Naxos

Naxos je najväčší a najzelenejší ostrov súostrovia Kyklady. Nachádzajú sa tu vysoké hory, úrodné doliny, svieže zelené rokliny, ohromujúci morský život a tradičné dedinky situované vysoko vo vrcholoch hôr, ktorých obyvatelia stále nosia tradičné  oblečenie a žijú z plodov okolitej krajiny. Históriu nepredstavujú len domčeky a obyvatelia ale aj staré kostoly, kláštory a benátske hrady, ktoré spoločne s kykladskou architektúrov vytvárajú nádhernú kombináciu.

Medzi tradičné dedinky na ostrove patria Aperathos, Filoti a Sagri.

Aperathos je farebná horská dedina, v ktorej sa nachádza päť múzeí, domy postavené z kameňa, krásne námestia, úzke uličky dláždené mramorom a krásny kostol  Panagia Drosiani, postavený v dobe ranného kresťanstva.

Filoti je malebná horská dedinka postavená na vrchole skaly, obklopená bujnou vegetáciou, domami v tvare kocky a úzkymi kamennými alejami. V blízkosti sa nachádza Panagia Protothroni, najväčší byzantský kostol na Naxose.

Mesto Sagri pozostáva z 5 menších štvrtí: Ano Sagri, Kato Sagri, Kanakari, Kastraki a Mikri Vigla. Sagri je najvýznamnejšou oblasťou ostrova vďaka benátskym vežiam, tradičným  veterným mlynom, veľkým byzantským kostolom ako je napríklad Agios mamas. Neďaleko Sagri sa nachádza staroveká svätyňa Apolla a Demetera, vyrobená výlučne z bieleho mramoru, postavená v 6. storočí p. n. l. O slávnej minulosti ostrova svedčí mnoho veží: veža Bazeos v Sagri, veža Crispi-Glezos v Chore, veža Belonia v Galanado a veža Della Rocca-Barozzi v Chore.

Naxos je z hľadiska poľnohospodárstva najúrodnejší z Kykladských ostrovov. Medzi kvalitné miestne produkty patrí: olivový olej, zemiaky, slávny likér ostrova nazývaný Kitron a predovšetkým syry graviera, xinomyzithra, xinotyro, arseniko. 

 

Fakultatívne výlety

Ostrovček Palatia je známy už z čias gréckej mytológie. Nachádza sa tu impozantná mramorová brána a chrám Apolla nazývaný Portara, ktorý bol postavený v 6. storočí pred našim letopočtom.

Chora je hlavné mesto ostrova Naxos. Je to staré hradné mesto s kamennými dláždenými uličkami, kde návštevníci môžu obdivovať jedinečnú zmes kykladskej a stredovekej architektúry. Mesto zdobia kaštiele s benátskymi lúčmi pri vchodoch, úzke klenuté uličky, katolícke kostoly a opevnenie. Dominantou mesta je impozanstný benátsky hrad. 

Navštívte archeologické múzeum umiestnené v historickej budove benátskeho obdobia, v ktorej sú vystavené artefakty od raného neolitu až do raného kresťanského obdobia (paleochristiánstvo) a zaujímavá zbierka kykladských figurín.

Pre priaznivcov športu a aktívnej dovolenky sú k dispozícii turistické trasy pozdĺž smaragdových baní, turistika na vrchol hory Zas, návšteva prekrásnej jaskyne Zas s jej kvapľovými útvarmi. Jaskyňa Zas bola v staroveku zasvätená Diovi.

 

Zobraziť viac