Kalymnos

Grécky ostrov Kalymnos leží v juhovýchodnej časti Egejského mora, západne od polostrova Bodrum, medzi ostrovom Kos a Leros. V počte obyvateľov obsadil tretiu priečku v súostroví Dodekanézy, hneď za ostrovom Kos a Rhodos. Patria k nemu tiež malé ostrovy Pserimos, Telendos, Kalolimnos a Pláti.

Kalymnos sa na prvý pohľad líši od ostatných gréckych ostrovov. Príroda vymodelovala masívne skalné útvary tiahnúce sa po celom pobreží so zelenými oázami a pokojnými zákutiami. Západné pobrežie tvoria malebné zátoky, nádherné pláže a malé dedinky. Východná časť sa môže zdať pomerne pustá, no nájdete tu jeden skutočný skvost. Skaliská ukrývajú pomarančové údolie známe ako Vathi. Ostrov ponúka výborné podmienky na horolezecké výstupy a tiež na poznávanie podmorského sveta.

 

Zaujímavosti

Ostrov, jeho obyvatelia a turisti sú pod ochranou patróna, ktorým je Agios Savas.Ten na všetkých dohliada z kláštora nad mestom.

Fakultatívne výlety

Medzi najobľúbenejšie fakultatívne výlety patrí okruh ostrovom. Nastúpite na autobus, ktorý vás prevedie ostrovom a spoznáte tie najzaujímavejšie miesta Kalymnosu. Uvidíte napríklad hlavné mesto Pothia, kláštor Agios Savas, údolie Vathi či Vlyhadie. Rovnako vyhľadávané sú lodné výlety po okolitých ostrovoch Pserimos a Plati spojené s kúpaním a obedom na lodi. Nechýba ponuka rôznych potápačských výprav. Dobrodružné povahy môžu skúsiť turistiku či dokonca horolezectvo.

Pothia, pôvodne malá rybárska dedinka, sa sformovala do rušného letoviska. Dnes je hlavným mestom ostrova a významnou prístavnou križovatkou. Historické centrum si uchováva pôvodný vzhľad s kľukatými uličkami, taverničkami a historickými pamiatkami. Nad mestom sa týči kostol Chrisocheria, ktorý postavil rád johanitov. Navštíviť môžete archeologické alebo námornícke múzeum.

K najnavštevovanejším miestam ostrova patrí letovisko Massuri. Pôvodné domčeky sú rozmiestnené vo svahu pripomínajúcom amfiteáter. Či už ste v letovisku ubytovaní alebo ste si vyrazili len na výlet, zamierte na tunajšiu nádhernú pláž s výhľadom na ostrov Telendos. K dispozícii sú všakovaké vodné atrakcie.

Kantuni je menšie letovisko, kde si užijete viac pokoja než rušnej zábavy. Nemusíte mať však obavy, i tu nájdete rušné bary plné dovolenkárov i miestnych. Hlavnou atrakciou je kláštor sv. Stavrosa. Postavený je na skale nad letoviskom. V nočných hodinách je dômyselne osvetlený.

Zobraziť viac