Omiš
Mestečko Omiš sa nachádza v kaňone rieky Cetiny, obklopujú ho mohutné bralá. V minulosti preslávili toto mestečko piráti. V súčasnosti je Omiš turistickým mestečkom s pestrou turistickou ponukou na tridsaťpäť kilometrov dlhej riviére, pre ktorú je typické množstvo malebných pláží a jedinečných rybárskych dediniek.
Letovisko Duče obklopené pohorím, borovicovými a olivovými hájmi je akýmsi predmestím Omišu. Tesná blízkosť mesta Omiš Vám umožní byť v centre turizmu strednej Dalmácie (Omišská riviéra). Duče a Omiš sú spojené zástavbou prevažne apartmánových domov medzi horami a morom. V letovisku sú krásne piesočnaté a okruhliakové pláže. Kúpanie je tu ideálne aj pre malé deti vďaka pozvoľnému vstupu do mora. V Duče je zachovaný gotický kostol sv. Marka a sv. Antona (oba sú na kopci nad letoviskom) a farský kostol sv. Antona a Panny Márie Snežnej. Ďalej tu nájdete obchodíky, krčmičky a pizzerie. Na rozhraní Duče a mesta Omiš je vybudovaný obchodný dom „Studenac“. Nočný život nájdete v Omiši, ktorý je cca 2-4 km vzdialený od Duče. Duče možno odporučiť všetkým, ktorí hľadajú predovšetkým krásne kúpanie a odpočinok, ale aj horskú turistiku, či rafting na rieke Cetine. Kontrast vysokého skalného masívu a azúrovo modré more s piesočnatými plážami Vás na prvý pohľad osloví svojou nevšednou krásou.
Letovisko Nemira - tichšia pobrežná dedinka situovaná v zátoke, kde budete môcť stráviť svoju dovolenku v pokoji a pohode, vychutnávať si čisté more v tieni borovíc, ďaleko od rušných ulíc a davov mesto. Centrum mesta Omiš je od letoviska Nemira vzdialené cca 2,5 km.
Staniči - dedina Stanići je stará rybárska osada známa svojimi dlhými kamienkovými plážami a zátokou Velika Luka, kde vďaka svojej západnej orientácii zažijete jeden z najkrajších západov slnka na Jadrane.
Zaujímavosti
Omiš má mimoriadne zvláštnu polohu, pretože domy sa tlačia pomedzi strmé vápencové skaly. Vďaka usadeninám z Cetiny získal Omiš slušnú piesočnatú pláž, v okolí mesta je však aj niekoľko štrkových pláží. Najzaujímavejšia epocha mesta sa začala v ranom stredoveku, keď sa Omiš stal najdôležitejšou baštou neretvianskych pirátov. Istý čas platili Benátčania poplatok za to, že ich lode mohli vplávať do oblasti Omiša. Z bývalých mestských hradieb sa zachovali časti mestského múra, štvorboká veža a zrúcaniny pevnosti Starigrad, ktoré sa nachádzajú 300 m nad mestom. Výstup k pevnosti určite stojí za to, najmä pre nevšedne krásny výhľad na mesto a ostrovy strednej Dalmácie.
Poljický Soparnik je jedlo (pita, resp. placka plnená mangoldom a cibuľkou), ktoré sa nachádza na zozname nehmotného dedičstva UNESCO a Ministerstva kultúry Chorvátskej republiky. Príprava tradičného jedla Soparnik (známeho aj ako zeljenik, uljenak, prisnac) je charakteristická pre oblasť stredovekej Poljickej republiky, ktorá sa rozprestierala medzi riekami Žrnovnice a Cetina, čiže práve pre oblasť Omišskej riviéry. Soparnik je pôstne jedlo, ktoré sa pripravovalo v pôstnych dňoch na Veľký piatok, Štedrý večer a Sviatok všetkých svätých. Pripravovali ho farmári, aby pohostili svojich hostí a priateľov, zatiaľ čo dnes ho Poljičania pripravujú pri formálnych príležitostiach a premieňajú Soparnik na symbol Poljickej republiky.
Fakultatívne výlety
V letných mesiacoch sa môžete z mestského prístavu Omiš alebo ústia Cetiny plaviť na otvorené more na jednej z mnohých turistických lodí a člnov, ktoré ponúkajú jednodenné výlety na ostrovy Brač alebo Hvar.
Výlet loďkou po rieke Cetina. Počas plavby sa dá kochať prírodnými krásami, bujnou vegetáciou a vysokými skalnými stenami kaňonu. Po 40 minútach jazdy je hodinu a pol prestávka pri reštaurácii "Radmanova Mlinica", ktorá je zo 17. storočia. Nachádza sa uprostred prírodného parku, obklopená stromami, umožňujúcimi uniknúť pred letnými horúčavami. Osviežiť sa môžete na neďalekých plážach na rieke Cetina alebo si dať kávu v reštaurácii. Po prestávke nasleduje plavba kaňonom nazad do Omišu.
Zipline (vzdušná dráha vytvorená natiahnutím oceľového lana medzi dva pevné body) - v kaňone rieky Cetina, cca 6 km od Omiša, osem oceľových lán je natiahnutých v kaňone rieky Cetina - v celkovej dĺžke 2 100 metrov. Z toho najdlhšie lano má až 700 metrov vo výške 150 metrov. Na každej zastávke po ceste je plato, z ktorého je možný panoramatický výhľad.
Rafting na rieke Cetina začína neďaleko dedinky Slime a končí pri reštaurácií “Radmanove Mlinice”. Splavovanie 9 km dlhej časti rieky trvá 3-4 hodiny. Rafty sú pre 6 alebo 8 osôb. Očakávať môžete rýchle a masívne pereje ako aj kľudné a hlboké jazierka, brehy plné bujnej vegetácie, impozantné skaly a jaskyne. Na raft je odporúčané vziať si veci na kúpanie, sandále alebo športovú obuv, uterák a suché veci na prezlečenie. Od skippera dostanete potrebnú výstroj - helmu, vestu na plávanie a pádlo. Skipper Vás poučí o správaní sa na rieke a o základných pokynoch pri raftingu.
Splav na kajaku - trasa splavu je dlhá asi 8 km a prechádza hlboko zarezaným kaňonom s početnými perejami a malými vodopády v nedotknutej panenskej krajine.
Omišská Ferrata je atraktívna turistická trasa, ktorá vedie k pevnosti Fortica. Jej začiatok je v samom centre starého mesta a pozdĺž celej trasy si môžete vychutnať nádherný výhľad na mesto. Samotná pevnosť ponúka pôsobivý výhľad na početné dalmátske ostrovy a mesto Omiš.
Ak máte radi rozprávku o rodine Flinstonovcov, určite navštívte konobu Kremenko v obci Svinišće nad Omišom, ktorá je zariadená v štýle tejto rodinky.