Vodice – chorvátske Saint Tropéz

Hviezdy padajú do Jadranského mora
Keď chcem ísť na dovolenku do Chorvátska (a ja vždy chcem ísť na dovolenku práve do Chorvátska, neviem si predstaviť, že by som dovolenkovala inde, ako pri chorvátskom mori), spoľahnem sa na banskobystrickú cestovnú kanceláriu Aquamarin. Nielen preto, že v nej pracujú mne blízki ľudia. Viem, že pre túto „cestovku“ je Chorvátsko už niekoľko rokov alfou aj omegou, láskou aj priateľom. Vďaka tejto cestovnej kancelárii sa Chorvátsko stalo láskou a priateľom aj mne a mojej rodine. Každé miesto v Chorvátsku, kde práve dovolenkujem, je pre mňa tým najkrajším kúskom Zeme... ale len do ďalšieho leta, kým neobjavím ďalšie. Toto leto som objavila Vodice. A stali sa pre mňa láskou na celý život. (Alebo na celý rok?)

Rozprávanie o Vodiciach
Uznajte, že moje rozprávanie o Vodiciach nemôže byť (a ani nebude) klasickým bedekerom. Fakty sú fakty – a sú doménou internetu, ale pocityVodice sú pocity. A tie sú zase mojou doménou. Zapamätala som si však, že kopček zmrzliny stojí 6 kuna. Asi preto, že zmrzlinu som si kupovala každý deň. Tej sa proste nedalo odolať. Povedala som kopček? Nepresná informácia. Zakaždým to bol kopčisko zmrzliny – za rovnakú cenu. Ešte skôr, ako vás vezmem na výlet do Vodíc, jedna dobrá správa! More v Chorvátsku je stále priezračné a čisté (vo Vodiciach určite) a odráža sa v ňom nebo. (Alebo je to naopak? Na nebi sa odráža more?) A ešte jedno poznanie... hviezdy z neba padajú do Jadranského mora. Ale o tom neskôr. Keďže patrím medzi tých, ktorí si pre dovolenku hľadajú miesto, kde je pokoj, ticho a málo ľudí, myslela som si, že do Vodíc nikdy nepôjdem. Sú známe svojimi preplnenými plážami a rušným, nielen nočným životom. No ale šla som. A áno, je to tak, pláže vo Vodiciach sú plné. Noci a dni sú tam viac ako rušné... Priznám sa, keď som prvý raz uvidela tie davy ľudí všade dookola na pláži, ale aj na prechádzke mestom, zľakla som sa a pomyslela som si, že celú dovolenku strávim asi niekde na izbe. Na druhý deň mi to už až tak nevadilo a na tretí deň som to už ani nevnímala. Lebo more bolo priezračné, čisté a teplé, obloha bez mrakov, slnko pálilo a rušná atmosféra mesta sa mi nenápadne, pozvoľna predrala až niekde pod kožu, a to ma, paradoxne, upokojovalo.

