Grécko

Grécko

Grécko ponúka jedinečné antické pamiatky, romantické ostrovy, moderné letoviská, pestrú kuchyňu, panenskú prírodu aj blankytne modré more.

Grécko je dlhodobo najobľúbenejšia prázdninová destinácia. Pieskové aj kamienkové pláže tu omývajú tri moria: Jónske, Lybijské a Egejské. Návštevníci si môžu vyberať z mnohých ostrovov aj pamiatkami pretkanej pevniny. Grécke pláže sú považované za najkrajšie v Európe. Slnko na ne svieti až 300 dní v roku. Očarujúca príroda láka k výletom aj horskej turistike. Milovníci histórie ocenia jedinečné pozostatky minojskej civilizácie, antické pamiatky aj romantické kláštory. Každý z ostrovov má svoju jedinečnú atmosféru aj špecifickú kultúru. Vynikajúcu povesť má aj tradičná grécka kuchyňa.

Základné informácie

  • Oficiálny názov krajiny: Grécka republika
  • Hlavné mesto: Atény
  • Rozloha: 131957
  • Počet obyvateľov: 10955000
  • Zloženie obyvateľstva: 95% z celkového počtu obyvateľstva sú Gréci, zvyšok tvoria obyvatelia tureckej, albánskej a macedónskej menšiny.
  • Náboženstvo: pravoslávne, ktoré vyznáva 98% populácie, ďalej sú tu zastúpení rímski katolíci, židia a moslimovia
  • Úradný jazyk: gréčtina
  • Mena: EURO (EUR)
  • Časový rozdiel (oproti Slovensku): + 1 hod.
  • Aktuálny čas: 16:17

Prírodné podmienky

Zvieratá, ktoré sa v Grécku nachádzajú sa nachádzajú aj v severných európskych krajinách.

Z ríše hmyzu sa v Grécku vyskytujú škorpióny, ktorých uštipnutie však nie je smrteľne nebezpečné. Na celom území Grécka sa vyskytujú zmije, stonožky a cikády.

Tunajšie more je domovom nespočetného množstva druhov rýb, tuleňov, morských korytnačiek a ďalších vzácnych živočíchov. V odľahlých končinách mimo veľkých pláží sa môžu vo vode vyskytovať medúzy a pestro sfarbené murény.

Čo sa týka rastlinnej vegetácie, Grécko je pomerne zelenou krajinou. Okolo 50% územia je pokryté lesmi s veľmi pestrou vegetáciou.
Najcharakteristickejším stromom Grécka, a predovšetkým Kréty, je olivovník a cypriš. Pôvodným porastom tejto oblasti boli okrem cyprišu taktiež cédre, platany a eukalypty. Tie však boli viac-menej vyrúbané talianskymi obyvateľmi na stavbu domov a lodí, a tak ich tu v súčasnej dobe vidíme len niekoľko málo posledných kusov.
Na území Grécka rastú rovnako jedlé gaštany, duby kermesové alebo borovice halepské. Z nižšieho porastu sú to rôzne kríky, medzi ktorými prerastá vresovec stromový, myrta alebo pryšec chvojka. V horách potom rastú liečivé a aromatické byliny, z ktorých iste budete poznať oregano, tymian, levanduľu, majoránku, rozmarín apod. Na Korfu sa môžete kochať pohľadom na orchidey, ktorých tu rastie asi 40 druhov. 
Z úžitkových rastlín v Grécku nájdete vinnú révu, citrusové stromy, olivovníky, granátové jablká a obilniny. Zelenina sa tu pestuje aj na poli, ale i v skleníkoch. Z ovocných stromov stoja za povšimnutie i banánovníky. Ich plody bývajú trošku odlišné od klasických banánov, ako poznáme z našich obchodov, sú totiž sladšie a menšie. Ďalej môžete v záhradách vidieť mandľovníky a orechy.

Národné parky a pamiatky

Akropola - 

Delfi - na svahoch hory Parnassus, približne 180 km od Atén, sa nachádzajú ruiny mesta Delphi. Ruiny sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO, tvorí ich niekoľko ruín chrámov, starobylého divadla a štadióna.

Athos - "Svatá hora Athos" na polostrove Chalkidiki je mníšskou republikou. Prvý kláštor tu bol založený v roku 963. O 100 rokov neskôr bolo nariadené, že na ostrov môžu vstúpiť iba muži, tento zákaz vstupu ženám platí dodnes. Pustovne a 20 kláštorov, v ktorých žije približne 1 700 mníchov, sú rozstrúsené v romantickej krajine lesov a skál.

Olymp - najvyššia hora Grécka, na vrchole ktorej sa nachádza sídlo bohov. V roku 1938 tu bol vyhlásený prvý grécky národný park.

Meteora - podivuhodné kláštory zo 14. - 16. storočia, situované v Thessalskej nížine. 

