Petrčane

Petrčane je jedným z najznámejších turistických miest v zadarskom regióne, posiate olivovými hájmi, borovicami a vinicami. Mestečko sa nachádza pod svahmi viníc, medzi Zadarom a historickým mestom Nin, a je obľúbenou letnou oázou pre všetkých, ktorí si chcú zaplávať a užiť si krištáľovo modré more.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PetrčaneDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, Petrčane
všetky fotky

Zaujímavosti

V Petrčane sú početné historické pozostatky - zo stredoveku sa zachoval kostol sv. Bartulu z 12. a 13. storočia, ktorý patrí k typu opevnených kostolov, potom kostol sv. Sabíny a z roku 1175 kostol sv. Virgil. Prvý farský kostol pre Petrčanov postavili benediktíni začiatkom 17. storočia a patrónmi miesta sú svätý Ján a svätý Pavol, bratia a rímski mučeníci zo 4. storočia.

Dnešné Petrčane sú turistickým miestom, no okrem turizmu ako najdôležitejšieho odvetvia hospodárstva sa tu rozvíjalo aj poľnohospodárstvo, najmä pestovanie olív a vinohradníctvo. Kráľovské vinohrady v Petrčane sú jedným z najnavštevovanejších vinohradov a vinárstiev so zameraním na autochtónne chorvátske odrody viniča. Degustačná miestnosť s vinohradmi sa nachádza na južných svahoch nad Petrčane s výhľadom na celé mesto a okolité súostrovie.

Fakultatívne výlety

Vranské jazero - sladkovodné jazero s typckým zeleným zafarbením je známe bohatstvom rýb aj ako domov vzácnych močiarnych vtákov. Jazero bolo v roku 1999 vyhlásené parkom prírody. Je to vlastne zatopené krasové pole a kryptodepresia. Vodou ho zásobuje niekoľko menších prameňov. Časť jazera je chránená ako ornitologická rezervácia, celý areál je prehlásený ako Európske chránené územie pre vtáky Jazero je bohaté na rôzne sladkovodné druhy rýb, vďaka čomu je skutočným malým rajom pre športových rybárov.

Národný park Krka:
Rieka Krka, krasový fenomén predierajúc sa do mora tvorí početné jazerá, vodopády a pereje. Pramení v oblasti úpätia pohoria Dináre, neďaleko mesta Knin. Vďaka prírodným krásam a špecifickým geologickým charakteristikám bola väčšia časť povodia rieky vyhlásená v roku 1985 národným parkom. Rozprestiera sa na ploche 109 km2 pozdĺž koryta Krka od Kninu do Skradina. Najnavštevovanejšie vodopády sú Skradinski buk a Roški slap.
Od vodopádu Roški slap sa rieka pretvára vo vyzdvihnuté Visovačké jazero. V strede jazera sa nachádza ostrovček, po ktorom je jazero pomenované - Visovac, kde sa nachádza kostol a františkánsky kláštor, čo celkovému dojmu dodáva istú tajomnosť.
Skradinski buk patrí k najkrajším travertínovým vodopádom v Európe. Prezrieť si ho môžete pri prechádzke po mostoch a chodníkoch.Na rieke Krka je kúpanie povolené len v označených zónach.
Prehliadka parku je možná loďou zo Skradina alebo peši. Vchod do národného parku je z miesta Skradin (Šibenik 23 km).

Malé mestečko Nin (17 km od Zadaru) je kolískou chorváttskej kultúry. Kultúra obec, ležiacej na malom ostrove (spojenom dvoma mostami s pevninou) v plytkej zátoke, je tesne spätá zo zaćiatkom chorvátskej štátnosti.

Zobraziť viac
Nenašli sa žiadne položky, skúste zadať menej požiadaviek (kritérií), alebo nám zavolajte na CALL CENTRUM 0903 459 459 a s výberom Vám pomôžeme. Tiež nám môžete poslať e-mail na adresu: aquamarin@aquamarin.sk s Vašou konkrétnou požiadavkou.