Ostrov Korčula

Ostrov Korčula

Zobraziť termíny

Ostrov KORČULA patrí spolu s Bračom a Hvarom do trojice najpopulárnejších dalmatínskych ostrovov. Od Orebiča na polostrove Pelješac ho delí len 1270 m široký prieplav. Rovnomenné stredisko ostrova – mestečko Korčula – patrí k tým stredovekým jadranským osadám, ktoré boli vo veľkej miere zachované v podobe, ktorú získali v 13. a 14. storočí. V architektúre prevláda gotika a renesancia, oboje s osobitným stredomorským šarmom. Na návrší uprostred starého mesta je gotická katedrála sv. Marka zo 14. storočia. V jej interiéri sú dva obrazy pripisované Tintorettovi – Svätá trojica a Zvestovanie. Vedľa katedrály je palác Gabriellis s expozíciou mestského múzea približujúcou dejiny Korčule. Podľa ústnej tradície a najnovšie aj podľa tvrdenia chorvátskych historikov sa na ostrove Korčula narodil roku 1254 cestovateľ a diplomat Marco Polo, známy sedemročným pobytom na dvore Kublaj Chána. Rodný dom legendárneho cestovateľa je poniže chrámu sv. Marka. Dom má dve poschodia, cez ktoré sa strmým schodiskom vystupuje do vežičky s krásnym výhľadom na prieplav medzi Pelješcom a Korčulou. Expozíciu tvorí niekoľko podobizní Marca Pola a mapy s vyznačením jeho ciest. Ako podporný argument pre tvrdenie, že sa tu benátsky obchodník Marco Polo narodil je, že v Korčuli žije niekoľko rodín s priezviskom Depolo.
Vela Luka
 letovisko s takmer 5000 miestnymi obyvateľmi je vzdialené od mesta Korčula 42  kilometrov. Toto letovisko sa rozvinulo začiatkom 19. storočia. Nachádza sa v hlbokej chránenej zátoke. V okolí je mnoho zátok vhodných na kúpanie. Jednou z atrakcií je blízky ostrovček Ošjak. Miestne obyvateľstvo sa zaoberá poľnohospodárstvom, rybárstvom, turistikou. Nachádza sa tu aj lodenica Greben a fabrika na spracovanie rýb Jadranka.
Ostrov je spojený trajektmi:
Orebić – Dominče (Korčula), Split – Vela Luka (Korčula) 

 

 

Zaujímavosti:

Ostrov Korčula (277 km2) patrí do skupiny Juhodalmátskych ostrovov. Leží v ich vonkajšom pásme. Z hľadiska cestovného ruchu mu môžu konkurovať iba Hvar a Brač. Korčula je od ostrova Hvar oddelená Korčulským prielivom (Korčulanski kanal), od polostrova Pelješac Pelješackým prielivom (Pelješki kanal). Pobrežie je bohato členené a vo vnútrozemí sa týčia zalesnené hory. Najväčší záliv Vela Luka je v jeho západnej časti, ďalšie zálivy sú menšie - Tri luke, Brna, Meja atď. Časť ostrova je hornatá, pohoria dosahujú výšky cez 500 metrov. Darí sa tu píniám, boroviciam, palmám, figovníkom, mandľovníkom, granátovníkom. Značnú plochu pokrývajú veľmi úrodné polia (Čarsko polje, Blatsko polje a ďalšie. Hlavné prímorské obce zahŕňajú: Korčula, Vela Luka, Lumbarda, Brna a Prižba, Blato, Čara, Pupnat, Smokvica a Žrnovo.
Návštevníkom a dovolenkujúcim v letovisku Korčula je odporúčané zúčastniť sa tradičných zvykov, ľudových tancov a hier. V mestečku Korčula je to tanec moreška, v obci Blato, Čara, Pupnat a Smokvica tanec kumpanija. Korčula sa stala aj obľúbeným miestom pre milovníkov jachtingu, surfovania, potápania. Východne od starého mesta Korčule je základňa pre vodných motoristov a jachtárov. U turistov je obľúbená aj miestna kuchyňa či víno Pošip-Čara. Vychýrená je aj ochutnávka ustríc v mestečku Ston alebo pravý panenský olivový olej. Podľa hodnotenia novinárov The Sunday Times a Observer bol ostrov Korčula zaradený medzi TOP 10 ostrovov z celého sveta.
Bájkovitá Korčula bola údajne domom peknej Kerkyry, hrdinky gréckej mytológie, podľa ktorej Korčula dostala aj svoje meno a domov jej údajne stanovil samotný boh mora Poseidón. Na ostrove Korčula mal svoj domov aj svetový cestovateľ Marco Polo. Vyberte sa na prechádzku Korčulou a spoznajte historické dedičstvo, ktoré tu môžete vidieť na vlastné oči v známej rytierskej hre moreška, kde sa rytieri v čiernych a červených kostýmoch boria o náklonnosť dámy. Uveríte, že je cestovanie časom možné.

