Lesbos

Ostrov Lesbos je tretím najväčším gréckym ostrovom. Leží v severovýchodnej časti Egejského mora. Ostrov má sopečný pôvod a je preň typická pestrá krajina so zaujímavou faunou a flórou, ostrov je pokrytý lesmi a je tu obrovské množstvo olivových hájov, v ktorých rastie až 15 miliónov olivovníkov. Ostrov.Lesbos je bohatý na historické pamiatky, tradičné dedinky a pekné pláže. Za najkrajšie pláže na ostrove sú považované: Agios Isodoros, Agios Stefanos, Mytilene, Skala Kalloni, Skala Erossos, Petra a Sigri.

Pláž Petra je súčasťou dediny Petra. Leží na severozápadnom pobreží ostrova. Pláž je piesočnatá, k dispozícii sú sprchy, široká ponuka služieb pre návštevníkov, reštaurácie a tradičné taverny. Pláž Petra je vyhľadávaná rodinami s deťmi.

Pláž Skala Erossos, sitouvaná na západnom pobreží je považovaná za jednu z najkrajších pláží na ostrove Lesbos. Je to dlhá, piesočnatá pláž, na ktorej sú poskytované kvalitné služby pre návštevníkov.

Pláž Skala Kallonis je najznámejšou a najobľúbenejšou plážou v zátoke Kalloni, ktorá sa nachádza na západnom pobreží. Táto pláž je dlhá, piesočnatá, piesok je jemný a voda pokojná a plytká, vďaka čomu je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Návštevníkom sú poskytované kvalitné služby, na pláži je niekoľko centier vodných športov, reštaurácii a taverien.

Piesočnatá pláž Sigri leží severozápadne od Mytilene. Pláž obmýva plytká a pokojná morská voda, preto je ideálna a často vyhľadávaná rodinami s malými deťmi, alebo seniormi. Je to tiché a pokojné miesto, zvyčajne uchránené od davov turistov.

Agios Isidoros je obľúbená, kamienková pláž v blízkosti dediny Agios Isidoros. Leží na juhu ostrova. Je obľúbená pre krásne čistú vodu a príjemné prostredie. Je to jedna z najdlhších pláží ostrova Lesbos, ktorá má vynikajúce podmienky pre šnorchlovanie. Vzhľadom na skalné útvary na dne mora možno pozorovať zaujímavý podmorský život.

Lesbos je vychýrený svojou výbornou kuchyňou, stáva sa čoraz populárnejšou destináciou vhodnou pre všetkých, ktorí chcú stráviť pokojnú dovolenku v krásnom prírodnom prostredí. Dovolenka na ostrove Lesbos je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Ostrov sa delí na 4 časti, a to na severnú, južnú, východnú a západnú časť. Každá časť je jedinečná iným spôsobom a oplatí sa ich navštíviť všetky. Za najkrajšiu časť ostrova je považovaná severná časť, do tejto časti patrí stredoveké mesto Mylovos, dedina Petra, v ktorej počas Trójskej vojny zakotvil Achiles, termálne pramene v Eftalou, nádherná pláž Anaxos a širokosiahajúce píniové lesy. Južná časť je známa tým, že sa tu anchádza zátoka Yera (Gera) s krásnou prírodou a oblasť Plomari, ktorá je ekonomickým centrom ostrova. Východná časť je jedinečná svojou rozmanitosťou. Olivové háje striedajú rozsiahle píniové lesy a v tejto časti leží hlavné mesto ostrova Mytilini. Západná časť ostrova Lesbos je menej osídlená kvôli vulkanickej činnosti, ktorá spôsobila, že táto oblasť je suchšia a takmer bez stromov. Najzaujímavajšou atraktivitou v tejto oblasti je les "Petrifi ed forest", ktorý bol vyhlásený UNESCOM za Geopark. Nachádzajú sa tu stromy staré milióny rokov, už len so skamenenými zvyškami ich kmeňov.

 

Zaujímavosti

Na ostrove sa narodili viacerí známi umelci: Sapfó, najznámejšia poetka v starovekom Grécku, básnik Arion, lyrik Alkaios, Pittacus, jeden zo siedmych antických mudrcov, Theophilos Chatzimichael, grécky naivný maliar a Odyseus Elytis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1978. 

Fakultatívne výlety

Na ostrove, v západnej časti, sa nachádza Geopark, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO. Nachádzajú sa tu milióny rokov staré skameneliny stromov.

Pre milovníkov histórie ponúka ostrov viaceré pamiatky: Mytilénska pevnosť v hlavnom meste, mestečko Mylovos, horúce pramene známe už od antiky, kláštor Panagia Glykofilousa a pozostatky akvaduktu Kamares.