Pláže, hotely, výlety
Nuž áno, Vodice sú plné ľudí, ale aj plné hotelov, penziónov, depandancov, mobilných domov, apartmánov, privátov, zábavných podnikov, kaviarní, reštaurácií, obchodov a obchodíkov, plné kvetov, zelene, paliem, ktoré patria medzi najkrajšie v severnej Dalmácii, ale aj dobrého jedla, pitia a dobrej nálady. Samozrejme, tisíceVodice pláž dovolenkárov z celého sveta sem chodia hlavne kvôli plážam, sú udržiavané a čisté. More je na väčšine pláží plytké, čomu sa tešia hlavne rodiny s menšími deťmi. Najznámejšia je pláž Modrá (Plava plaža), tiahnuca sa štyri kilometre smerom od hotela Punta až po Tribunj. Táto pláž má Modrú vlajku 2009. Tribunj je rybárska osada s plážami, prístavom a promenádou. Ak hľadáte pokoj a ticho, tu ho nájdete. A nezabudnite ochutnať víno maraština, ktoré sa tu pestuje a vyrába. Je naozaj kvalitné. Ďalšie pláže sú pri hoteloch Olympia a Imperial, kde sú ubytovaní aj klienti CK Aquamarin, a ďalej smerom na východ v Srime, kde je množstvo privátnych apartmánov vo vilách - aj tu dovolenkujú klienti Aquamarinu. Podstatnú časť dovolenky som strávila na pláži pri hoteli Imperial. Pravdupovediac, v horúčavách, aké v polovici júla ovládli Jadranské pobrežie, a teda aj Vodice, nielen mne vyhovoval „systém“ more a slnko, tieň a zase more a slnko, večer prechádzka po meste. Medzitým, ako inak, jedlo. V hoteli Imperial varia vynikajúco. Personál je milý a ochotný. K tomu už niet čo dodať. Jednoducho, je to tak! K vyššie uvedenému „systému“ by som rada poznamenala, že možností, ako stráviť dovolenku vo Vodiciach je oveľa viac a nesporne sú zaujímavé. Konkrétne napríklad výlety loďou na Kornati, Krka, či nočná plavba na malebný ostrov Zlarin. Netreba azda spomínať, že Kornati a Krka sú chorvátske národné parky. Výlet autom si môžete urobiť do NP Paklenica, alebo na Vranské jazero, či ostrov Murter, kde si prídu na svoje milovníci piesočných pláží. Atraktivitou Murteru (okrem iného) je padací most, ktorý sa otvára raz denne... Nezdá sa vám, že toto moje rozprávanie sa predsa len trochu podobá na bedeker? Tak teraz niekoľko postrehov, ktoré v bedekeri o Vodiciach (možno) nenájdete.

Vodice sú bezbariérové mesto.
Skutočne. Všade, pri vstupe do hotelov, obchodov, reštaurácií... a pravdaže aj do mora, sú bezbariérové vstupy. V tomto letovisku nie je výnimočné (skôr naopak) vidieť a stretávať ľudí na vozíčkoch, či s barlami. Nepostrehla som ani bariéry medzi ľuďmi, hoci nehovoria rovnakou rečou, rozumejú si. Vo Vodiciach najviac počuť slovenčinu, češtinu, samozrejme, chorvátčinu, menej taliančinu, nemčinu, angličtinu. A úsmevy prevažujú nad zamračenými tvárami.

Ak máte okná smerom k moru, ruch z pláží a zábavných podnikov sa mieša s krákaním čajok a vytrvalým koncertom cikád. Ozaj, videli ste užVodice - športové aktivity niekedy cikádu? Ja nie... Ak máte okná na druhej strane, môžete si cikády vystriehnuť. Ak budete mať šťastie (o čom pochybujem), zočíte ich. Isté je, že ich budete počuť.

Skúste ráno vstať skôr a prejdite sa po pláži (ešte lepšie urobíte, ak si zrána zaplávate v mori). Stretnete ľudí, ktorí behajú, cvičia, ľudí na vozíčkoch, ženu, ktorá pomáha svojmu takmer imobilnému mužovi „kráčať“ po mori, ale aj zatúlaného psa. Uvidíte pokojnú hladinu mora a na nej osamelú rybársku loďku s rybárom, ktorý osamelý nie je. A hlavne započujete tiché šumenie mora.

Nezľaknite sa húfov ľudí, ktorí podvečer prúdia smerom do mesta, či z mesta, ani svetiel pretínajúcich nočnú oblohu – je to len „laserová“ diskotéka v Haciende. V centre mesta sa neobzerajte iba po obchodoch, či lodiach v prístave, ale všimnite si aj Čaričovu vežu. Táto trojposchodová veža zo 16. storočia je jediný objekt, ktorý sa zachoval z opevnenia proti Turkom. Nachádza sa blízko barokového kostola Nájdenia sv. Kríža z polovice 18. storočia.