Tradícia

Gréci si nepotrpia na dochvíľnosť. Vhodné je na večeru alebo spoločenskú udalosť meškať približne pol hodinu.
Na prvom mieste v rebríčku hodnôt je rodina. Gréci na rodinu nedajú dopustiť. Pokiaľ Vás pozvú k sebe na návštevu, je to veľká česť, ktorá sa neodmieta. Okrem hostiteľa sa pri príchode podáva ruka aj všetkým deťom, ktoré sa v dome nachádzajú. Večera býva sprevádzaná hudbou a tancom. Ak začnú ostatní tancovať, je vhodné pripojiť sa.
Za veľký sviatok sa považuje svadba, na vidieku sa jej zúčastní aj 1 000 hostí. Snúbenci nosia obrúčky na ľavej ruke. Po svadobnom obrade si obrúčky prehodia a nosia ich na pravej ruke.
Gréci milujú zábavu, majú radosť so života a to aj v skromných podmienkach. Vedia si rozdeliť čas na prácu, starosti, ale aj slávnosti a radosti. Azda nikde na svete neusporiadajú v roku toľko festivalov piesní a tancov, ako práve v Grécku.
Medzi tradičné grécke slávnosti zaraďujeme dedinské veselice, ktoré sa organizujú na počesť rôznych svätých. Konajú sa na námestí alebo v blízkosti kostola, ktoré nesie meno svätca, ktorého oslavujú. Typickými sú aj slávnosti na počesť dobrej úrody.
Vianoce Gréci slávia 25. decembra.
Gréci sa držia hesla: "Sigá, sigá!", čo v preklade znamená pomaly, pomaly.
Pokývanie hlavou "hore dolu" u Grékov znamená NIE (u nás to znamená áno). Pokývanie hlavou "z pravej strany na ľavú znamená ÁNO (u nás to znamená nie).

Kuchyňa

Grécky jogurt, šalát tzatziky, tradičný kebab či suvlaki sú najznámejšími pochúťkami.  Do gréckej kuchyne patria biele i čierne olivy a olivový olej. Veľmi obľúbené sú tiež grécke syry, káva, ktorá sa pripravuje v špeciálnej nádobe briki, korenie oregano či vychýrený červený grécky šafran alebo orechy nakladané v mede

Jazyk

úradným jazykom je gréčtina, dohovoríte sa aj anglicky, nemecky a rusky

Zaujímavosti

Grécko je najslnečnejšou krajinou v Európe, počas roka je tu v priemere viac ako 250 slnečných dní. Gréčtina je považovaná za najstarší písaný jazyk, ktorý dodnes existuje a aktívne sa používa. Vznikla pred približne 5 000 rokmi. Grécko je tretím najväčším producentom olív na svete, nachádzajú sa tu aj olivovníky, ktoré boli zasadené v 13. storočí a plodia dodnes. 80% územia krajiny tvoria hory. Súčasťou Grécka je viac ako 2 000 ostrovov, obývaných je približne 170.

V Grécku sa nachádza najviac archeologických múzeí na svete.

Grécka drachma bola až do zavedenia eura v roku 2002 najstaršou menou na svete.

Podnebie

V Grécku panuje typické stredomorské podnebie s priemernou ročnou teplotou vzduchu okolo 25°C. Počasie je tu v sezóne pomerne konštantné - väčšinou prevláda jasno alebo skoro jasno s teplotami okolo 30°C. V parnom lete, najmä v júli a auguste, sa teploty pohybujú okolo 35°C v tieni.
Niekedy samozrejme prídu prehánky alebo búrky, avšak takéto počasie trvá maximálne jeden deň. Najteplejšie je v južnej časti Grécka, predovšetkým na Kréte či na Kykladách. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať nad 40°C. Čo sa týka úhrnu zrážok, najviac ich spadne v severozápadnej časti Grécka pri ostrove Korfu, a to ešte v zime.
Väčšina turistov jazdí do Grécka užiť si slniečka a kúpania v mori, a tak bude iste vhodné uviesť najvyššie teploty mora - od konca apríla do konca novembra sa tu teploty pohybujú medzi 20 - 20°C.
V lete vanie v Grécku čerstvý vietor nazývaný meltémi, ktorý je pomerne príjemný a len vďaka nemu je pobyt na pláži znesiteľný. Najmä v auguste vanie v krajine horúci južný vietor z Afriky, ktorému miestni obyvatelia hovoria "Iivas" - čo znamená v preklade líbyjský.

Orientačné ceny

Platí pravidlo: čím bližšie k letovisku a centru, tým sú ceny tovarov a služieb drahšie.
Zeleninu odporúčame kupovať na trhovisku od miestnych farmárov.

Vízum

V súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie /EHP sa každý štátny príslušník SR môže dovolávať práva pobytu v inom členskom štáte EÚ (tzv. voľný pohyb osôb), a to na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES, ktorý stanoví, že "každý občan Únie má právo slobodne sa pohybovať a zotrvávať na území členských štátov".

Cestovné doklady

Pre vstup do Grécka potrebujete platný cestovný doklad - občiansky preukaz alebo cestovný pas. Každé dieťa, bez ohľadu na vek, musí byť držiteľom vlastného cestovného dokladu, dieťa do 15 rokov musí byť držiteľom vlastného pasu. Minimálna doba platnosti dokladu nie je stanovená, podmienkou je len to, aby doklad bol platný počas pobytu v Grécku.

Konzulát

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach
Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko
Tel.: +30 2106771980, +30 2106771870
Fax: +30 2106776765
Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)
Email: emb.athens@mzv.sk

Dôležité tel. čísla

112 Tiesňové volanie
171 Turistická polícia (ubytovanie, informácie)
104 ELPA - cestovná asistencia
100 Dopravné nehody, policajná pohotovosť
105 Lekárska pohotovosť
166 Prvá pomoc
08 Prístavná polícia
199 Hasiči
1434 Informácie o službu konajúcich nemocniciach a lekárňach
1721 Grécka turistická organizácia (sťažnosti turistov)
10 Združenie gréckych poisťovní pre prípad technickej prehliadky a dokumentácie stavu vozidla po havárii pre potreby slovenských poisťovní Motor-Insurances, Xenofontos

El. napätie

220 V