Západné pobrežie je známe rozmanitosťou prírody, peknými výhľadmi, scenériami a historickými pamiatkami. Neďaleko mestečka Kalloni sa nachádza kláštor Limonos zo 16. storočia. V jeho areáli je postavený bohato zdobený chrám s maľbami a ikonami či knižnica s tisíckou kníh a dokumentov. Zaujímavá je aj dedinka Vatoussa známa tradičnou výrobou mliečnych výrobkov, Skala Eressos - rodisko poetky Sapfó s jednou z najkrajších pláží ostrova a svetový unikát – tzv. skamenelý les, kde sa nachádzajú stromy staré neuveriteľných 20 miliónov rokov.

Stredoveké mesto Mytilene je dnes známe skôr ako Mitilini, u nás ako Mitiléna, nachádza v juhovýchodnej časti ostrova na pobreží Egejského mora. Toto najväčšie mesto ostrova ležiace v okolí dvoch prístavov je ekonomickým a kultúrnym centrom. Okrem rušného nočného života si môžete vychutnať aj miestne pamiatky. Mytilénska pevnosť obkolesená borovicovým lesom bola postavená v ranobyzantskom období. V Archeologickom múzeu si môžete prezrieť zbierku vykopávok od neolitu až po románske obdobie, nevynechajte hrad Tsamakia a staré trhovisko Ermou.

Petra - Mesto leží približne 5 kilometrov južne od Molyvosu. Slovo „Petra“ v preklade znamená skala, mesto je totižto vystavané okolo 30 m vysokej skaly, na ktorej sa týči kláštor Panagia Glykofilousa. Na severe mesta sa rozprestiera široká pláž z jemného svetlého piesku, ktorá vďaka miernemu vstupu, čistote, dobrým podmienkam na kúpanie a servisu láka húfy turistov. Úzke uličky mesta ožívajú vo večerných hodinách a zábava pokračuje do neskorých hodín.

Pri mestečku Kalloni ležiacom v Kallonskej zátoke objavíte jedno z najobľúbenejších letovísk Skala Kalloni. Do povedomia sa dostal priam ideálnymi podmienkami na trávenie dovolenky – pokojná teplá voda vhodná na kúpanie, plytčiny, veľké plochy zlatistého piesku, pláž bezpečná pre všetky vekové kategórie a chránená okolitými skalami. Odporúčame navštíviť kostol Zoodochos Pigi (kostol Životodárneho prameňa), prístav alebo sa zúčastniť „Festivalu sardiniek“, ktorými je Kalloni známe.  

Na severe ostrova je ekonomicky a historicky dôležitým mesto Molyvos. Mesto je lákavé vďaka zachovalým historickým pamiatkam z dôb stredoveku, ktoré patria k najkrajším v celom Grécku. Dominantou Molyvosu je Janovský - byzantský hrad postavený v 14. storočí s výhľadom na celé mesto i turecké pobrežie. Vyhľadávaným miestom je aj tunajšia pláž Molyvos z oblých kameňov s veľmi dobrými podmienkami na kúpanie, potápanie a vodné športy.

Na severozápade ostrova Lesbos približne 5 km od Petry narazíte na pokojné stredisko Anaxos. Pláže tvorí hrubý zlatistý piesok, vstup je mierny a vody vhodné na kúpanie. Ak by sa vám predsa len zunovalo tiché, pokojne oddychovanie, ľahko sa dostanete do neďalekého rušného strediska. Užívať si môžete atmosféru tradičných taverničiek a kochať sa výhľadom na stredoveký Molyvos.

Skala Sikaminia - plavba loďou: Malý prístav Skala Sikaminia leží na severnom pobreží ostrova pár kilometrov od Eftalou. Pri návšteve sa vám naskytne pohľad ako z pohľadnice – lodičky kotviace v prístave, grécke taverničky a kaviarne. Okrem oddychu a kúpania si prezrite aj kostol vybudovaný na skale. Výlet sa organizuje z Petry a Molyvosu.

Po kopcoch severnej časti ostrova sa môžete previezť na chrbtoch somárikov a spoznávať krajinu. Odvezú vás do dedinky Vafios, odkiaľ je úžasný výhľad na Molyvos a severné pobrežie. Podobný výlet sa organizuje aj vo večerných hodinách. Ten začína v Molyvolos a smeruje na pláž v Eftalou, kde si vychutnáte večeru.

Adrenalínová jazda jeepmi po hornatých častiach ostrova, poznávanie nedotknutej prírody vo vnútrozemí a tradičných dediniek – to všetko vás čaká počas výletu Jeep safari.  

Ostrov Lesbos má čo ponúknuť aj nadšencom potápania a spoznávania podmorského sveta. V zálive Cavos v letovisku Petra sa organizujú kurzy potápania, ktoré zahŕňajú teóriu i cvičné ponory. Za potápanie na otvorenom mori treba zaplatiť poplatok.

 

Zobraziť viac