Milos
Ďaleko na juhu krajiny, v súostroví Kyklady, leží menej známy ostrov Milos. Na ostrove Milos pôvodne žili najmä rybári, ktorí svojimi úlovkami zásobovali aj okolité ostrovy. Silnú tradíciu rybolovu tam cítite až dodnes. Dovolenkári si ho obľúbili kvôli nádhernému kontrastu medzi bielymi útesmi a morom. Podľa domácich by mohol Milos pokojne konkurovať Santorini, len ho doteraz turisti až tak neobjavili. Jedným z hlavných tromfov sú tunajšie pláže. Na ostrove sa ich nachádza dokopy až 70 a mnohé z nich sú vzdialené od ruchu frekventovaných miest, takže ponúkajú väčší pokoj a harmóniu. K najobľúbenejším patrí pláž Paliochori a Hivadolimni. Obľube sa tešia aj príjemné pieskové zátoky, ktoré ponúkajú súkromie.
Najromantickejšia časť ostrova je podľa domácich západná časť Milosu. Pobrežie Papafragas je známe útesmi s dierami, mostami a jaskyňami, ktoré do nich vymlelo more. Fanúšikovia potápania si prídu na svoje v malej jaskyni Sarakiniko.
Takmer 5000 obyvateľov Milosu dodnes udržiava na svojom „kúsku sveta“ tradičného gréckeho ducha. Okrem mora a slnka si tak na ostrove môžu dovolenkári vychutnať aj príjemné posedenie v kaviarňach či tavernách mestečiek ako Adamas, Tripiti, Plakes či Zefiria.
Milos sa preslávil aj ako archeologické nálezisko – práve tu objavili v roku 1820 jednu zo známych sôch, mramorovú Milskú Venušu.
Biele domy s modrými strechami, čisté grécke more, rozmanité pláže a vynikajúce jedlo. Ostrov má všetko, čo jeho slávnejší susedia - ostrovy Santorini a Mykonos. Návštevníkom ponúka dokonca o čosi viac. Príjemnú pokojnú atmosféru bez obrovských návalov turistov.
Fakultatívne výlety
Kleftiko je asi najzaujímavejším a najvyhľadávanejším miestom celého ostrova. Ide o rôzne skalné formácie, ktoré kedysi slúžili ako skrýša pre pirátov.
Adamas je hlavným prístavom Milosu. Biele budovy, biely kostol s modrou strechou, kamenné chodníky. Je to živé mesto, hlavne večer, keď sa prístav a reštaurácie zaplnia. Vyhľadávanými atrakciami je 700 rokov starý kostol svätej trojice, múzeum baníctva aj francúzsky cintorín z čias Krymskej vojny.
Neďaleko od prístavu Adamas sa nachádza hlavné mesto Milosu, Plaka. Mesto sa nenachádza pri mori, a tak si skutočne môžete užiť len kykladskú architektúru a atmosféru gréckeho ostrovného mestečka. Nájdete tam milé kaviarničky, taverny a zámok s výhľadom na záliv. Ak sa vydáte peši alebo na motorke smerom to Trypiti narazíte na archeologické náleziská z čias helenistického Grécka a Rímskej ríše. V Trypiti sa môžete prejsť aj po katakombách.
Sarakainiko je najkrajšia, najznámejšia a najfografovanejšia pláž na Milose. Pozostáva s obrovských bielych hladkých skál. Žiadne slnečníky a bary tu nenájdete. Plávať môžete do jaskýň, skákať z útesov a kúsok odtiaľ nájdete aj potopený vrak lode. Potápajte sa tam len na vlastné riziko. Keď vyhladnete, môžete skočiť na grécky šalát, sendvič alebo hot dog do pojazdného rýchleho občerstvenia pri vstupe. Pláž sa nachádza na severe neďaleko Plaky.
Paleochori je veľká pláž s obrovskými skalnými útesmi červenej farby. Tu nájdete aj slnečníky, lehátka, plážové bary a taverny. Ak máte chuť na klasickú pláž so všetkým vybavením, Paleochori je správna voľba. Pláž sa nachádza 10 km na juh od prístavu Adamas a ide tam priama autobusová linka.
Papafragos je malá pláž ukrytá medzi obrovskými útesmi. Cesta k nej je trochu krkolomná, zliezate totiž útes po úzkej trošku šmykľavej a trochu strmej cestičke. Stojí to však za to. V okolí Papafragos sú po oboch stranách pláže s veľkými kameňmi. No a v skalných útesoch sa nachádzajú jaskyne a tunely.
Klima je tradičná rybárska dedinka. Domčeky s farebnými dverami a okenicami sú objektom mnohých fotografov. Dedinka má len málo obyvateľov. Celý priemysel ostrova sa sústreďuje okolo turizmu, rybárstva a ťažby nerastných surovín. Ku Klime sa môžete prejsť peši z Plaky, zaručene ju však budete vidieť z lode.