriek tomu, že je mesto počas celého dňa otočené k slnku, ľahučký maestrál robí pobyt v Orebiči veľmi príjemným. Orebičskou atrakciou je Františkánsky kláštor a kostol Panny Márie Anjelskej. Pohľad na Pelješský kanál, Korčulu, Mljet a Lastovo zo 150m nadmorskej výšky, na ktorej sa nachádza kláštorná lodžia, je nezabudnuteľný. Hovorí sa, že orebičskí kapitáni a námorníci pri odjazde a návrate z plavieb, sirénami zdravili Pannu Máriu Anjelskú na znak vďačnosti a žiadosti o ochranu. Františkáni im odpovedali zvonmi z kostolnej zvonice. A táto tradícia sa zachovala dodnes a je úžasným zážitkom.

Fakultatívne výlety

Pre tých, ktorí nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste, sú ako stvorené výlety, ktoré sa z Orebiča dajú podniknúť.
Ostrov Hvar je atraktívny vôňou levandule, príjemnou stredozemnou klímou a najväčším počtom slnečných hodín v roku. Mesto Hvar Vám okrem zdravia a prírody môže ponúknuť aj výnimočné kultúrno-historické dedičstvo. Mestu, ktoré obkolesujú sedem storočí staré hradby, dominuje mestské námestie, najväčšie v Dalmácii, obkolesené renesančnými a barokovými palácmi. Hvar je trendová destinácia, kde sa večer môžete dobre zabaviť, no zábava začína už poobede, kde sa v niektorých baroch organizuje „party po pláži“, zatancujte si v plavkách! Vyberte sa do mesta Stari grad, vedený duchom minulosti. Malé miesta ako je Vrboska alebo Jelsa Vás oduševnia kľudnom a tichom svojich úzkych uličiek a romantických malých námestí.
Bájkovitá Korčula bola údajne domom peknej Kerkyry, hrdinky gréckej mytológie, podľa ktorej Korčula dostala aj svoje meno a domov jej údajne stanovil samotný boh mora Poseidón. Na ostrove Korčula mal svoj domov aj svetový cestovateľ Marco Polo. Vyberte sa na prechádzku Korčulou a spoznajte historické dedičstvo, ktoré tu môžete vidieť na vlastné oči v známej rytierskej hre moreška, kde sa rytieri v čiernych a červených kostýmoch boria o náklonnosť dámy. Uveríte, že je cestovanie časom možné. Navštívte aj Vela Luku, nachádzajúcu sa v hlbokej zátoke, vypite si pohár Pošipa, Plavca alebo Admirala, vín v ktorých sa skrýva slnko Korčule.
Počas sezóny sa z dedinky Trstenik Trstenikprepravíte loďou na ostrov Mljet,  jedinečné miesto na Jadrane s obrovským prírodným bohatstvom. Pokoj, nádherné prírodné scenérie, osamelé pláže, malé rybárske dedinky a len malé množstvo turistov. Hovorí sa, že Boh pre nás zanechal na zemi kúsok raja práve na tomto neopakovateľnom ostrove. Pláže sú známe veľmi jemným pieskom, obklopené ihličnatými lesmi. Poskytujú skutočne ideálne podmienky na strávenie dovolenky.
Cez polostrov, od Stonu do osady Lovište, vedie asfaltová cesta nazývaná Pelješacká transverzála (Pelješka transverzala).
Pekný je i výlet do Dubrovníka, pokladu Jadranu, ktorý je známy starobylým mestským centrom, ktoré je obohnané mohutnými hradbami

Zobraziť viac