Dudince

Medzi kúpeľnými destináciami Slovenska patrí Dudinciam viacero prvenstiev. Sú najjužnejšie situované kúpele, čomu vďačia za najvyšší počet slnečných dní v roku. Ekologicky čisté a tiché prostredie Dudiniec je tým najlepším miestom na rýchle načerpanie energie. Liečivá dudinská voda patrí medzi najvzácnejšie na svete. Jej vysoká mineralizácia a ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sirovodíka umožňuje liečbu viacerých ochorení súčasne. Odborné analýzy túto vodu charakterizujú ako " silne mineralizovanú ", uhličitú, hydrogénuhličitanovo-chlorodovú, sodno-vápenatú so zvýšeným obsahom bóru, fluóru a horčíka, slabo kyslú, vlažnú , hypotonickú s prirodzenou teplotou 27,2 st. Celzia.Podľa informácií, ktoré sú dostupné, sa voda podobného zloženia údajne nachádza už iba v Japonsku a v známych francúzskych kúpeľoch Vichy. Dudinská voda sa využíva pri liečbe pacientov s chorobami obehového ústrojenstva, nervovými chorobami, chorobami pohybového aparátu a choroby z povolania.

Zaujímavosti

Známa miestna legenda pripisuje jej blahodárne účinky magickej sile víly Dudinky, rozprávkovej bytosti, ktorá touto vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodcu a ponechala jej liečivú moc aj pre nasledujúce generácie. Samotní Rimania si počas pobytu na našom území nenechali ujsť príležitosť liečiť si ňou svoje choroby a zranenia v travertínových prírodných bazénoch, ktoré tu dodnes môžu návštevníci obdivovať, ako pamiatku príznačne nazvanú Rímske kúpele. V stredoveku sa voda využívala na liečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov. Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti z Viedne. Ich úlohou bolo uskutočniť prieskum prameňov, ktoré sú na základe jeho výsledkov od roku 1894 oficiálne uznané ako liečivé, čo predstavovalo významný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť - obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia, ako Sissi.

Podzemný poklad Dudiniec sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry - vo fľašiach sa začiatkom 20. storočia dokonca exportoval do Ameriky a Egypta.

Fakultatívne výlety

Blízke okolie:

Brhlovce ( 19 km )- malá obec ukrýva skutočnú raritu, sú ňou Skalné obydlia, ktoré majú pôvod už v 16 - 17 storočí, Rázovité Sebechleby ( 19 km ) - typická vinohradnícka obec, Svätý Anton ( 35 km ) - s jedinečnou expozíciou barokovo - klasicistického kaštieľa vo Sv. Antone, známeho pod menom Antol, Banská Štiavnica ( 45 km ) v r. 1993 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, Budapešť ( 100 km ) - hlavné mesto Maďarska s významnými pamiatkami a jedinečnou gastronómiou.