Turecko

Turecko

Úchvatná brána Orientu. Je to krajina plná kontrastov.  Spája v sebe  krásu orientálnych tradícii s európskym pokrokom, nádherné pláže, jedinečné antické pamiatky i neopakovateľné zázraky prírody ako je Pamukkale (bavlnený hrad) alebo Kappadokia (rozprávkové komíny).

Toto sú pokušenia, ktoré už niekoľko rokov za sebou radia Turecko medzi top dovolenkové destinácie.

Základné informácie

  • Oficiálny názov krajiny: Turecká republika
  • Hlavné mesto: Ankara
  • Rozloha: 783356
  • Počet obyvateľov: 82003882
  • Zloženie obyvateľstva:
  • Náboženstvo:
  • Úradný jazyk: turečtina
  • Mena: Turecká líra (TL)
  • Časový rozdiel (oproti Slovensku): + 1 hod.
  • Aktuálny čas: 15:59

Národné parky a pamiatky

Istanbul - jediné mesto na svete rozprestierajúce sa na dvoch kontinentoch. Je bránou orientu, najväčším mestom a hlavným obchodným centrom Turecka. Dominantou metropoly je impozantný chrám Hagia Sophia prezývaný aj Chrám Božej múdrosti a najväčší bazár v Turecku Grand Bazaar s viac ako štyri tisíc obchodmi.

Kappadokia - ôsmy div sveta. Podzemné mesto ukryté v množstve obrovských bielych lávových stien pripomínajúcich komíny pozakrývané hríbovými klobúčikmi.

Pamukkale - bavlnený hrad - obrovské kaskády a nádherné vodopády z vápencových usadenín.  Každý, kto navštívi toto úžasné miesto, hneď pochopí, prečo dostalo názov Pamukkale. Pohľad na prekrásne žiarivé biele terasy, po ktorých steká termálna voda zanechá neopakovateľný dojem v každom návštevníkovi.

Historické Side - romantické mestečko, ktoré si podľa legendy vybrala sama Kleopatra pre schôdzky s Marcom Antoniom. Meno Side má anatolský pôvod a znamená granátové jablko, ktoré v Turecku symbolizuje bohatstvo a úrodnosť. Je pokladnicou antického umenia. Nájdete tu ruiny starovekého chrámu Apollo, antické divadlo aj zvyšky Agory, kde prebiehali známe trhy s otrokmi.

Bájna Trója

Efez - je jedným z najzachovalejších antických miest na území Turecka. Nachádzajú sa tu pozostatky jedného zo 7 divov sveta – Chrámu bohyne Artemis, ktorý je najstaršou pamiatkou v tejto oblasti, amfiteáter, Mramorová cesta a mnohé ďalšie.

Izmir - mesto antického pôvodu, v minulosti známe ako Smyrna, je aj v súčasnosti významným prístavom. Vidieť môžete námestie Konak s hodinovou vežou  a starý bazár.

Tradícia

K typickej atmosfére tejto výnimočnej krajiny patrí muezzin. Ten päťkrát denne zvoláva z minaretu veriacich k modlitbe. Zjednávanie pri nákupoch je typický zvyk a niektorí z Vás v ňom možno nájdu aj záľubu. Ďalším kultúrnym atribútom je vyžadovanie bakšišného. Za tento malý úplatok sa Vám dostane pozornosti a služieb, aké požadujete. Nemenej známe sú aj turecké kúpele – hamam. Patrí k najstarším orientálnym procedúram. Stalo sa miestom pre úplnú očistu tela aj mysle. Postará sa o to masér, prezývaný telak. Na úvod sa používa hubka z ťavej koži, ktorou sa telo zbaví odumretých buniek. Nasleduje očistná masáž mydlovou penou. Na záver je pre Vás prichystaná olejová masáž.

Kuchyňa

V súčasnej dobe patrí turecká gastronómia medzi najlepšie na svete a právom je vyhľadávaná turistami z celého sveta. Miešajú sa tu chute orientu s európskou kuchyňou. Na raňajky dominuje pečivo, ovčí syr  a rôzne druhy zeleniny. Pri hlavných jedlách sa teší obľube mleté mäso. Z nápojov je neodmysliteľnou súčasťou Turecka čaj a káva.  Zo zákuskov odporúčame ochutnať typickú baklavu a chalvu.

