Národný park Paklenica
V područí južného Velebitu sa na ploche 3617 ha sa pozdĺž jadranského pobrežia rozprestiera Národný park Paklenica. Oblasť bola vďaka svojej výnimočnej prírodnej rozmanitosti a kráse už v roku 1949 vyhlásená národným parkom. Tu kde sa more priamo dotýka pohoria, v hlbokých zarezaných a kolmých kaňonoch, nájdete početné zaujímavé a nie často sa vyskytujúce prírodné útvary. Pôvodná príroda vzbudzuje zvedavosť ľudí a nadchýna všetkých návštevníkov.
Národný park Paklenica so svojimi dvoma impresívnymi kaňonmi, Velika Paklenica a Mala Paklenica, s množstvom neobyčajných krasových skalných útvarov, radom jaskýň a útesov, rôznorodá flóra a fauna, monumentálna strmá skalná stena známa ako Anića Kuk zaraďujú túto oblasť medzi najpopulárnejšie medzi alpinistami. V národnom parku je vybudovaných okolo 150km turistických značených chodníkov. Najnavštevovanejšia trasa je cez kaňon Velika Paklenica do vysokohorskej chaty Paklenica (trvá asi 2 hodiny).
Jaskyňa Manita peć charakterizuje bohatstvo kvapľových útvarov a podzemných siení (dvorana dlhá 65m a široká 40m, vysoká 32m). Vek stalagmitov a stalagtitov sa odhaduje na 80 000 rokov. Paklenica sa môže pochváliť aj rozmanitým živočíšnym svetom. Najpočetnejšou skupinou je vtáctvo, doteraz bolo zaznamenaných 212 druhov. Vyskytuje sa tu sup bielohlavý s rozpätím krídiel do 2,6m. Z druhov hmyzu treba pozornosť obrátiť na vysokohorské druhy motýľov. V oblasti národného parku môžeme ďalej nájsť medveďa hnedého (Ursus arctos), vlka obyčajného(Canis lupus) a rysa ostrovida (Lynx lynx).
Národný park Plitvické jazerá
Priezračná voda sýtej tyrkysovej farby, zurčiace vodopády s tancujúcimi kvapkami vody, ktoré na pozadí slnečného podtónu a chorvátskeho vánku vytvárajú hravý ligot vodných diamantov, čím dotvárajú nádheru celej scenérie pohládzajúcej nielen oko, ale i dušu mnohých návštevníkov. Všetky spomínané asociácie, ba aj mnoho ďalších obrazov sa človeku vynárajú v pamäti pri spomienke na najstarší národný park Chorvátska známy pod pomenovaním Plitvické jazerá. Jednoducho symfónia farieb a súzvuk tónov ...
Pre nadšencov pešej turistiky pripravili Plitvické jazerá množstvo atraktívnych turistických chodníkov. Jeden breh jazera s druhým spájajú kľukaté drevené chodníky a mostíky, ktoré sa nachádzajú nad úrovňou jazier. Okrem uvedenej alternatívy je možné prehliadnuť si Plitvické jazerá aj prostredníctvom turistického vláčika. K dispozícii je aj autentickejší spôsob, a to konkrétne plavba loďou.
Plitvické jazerá sa členia na dve skupiny: Horné a Dolné jazerá. K tzv. Horným jazerám sa zaraďuje dvanásť jazier, ktoré sú položené vo vyššej nadmorskej výške a končia najväčším jazerom zvaným Kozjak. Má dĺžku 2 km a hĺbku 46 m. Z neho sa voda prelieva do tzv. Dolných jazier – je to sústava štyroch plytších, rozlohou menších a v nižšej nadmorskej výške situovaných jazier. Obkolesuje ich prekrásny kaňon, ktorý vo vápencových skalách vyhĺbila rieka. K jazerným vodám sa na ich konci pripája obrovským 72 metrovým vodopádom potok Plitvica, podľa ktorého sa nazýva celý súbor smaragdovozelených až tyrkysových jazier pestrých rozmerov.
Jazerá sú v letnom období vyhriate na príjemných cca 24 ºC, čo podnecuje mnohých návštevníkov k osvieženiu, ktoré im istotne v horúcom počasí padne vhod. Okrem samotných jazier, mohutných skál, vodopádov a kaskád, či prevažne bukových lesov a drobných lúk sa v parku nachádza aj niekoľko pôsobivých jaskýň, z ktorých je možné navštíviť približne dvanásť, tie sú dostupné pre verejnosť. K najznámejším patria napr.: Golubinjača, Mračnjača alebo Velika pećina.
Čo sa fauny a flóry týka, listnaté (najmä buk) a ihličnaté (jedľa, smrek) lesy sa stali domovom pre medvede, vlky, líšky, rysy alebo jazvece. V korunách stromov sídli a vzdušný priestor Plitvických jazier brázdi vyše 140 druhov vtákov. Na lúkách sa môžete kochať ladným letom krehkých motýľov, v priehľadných vodách jazier zase bystrým pohybom pstruhov – na ich lov treba mať však osobitné povolenie od správy národného parku. K najkrajším pralesom Dinarida patrí v Plitvických jazerách.
Určite však využite aj možnosť navštíviť ďalšie národné parky, ktorými sú Kornati, či Krka a zujímavým výletom je aj výlet na Vranské jazero alebo do okolitých miest: Zadar, Nin, Biograd, či Šibenik.