Bezplatne sa na internet môžete pripojiť napríklad v hoteli Olympia. Je tam wifi. Ale to vás asi nezaujíma. Kto by sedel pri internete, keď slnko svieti a more láka... Ak vás zaujíma, čo sa deje doma, nazrite do novinového stánku. Možno sa vám pošťastí dostať sa k denníku SME. Síce vždy s dva dni starým dátum, ale čo na tom záleží, keď ste na dovolenke, však?

Nechce sa vám chodiť do mesta, z mesta a po meste pešo? Uznávam, je to dosť náročná „túra“. Odvezte sa na vláčiku zvanom Vodiska ferata, ktorý premáva v asi hodinových intervaloch. Hlavne však na tú promenádu choďte! Zakaždým tam objavíte niečo nové. Divadielko na námestí, alebo cestou ešte divadielko pre deti. Papagája na Harleyke, môžete sa s ním na tej Harleyke aj odfotiť. A možno vám dá aj pusu. Ten papagáj. Dobré pivo... ale ak vás naozaj preukrutne smädí, dajte si radšej tzv. limunádu. Má pol litra, je plná osviežujúceho citrónu, ľadu a... stojí rovnako ako pol litra piva. Že koľko? Dvadsať kuna. Asi. Kuny sú kuny a pocity sú pocity. Uhasený smäd je dobrý pocit. No a jasné, zmrzlina!

Prílev nových turistov, dovolenkárov zaznamenáte ľahko. Hneď po príchode, najneskôr na druhý deň, sú oblečení v práve zakúpených modrobielo pásikavých námorníckych tričkách. Pod nimi do červena opálená pokožka.

Na plážach sú športoviská, rôzne atrakcie pre deti, vodné atrakcie – napríklad tobogan pod hotelom Olympia, požičovne všetkého možného (okrem kun), člny, lode, vodné skútre, bugatky, motorky... Ak si chcete popreháňať adrenalín, vyskúšajte parasailing. A ešte niečo. Masáže. Priamo na pláži. So spáleným chrbtom tam však radšej nechoďte.

Každé mesto má svoje typické postavičky. Na vodických plážach je takou svojráznou postavičkou Bojan zvaný „kukuróza“. Mladý mužBojan zvaný "kukuróza" predávajúci varenú kukuricu. Nie je sám, kto predáva kukuricu, je ich tam veľa. Bojanov kukuričný spirituál však široko ďaleko nemá páru. Napísať, čo vykrikuje, či skôr spieva, sa nedá. To musíte počuť. Pochybujem, že v predaji kukurice tu má konkurenciu. Ľudia si ho obľúbili, mnohí kupujú kukuricu len od neho. Dokonca sa s ním aj fotografujú. Deti ho milujú. Vo chvíli, keď zaznie jeho kuku, kukuróza, dostanete chuť na varenú kukuricu. Verte tomu!

Vodice – chorvátske Saint Tropéz
Nuž, bolo by ešte o čom písať. Ale lepšie ako čítať, je zažiť. Na záver teda ešte niekoľko superlatívov o Vodiciach. Zaslúžia si ich. Vodice sú považované za najkrajšie a najupravenejšie stredisko Jadranského mora, patria medzi elitu chorvátskeho pobrežia a právom ich nazývajú chorvátskym Saint Tropéz. Aby som nezabudla, k tým hviezdam padajúcim do Jadranského mora. Odjakživa, keď som videla padať hviezdu, chcela som vedieť, kde spadne. Viem, mala som si niečo želať. Hviezda sa však zakaždým rýchlo stratila v tme. Vo Vodiciach som videla padnúť hviezdu do mora. Nie raz, dva razy. Tam, na obzore, kde sa more spája s oblohou. Usúdila som, že hviezdy padajú do Jadranského mora. Nevravte, že to nie je tak. Želala som si, aby more v Chorvátsku bolo aj na budúci rok, a stále, priezračné a čisté...

Anna Gudzová
(Zdroj: Cestovateľ)