Skopelos

Ostrov Skopelos pôsobí ako zelený raj, kde zacítite nie len slanú chuť morského vánku ale aj vôňu oregána a tymiánu. Ostrov je hornatý a preto nemá vlastné letisko. Na ostrov sa dá dopraviť loďou zo Skiathosu. Keďže sa tu nenachádza letisko, ostrov nie je veľmi vyhľadávaný.  Vďaka tomu úspešne odoláva masovej turistike a návštevníci si tu môžu užiť autentickosť gréckeho ostrovného sveta. Ostrov je domovom viacerých ohrozených druhov zvierat, medzi najznámejšie patrí tuleň Monachus monachus. Počas výletných plavieb sa turistom naskytajú krásne pohľady na okolitú prírodu a nie je raritou zahliadnuť aj delfíny. Nezabudnuteľné scenérie na severovýchodnom pobreží, vyše 300 kaplniek a kláštorov, husté lesy, čisté pláže, krištáľovo čisté more a autentický grécky ostrovný svet robia zo Skopelosu raj ako stvorený pre romantické chvíľky. Strmé severovýchodné pobrežie tvoria zväčša skalnaté útesy strmo vystupujúce z mora. Juhovýchodná strana má miernejší spád a cesta ostrovom vedie na niektorých miestach takmer na úrovni mora. Na Skopelose sa nachádzajú niektoré z najčarovnejších zálivov v Egejskom mori. Viac ako 50 % ostrova pokrýva hustý píniový les. Vďaka tomuto faktu je Skopelos od roku 1997 oficiálne chráneným „modro-zeleným“ územím.

Na pláže, kde sa ennachádza nik okrem Vás sa môžete dostať, ak si prenajmete čln, pretože sa na ostrove nachádza plno pláží, ktoré sú z pevniny nedostupné. Jednou z najkrajších pláží na ostrove je piesočnato-kamienková pláž Stafilos. Široká prírodná pláž Velanio patrí nudistom, ktorých oddeľuje skalnatá bariéra. V zálive Panormos sa nachádza dedinka Panoros s dlhou plážou, na ktorej sa anchádzajú taverny so stolmi priamo na piesku. Pláž Milia so žiarivobielymi okruhliakmi je naväčšia pláž a je považovaná za "nekonečnú".

Jedinečným príkladom tradičnej architektúry celého súostrovia Severné Sporady je hlavné mesto ostrova Skopelos. V ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu sa môžete túlať spleťou úzkych kamenných uličiek s bielymi domami ovenčenými pestrofarebnými kvetmi a pomedzi ne obdivovať staré kamenné benátske domy, či navštíviť niektorý z byzantských kostolíkov. Hlavná promenáda sa tiahne popri prístave a lemujú ju obchodíky miestnych umelcov s originálmi, ale aj klasickými suvenírmi, taverny, kaviarne, bary či dokonca jazzový klub.

Druhým najväčším mestečkom a zároveň prístavom je čarovná Glossa s bielymi domčekmi s drevenými balkónmi a terakotovými škridlovými strechami, ktoré naznačujú vplyvy macedónskej architektúry. Rovnako ako hlavné mesto je budovaná amfiteátrovito, obklopená borovicovým lesom, mandľovníkmi a platanmi. V blízkosti prístavu nazývaného Loutraki sa nachádzajú ruiny rímskych kúpeľov, antická citadela zo 4. storočia pred n. l., ako aj zrúcanina svätyne bohyne Atény z 5. storočia. 

Pri potulkách ostrovom nezabudnite ochutnať skopeloskú tiropitu – zapečený, špirálovito stočený koláč z lístkového cesta plnený syrom feta a stifado psariu – v jednom hrnci varená ryba so sladkými cibuľkami. K tradičným domácim dezertom v pohári patria „amigdalato“ – dezert z mandlí alebo „resedes“ – lupienky ruží v sirupe. Do sirupu nakladajú aj rôzne ovocie ako višne, mandarínky, figy. Okrem nich si môžete priniesť domov vyhľadávané sušené slivky alebo hustý borovicový med. 

Zaujímavosti

Skopelos najnovšie preslávil filmový muzikál s nestárnúcimi piesňami skupiny Abba Mamma Mia!, ktorý sa tam nakrúcal v septembri 2007. Vďaka filmu prúdia dnes na ostrov stovky turistov s túžbou prežiť čosi z romantického filmového deja, vystúpiť až ku kaplnke Agios Ioannis, kde sa odohrávala záverečná svadobná scéna či navštíviť preslávenú pláž Kastani alebo vyskúšať tavernu hlavnej predstaviteľky muzikálu v zálive Glysteri. 

Fakultatívne výlety

EGEJSKÝ RAJ - výlet loďou do najväčšieho gréckeho Morského Národného Parku. Návšteva susedného ostrova Alonissos, kúpanie na pláži. Zastávka na neobývanom ostrove Kyra Panagia, návšteva kláštora. Po prehliadke kláštora obed na palube lode.

TAJOMSTVO MESTA SKOPELOS - prechádzka po meste Skopelos so sprievodcom. Ochutnávka miestnych výrobkov, návšteva pekárne, výrobne olivového oleja, ochutnávka vína. 

OKRUH OKOLO OSTROVA SKOPELOS – celodenný výlet loďou okolo ostrova, zastávky na plážach, kde sa natáčali scény filmu Mamma Mia!, návšteva kaplnky Ag. Ioannis. Obed na palube lode.

Zobraziť viac