Telendos

Ostrov Telendos má prívlastok "ostrov pre Robinsonov". Cestovný ruch na ostrove je rozvinutý len mierne. Nejazdia tu žiadne autá ani motorky, pretože celý ostrov tvorí len jedna dedinka. Asfaltová cesta je len v prístave, najvzdialenejšia pláž ostrova je od prístavu vzdialená 10 minút chôdze. Celý ostrov má rozlohu 5 km2. Ostrov patrí k ostrovu Kalymnos. V pradávnej minulosti stálo medzi ostrovom Telendos a Kalmynos mesto Pothia. V roku 534 p.n.l. ničivé zemetrasenie pochovalo mesto pod morskú hladinu a a Telendos sa navždy oddelil od Kalymnosu. V plytkých vodách je dodnes vidieť steny potopených domov. Necelých 700 metrov delí rušné letovisko Myrties na Kalymnose od kľudnej rybárskej osady na Telendose. Ostrov je považovaný za jeden z najopustenejších a najromantickejších gréckych ostrovov. 

Fakultatívne výlety

Autobusový výlet po najzaujímavejších a najkrajších miestach Kalymnosu s továrňou na výrobu morských špongií, múzeom folklóru a kláštorom Agios Savas, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie na ostrove.

Celodenný lodný výlet na blízky ostrov Leros (plavba trvá len cca. 25 minút), počas ktorého je možné spoznať  krásy ostrova ako staroveký hrad, múzeá a prekrásne pláže s tyrkysovou vodou.

Lodný výlet spojený so spoznávaním západného pobrežia ostrova Kalymnos so zastávkou vo Vlyhadii s návštevou múzea, možnosťou kúpania sa a potápania priamo z lode a objavovaním ostrova Nera.

Svätyňa Dilio Apollo, ktorá stála v oblasti Pigadia, ktorá prekvitala až do čias Rímskej ríše. Bola jedným z najväčších a najdôležitejších miest konania bohoslužieb na ostrove Kalymnos, rovnako slúžila ako jeho politické a náboženské centrum. Súčasťou oblasti boli kostoly, divadlo, telocvičňa, parlament a rôzne sochy. Dnes sú na jej mieste zachované pamiatky ako chrámy Apolla a Asklépia, divadlo, telocvičňa, parlament a pozostatky rôznych sôch.

Kláštor Agios Savvas sa nachádza na kopci priamo nad hlavným mestom ostrova Kalmynos. Tento milý kostol bol postavený z kameňa a jeho znakom je aj červená strecha. Venovaný je sv. Savvasovi, patrónovi ostrova. Vďaka jeho polohe je z neho nádherný výhľad na hlavné mesto, prístav a prekrásne more. V jeho blízkosti sa nachádza ďalší krásny kláštor Agios Pantes.

 

Zobraziť viac