Fakultatívne výlety:

Obľúbeným cieľom dovolenkárov na ostrove Korčula je mesto Vela Luka. Je to najväčšie prístavné mesto a leží na konci 7 km dlhého rovnomenného zálivu na západnom pobreží ostrova. Vela luka je aj kúpeľným mestom, v zátoke Kale vyvierajú liečivé pramene a v kúpeľoch Kalos sa liečia choroby dýchacích ciest, pohybového ústrojenstva a ženské choroby. Jaskyňa Vela spilja v hornej časti Spilinského vrchu nevyniká sintrovou výzdobou, ale archeologickými nálezmi od neolitu až po dobu bronzovú.
Ostrov Proizd neďaleko Vela Luky je obľúbeným výletným miestom pre nádhernú modrú farbu mora a jeho priezračnosť. Na ostrove sa nachádzajú štyri štrkové pláže (jedna je naturistická).
Samotné centrum ostrova, mesto Korčula, ponúka veľa pamiatok.
Z ostrova Korčula sa dajú organizovať rôzne zaujímavé dlhšie alebo kratšie výlety. Najpríťažlivejšie sú tie po mori, organizované: trajektovými pravidelnými linkami, motorovými loďkami, výletnými plachetnicemi, hydroglisérmi, taxi člnkami a pod. Na ostrovčeky neďaleko mesta Korčula sa jazdí za kúpaním, za športom (Badija), proehádzkami alebo za návštevou archeologických nálezísk (Majsan, Lučnjak, Sutvara).
Na Vrniku je okrem  kúpania nemenej zaujímavá aj prechádzka opustenými stredovekými kameňolomami.
Z Vela Luky se loďkami plaví na Proizd a Ošjak a tiež do susedných zátok a trajektom sa dá dostať aj na Mljetostrov Lastovo, ktorý je príťažlivý vďaka nedotknutej prírode a tradičnému spôsobu života obyvateľov ostrova.
Turistov láka aj ostrov Mljet, na ktorom je jedinečný Národný park. Ostrov patrií k tzv. súostroviu Dubrovník. Legenda hovorí, že práve tento ostrov inšpiroval Homéra pri opise Začarovaného ostrova Ogygia v príbehu o Odysseovi a nymfe Kalipso. Ostrov patrí k najzelenším ostrovom, má povesť tichého raja a vyznačuje sa mimoriadne členitým pobrežím. Na ostrove je vzácna kvetena a prírodný lesný porast.
Trajektom alebo loďkami sa z mesta Korčula rýchlo dopravíte do mestečka Orebič na Pelješaci, malebného kapitánskeho letoviska, kde sa nachádza aj Námorné múzeum. Z mestačka Orebič sa pešo alebo na aute dostanete k Františkánskemu kláštoru a Kostolu Panny Marie Anjelskej. Po vyznačených chodníkoch je možné vystúpať aj na najvyšši vrchol Pelješacu Sv. Ilija (961 m).
Aj ďalšie miesta na polostrove Pelješac sú nemenej zaujímave - za zmienku určite stoja malebné dedinky  Kučište, Viganj,  Lovište, kde sú krásne pláže.
Smerom na východ od Orebiča sa nachádza mestečko Ston (Veliki a Mali), ktoré je obklopené zaujímavými vysokými hradbami, ktoré pre svoju obranu vybudovala Dubrovnicka Republika v 15. a 16. storočí. Toto  mestečko s ešte stále aktívnymi soľnicami sa preslávilo aj chovom rôznych druhov mušlí a ústric.
Ďalej sa po pobreži Jadranu magistrálou  dostanete až do Dubrovníka (cca 3 hodiny od Korčule),a touto magistrálou, ale opačným smerom t.j. na západ môžete absolvovať výlet k delte rieky Neretvy, kde je prírodná rezervácia Hutovo blato.

NovinkyDieťa zdarmaTip CK
Kontakt

CK AQUAMARIN

Horná 44
974 01  Banská Bystrica
call centrum:

0903 459 459

e-mail: aquamarin@aquamarin.sk

PoUtStŠtPiSoNe
: