Karpathos
Karpathos je ostrov, na ktorý ešte nedorazili hotelové reťazce a nie je preplnený množstvom turistov. Situovaný je medzi ostrovmi Kréta a Rhodos. Cez leto sa to organizuje množstvo folklórnych festivalov, koncertov a divadelných predstavení.
Lákadlom Karpathosu je nepochybne 160 km nepreplnených pláží. Kamienkové s ploskými kameňmi, okruhliakové, s hrubším či jemným pieskom, popretkávané nádhernými scenériami skalnatých prírodných zálivov, kde končia skaly priamo v mori. Ostrov Karpathos je scénicky úžasný a symbolicky rozdelený na dve časti – južnú a severnú. Akousi pomyselnou deliacou hranicou je Kali Limni (1215 m n.m.), najvyššia hora súostrovia Dodekanéz. Ostrov je plný kontrastov. Približne na 50 km, ktoré turista prejde z juhu na sever, sa striedajú úrodné zelené roviny a divoké pínie. Niekde sa krajina odrazu mení na skaly porastené suchými nízkymi trávami a prejde do úseku, kde zvodidlami v zákrute sú len bodliaky či mach. A ten fascinujúci obraz končí divokou nehostinnou sivou krajinou.
Najjužnejším bodom ostrova je mys Kastelo, severnou hranicou je ostrovček Saria (23 km2) – hornatý, tvorený hlavne vápencovými skalami a starovekými ruinami. Dedinky a usadlosti sú častokrát ukryté tak, že z mora ich ani nevidno – aj kvôli nájazdom pirátov v minulosti. Každý dom je ako malé múzeum – vyzdobené krajkami, dečkami, dekoráciou, s farebnými fasádami, ozdobnými balkónmi a upraveným dvorčekom. V domoch sú typické tri schodíky, po ktorých sa vystupovalo na tzv. „soufas“ a „panosoufi“. Soufas bolo miesto na spanie, panosoufi priestor na šatstvo. V domoch nikdy nechýbajú fotografie rodičov a prarodičov. Všetko má svoje špeciálne pomenovanie, niekedy sa rovnaká vec volá v každej dedine inak. Rozdielni sú aj ostrovania – hrdí severania vás síce akceptujú, ale nesklonia hlavy pred turistami. Sú zmierení so svojim neľahkým životom v horách a nekompromisne ho prenášajú aj na svojich potomkov. Modernejší južania sú síce rozcestovaní po celom svete, avšak každé leto prichádzajú so svojimi deťmi do rodného kraja v snahe nájsť im životného partnera práve odtiaľto.
V južnej časti ostrova žije väčšina ostrovanov. Mnohí z nich sa na ostrov vrátili v 70. a 80. rokoch minulého storočia ako potomkovia emigrantov z USA, Austrálie, Egyptu či Sudánu. A zarobené peniaze práve tu investovali do pozemkov, domov a zveľadenia svojho ostrova. Vybudovali kostoly, školy, nemocnice, centrá kultúry i celé dediny. Nikde inde sa nestretnete s tak silným lokálpatriotizmom ako na Karpathose. V tejto časti ostrova si našlo miesto aj hlavné mesto – Karpathos. Domáci i turisti ho však poznajú pod názvom Pigadia (pigadi v gréčtine znamená studňa). Stále sa rozrastajúce centrum obchodu i ostrovnej kultúry je aj hlavným prístavom, má šarm a osobité čaro. Nedá sa nespomenúť viac ako 2 km dlhú pláž Xenonas a mnoho možností ubytovania i zábavy popretkávané históriou. Hlavná cesta z Pigadie smerom na západ vedie cez malebné horské dedinky a končí v dedine Arkasa. Južnejšie za zmienku stojí turistické letovisko Amoopi či Afiarti – raj pre surferov. Smerom na sever od Arkasa sa nedá minúť Finiki – známe tavernami s čerstvými rybami a morskými potvorami. Severnejšie od Finiki sa cesta stočí do vnútrozemia s dedinkami Pyles, Othos, Aperi, Volada. Západná strana Karpathosu so zeleným skalnatým pobrežím ponúka zhora pohľad na malebné pláže dosiahnuteľné len loďou. Severný cíp ostrova je hornatý, takmer neúrodný a jeho hlavné sídlo – Olympos je najunikátnejšou dedinou v celom Grécku. Tunajšie tradície a folklór sú magnetom pre turistov. Hudba a folklór je prúdiacou krvou Karpathosu. Hudobné nástroje, piesne, tance ... celé leto je plné folklórnych festivalov, koncertov, divadelných predstavení v každej časti ostrova. Asfaltová cesta do Olymposu bola dokončená pred pár rokmi, vďaka čomu môžete tento kus ostrova objavovať už aj na motorke, nie len na džípoch. Ďalšou možnosťou je trasa cez more. Loď pohodlne zavezie turistov do prístavu Diafani a odtiaľ autobusom do malebného Olymposu. Lákadlom Karpathosu je nepochybne 160 km nepreplnených pláží. Kamienkové s ploskými kameňmi, okruhliakové, s hrubším či jemným pieskom, popretkávané nádhernými scenériami skalnatých prírodných zálivov, kde končia skaly priamo v mori. Kyra Panagia je najznámejšia a najfotografovanejšia pláž, typická je fotografia pláže s červenou kupolou kostolíka, pláž Afiarti je raj pre surfistov, Apella je pláž so žiarivo bielymi kamienkami, ktoré obmýva tyrkysovo modré more, Achata, 2 kilometre dlhá piesočnatá pláž Xenonas v Pigadii, Finiki či malebný Lefkos s niekoľkými rôznymi zálivmi. Tu si vychutnáte slnečný kúpeľ so slaným morským vánkom s divokou scenériou drsných skál a jaskýň. Bez davov turistov.
Zaujímavosti
Karpathos má bohatú a dlhú históriu vďaka jeho strategickej polohe. Pôvodný domov Titanov prešiel ako takmer všetky grécke ostrovy rôznymi nadvládami. Výrazne prosperoval v období Dórov, patril k aténskemu spolku, k Rhodosu, padol do rúk Rimanom a dokonca prináležal aj Kréte. Počas benátskej nadvlády bol Talianmi nazývaný „Scarpanto“. V 16. storočí po vojne Turkov a Benátčanov padol na 400 rokov pod nadvládu Turkov. Až od roku 1947 spolu s ostrovmi Kassos a Saria definitívne patrí Grécku.
Fakultatívne výlety
Nočná Pigadia – večerný výlet autobusom do hlavného mesta ostrova Karpathos. Podvečer odchod z Lefkosu, príchod do Pigadie – voľný čas spojený s možnosťou nákupov, prechádzok po meste či posedenia v niektorej z miestnych reštaurácií / barov.
Tri pláže – plavba loďou k trom najkrajším plážam na východnom pobreží – Agios Ioannis, Apella a Achata. Kapitán lode vám pripraví barbeque a chutné špeciality naservíruje na drevených stoloch na pláži.
Olympos – celodenný výlet do „živého múzea Grécka“. Výlet začína v Pigadii a pokračuje plavbou loďou do prístavu Diafani. Z prístavu vyvezie turistov autobus kľukatými cestičkami do dedinky Olympos. Pri ceste späť zastávka v Diafani na kúpanie či neskorý obed.
Saria – výlet začína plavbou z Pigadie. Loď sa pristaví na 10 min. v Diafani a v prístave dedinky Olympos, cesta pokračuje do zálivu Palatia. Po príchode na Sariu turistika do Argosu, až sa dostanete ku kaplnke Sv.Zachariáša s panoramatickým výhľadom na záliv Palatia.