Omiš

Mestečko Omiš sa nachádza v kaňone rieky Cetiny, obklopujú ho mohutné bralá. V minulosti preslávili toto mestečko piráti. V súčasnosti je Omiš turistickým mestečkom s pestrou turistickou ponukou na tridsaťpäť kilometrov dlhej riviére, pre ktorú je typické množstvo malebných pláží a jedinečných rybárskych dediniek.

Letovisko Duče je obklopené pohorím, borovicovými a olivovými hájmi. Tesná blízkosť mesta Omiš Vám umožní byť v centre turizmu strednej Dalmácie (Omišská riviéra). Duče a Omiš sú spojené zástavbou prevažne apartmánových domov medzi horami a morom. V letovisku sú krásne piesočnaté a okruhliakové pláže. Kúpanie je tu ideálny aj pre malé deti vďaka pozvoľnému vstupu do mora. Ďalej tu nájdete obchody, krčmičky a pizzerie. Nočný život nájdete v Omiši, ktorý je cca 2-3 km vzdialený. Na rozhraní Duče a mesta Omiš je vybudovaný nový obchodný dom „Studenac“. Duče možno odporučiť všetkým, ktorí hľadajú predovšetkým krásne kúpanie a odpočinok, ale aj horskú turistiku, či rafting na rieke Cetine. Kontrast vysokého skalného masívu Biokovo a azúrovo modré more s piesočnatými plážemi Vás na prvý pohľad osloví svojou nevšednou krásou.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, OmišDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, Omiš
všetky fotky

Zaujímavosti

Omiš má mimoriadne zvláštnu polohu, pretože domy sa tlačia pomedzi strmé vápencové skaly. Vďaka usadeninám z Cetiny získal Omiš slušnú piesočnatú pláž, v okolí mesta je však aj niekoľko štrkových pláží.

Najzaujímavejšia epocha mesta sa začala v ranom stredoveku, keď sa Omiš stal najdôležitejšou baštou neretvianskych pirátov. Istý čas platili Benátčania poplatok za to, že ich lode mohli vplávať do oblasti Omiša.

Z bývalých mestských hradieb sa zachovali časti mestského múra, štvorboká veža a zrúcaniny pevnosti Starigrad, ktoré sa nachádzajú 300 m nad mestom. Výstup k nim je pomerne namáhavý, stojí však za to, najmä pre nevšedne krásny výhľad na mesto a ostrovy strednej Dalmácie.

Duće
Turistické stredisko, ktoré je akýmsi predmestím Omišu, ležiace cca 2 km západne od centra, preslávené svojimi piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. V 60 a 70-tych rokoch tu boli vybudované vilky k turistickým účelom, najmä pre rodinnú dovolenku. V Duće je zachovaný gotický kostol sv. Marka a župský kostolík sv. Ante Padovanského. V mieste nájdete obchody s potravinami, reštaurácie, pizzeriu aj plážové občerstvenie.

Fakultatívne výlety

Počas dovolenky máte možnosť prežiť celodenný výlet pirátskou loďou z Omiša do niekoľkých krásnych miest na ostrovoch Brač a Hvar. Brač (Postira) – prehliadka historického mestečka a kúpanie sa na piesčitej pláži. Pre tých, ktorí majú radi dlhšiu plavbu loďou, môžu absolvovať výlet na očarujúci ostrov Hvar. Na lodi sú pre Vás pripravené pečené ryby, víno a šalát.

K obľúbeným výletným miestam z Omiša patrí aj divo romantická Cetinská roklina s vodopádmi Velika a Mala Gubavica.

Výlet loďičkami po rieke Cetina s občerstvením v Radmanových mlynoch - plavba trvá cca 45 minút. Počas plavby sa dá kochať prírodnými krásami, bujnou vegetáciou a vysokými skalnými stenami kaňonu. V ciely plavby je možné si pozrieť kamenné mlynské kolesá zo 17. storočia a okúpať sa v priezračnej vode rieky Cetina.V tieni stromov je na poludnie podávané malé občerstvenie - pršut, syr, olivy, chlieb "pečený pod pekou" a 2 dcl vína.

Z Omiša sa dajú podnikať aj túry do krásneho pohoria Mosor, ktoré svojim najvyšším vrcholom Ljuti Kamen dosahuje úctihodnú nadmorskú výśku 1340 m. 

Rafting na rieke Cetina začína pri dedinke Penšići a končí pri reštaurácií “Radmanove Mlinice”. Splavovanie 9 km dlhej časti rieky trvá 3-4 hodiny. Očakávať možete rýchle a masívne pereje ako aj kludné a hlboké jazierka, brehy plné bujnej vegetácie, impozantné skaly a jaskyne. Raftingu sa možu zúčastniť aj deti do 8 rokov a to v sprievode dospelej osoby. Na raft je odporúčané vziať si veci na kúpanie, sandále alebo športovú obuv, uterák a suché veci na prezlečenie. Od skippera dostanete potrebnú výstroj, helmu, vestu na plávanie a pádlo. Skipper Vás poučí o správaní sa na rieke a o základných pokynoch pri raftingu.

 

 

Zobraziť viac
Nenašli sa žiadne položky, skúste zadať menej požiadaviek (kritérií), alebo nám zavolajte na CALL CENTRUM 0903 459 459 a s výberom Vám pomôžeme. Tiež nám môžete poslať e-mail na adresu: aquamarin@aquamarin.sk s Vašou konkrétnou požiadavkou.