Suveníry

OKO Proroka - je to amulet alebo talizman v podobe modrobieleho oka, ktoré by malo nositeľa chrániť pred zlým pohľadom. Oko proroka možno zakúpiť v rôznych formách: ako prívesky na kľúče, náramky, lapače snov, magnety na chladničku atď.

Poháre v tvare tulipánov - Tieto malé poháre sú symbolom Turecka, pretože sa z nich pije tradičný turecký čaj. Odporúčame si na dovolenke urobiť zásoby tulipánových pohárikov, pretože vám budú pripomínať klímu v Turecku, vďaka ktorej sa budete cítiť ako na dovolenke! :)

Turecký čaj z RIZE - pochádza zo severovýchodnej časti Turecka, konkrétne z oblasti Rize. Tento pripravený turecký čaj už stačí len naliať do pohárov v tvare tulipánu a vychutnať si tento čarovný nápoj

Turecká káva a špeciálna súprava - Turecká káva je veľmi špecifická, má tmavú farbu a silnú, intenzívnu chuť vďaka jemne namletým zrnkám (jemnejšie ako z kávovaru).

Anízová vodka (RAKI) - Raki je v Turecku veľmi bežná a je považovaná za národný alkoholický nápoj. Pokiaľ chcete večerať v tureckom štýle z pohodlia domova, vezmite si so sebou určite fľašku tohto alkoholického nápoja.

Ovocné vína - v Turecku sú obľúbená ovocné vína zo všetkých druhov ovocia (jahody, černice, maliny, melóny, vodné melóny, broskyne atď.). Najobľúbenejšie víno medzi turistami je víno z granátového jablka. Odporúčame tiež suché vína z Kappadokie.

Zlaté a strieborné šperky - v Turecku nájdete krásne veci zo striebra a zlata. Oplatí sa kúpiť zlaté šperky, pretože sú tu oveľa lacnejšie ako v európskych krajinách. V každom meste môžete veľmi jednoducho nájsť klenotníctvo.

Kožené výrobky - výber koženého tovaru v Turecku je pomerne veľký. Môžete si kúpiť veci ako tašky, peňaženky, bundy, kabáty, vesty, opasky, nohavice a sukne. Najobľúbenejším typom sú jahňacie kože. Tureckú kožu možno zakúpiť v certifikovaných butikoch alebo salónoch.

Koberce - Turecké ručne vyrábané koberce sú žiadané po celom svete. Koberce sú vyrobené z prírodných tkanín s použitím prírodných farbív - ozdobia každý interiér a v každodennom živote plnia nielen estetické, ale aj funkčné účely. Takýto turecký suvenír je celkom drahý, ale vydrží vám dlho.

Magnetky na chladničku - Magnetky sú jednoducho štandardom pre turistov, ktorí si ich prinášajú so sebou na pamiatku počas svojich ciest. Magnetky je možné kúpiť v každom obchode so suvenírmi v Turecku.

Jazyk

Úradným jazykom je turečtina, v turistických oblastiach sa dohovoríte anglicky, rusky alebo nemecky.

Zaujímavosti

jediná krajina, v ktorej sa nachádzajú až dva zo siedmych Divov

Podnebie

Stredomorské pobrežie sa vyznačuje horúcimi letami a miernymi zimami, zatiaľ čo pre vnútrozemie je typické kontinentálne podnebie. Sezóna trvá od mája do októbra. Júl a august býva horúci a vlhký, teploty počas dňa presahujú 35°C.

Orientačné ceny

Vo všeobecnosti možno povedať, že v Turecku je lacnejšie ako na Slovensku, ale opäť platí, že niektoré potraviny sú drahšie ako u nás. Tiež záleží na mieste nákupu. V letoviskách si priplatíte, vo vnútrozemí je oveľa lacnejšie. Lacnejšie sú tiež malé obchodíky určené primárne pre domáce obyvateľstvo. Uvedené ceny sú orientačné a môžu sa v priebehu sezóny meniť.

Vízum

Pre občanov Slovenskej republiky pri cestách do Turecka za účelom turistiky, ktoré nepresiahnu 90 dní, je vízová povinnosť zrušená.

Cestovné doklady

Občania SR vrátane detí musia mať platný cestovný doklad – cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný. Odporúčaná platnosť cestovného pasu musí byť minimálne 5 mesiacov po návrate na Slovensko.