Pirovac

Stredisko PIROVAC je známe svojimi peknými plážami, rozprestiera sa 11 km od Vodíc v Pirovackom zálive. Južné rameno Pirovackého zálivu Makirina je lokalita s liečivým bahnom.

všetky fotky

Zaujímavosti

Severovýchodným smerom od mesta Skradin pri obci Bribir sa nachádzajú archeologické náleziská. Boli tu objavené predmety z ilýrskych čias a z antického a raného stredoveku. Najdôležitejšie nálezy sú na kopci Glavice, ktorý sa dvíha nad obcou. Pôvodne tu stávali opevnené Ilýrske sídliská. Neskôr Rimania vybudovali pevnosť Varvarie. Tá bola zničená Avarmi a Slovanmi. V ďalších rokoch sa na tomto mieste usadili Chorváti. Vystavali si šľachtické sídlo. To však bolo v prvej polovici 16. storočia zničené Turkami. Našli sa tu pozostatky stavieb. Najzaujímavejšími sú rímske hradby z obrovských kvádrov zo starej Varvarie, pozostatky rímskych domov, verejných cisterien, či rímskeho mauzólea. V týchto miestach sa tiež našiel sarkofág z raného kresťanského obdobia a kostol z počiatkov osídlenia Chorvátmi, ako aj veľké množstvo predmetov a pozostatkov múrov.

Fakultatívne výlety

Národný park Krka:
Rieka Krka, krasový fenomén predierajúc sa do mora tvorí početné jazerá, vodopády a pereje. Pramení v oblasti úpätia pohoria Dináre, neďaleko mesta Knin. Vďaka prírodným krásam a špecifickým geologickým charakteristikám bola väčšia časť povodia rieky vyhlásená v roku 1985 národným parkom. Rozprestiera sa na ploche 109 km2 pozdĺž koryta Krka od Kninu do Skradina. Najnavštevovanejšie vodopády sú Skradinski buk a Roški slap.
Od vodopádu Roški slap sa rieka pretvára vo vyzdvihnuté Visovačké jazero. V strede jazera sa nachádza ostrovček, po ktorom je jazero pomenované - Visovac, kde sa nachádza kostol a františkánsky kláštor, čo celkovému dojmu dodáva istú tajomnosť.
Skradinski buk patrí k najkrajším travertínovým vodopádom v Európe. Prezrieť si ho môžete pri prechádzke po mostoch a chodníkoch.
Na rieke Krka je kúpanie povolené len v označených zónach. Prehliadka parku je možná loďou zo Skradina alebo peši. Vchod do národného parku je z miesta Skradin (Šibenik 23 km).
Národný park Kornati:
Väčšie alebo menšie ostrovy vynárajúce sa z morskej hladiny – to sú Kornati.Kornati
Legenda hovorí o tom, že Kornati sú kopou bielych skál, ktoré do mora pohodil Boh. Keď si po vykonaní svojej práce prezrel vlastné dielo, zjavil sa mu na tvári výraz maximálnej spokojnosti, čo nasvedčovalo tomu, že nadobudol hlboký pocit zadosťučinenia. Nad mieru spokojný nebol podľa legendy len sám Boh, ale spokojní sú aj turisti, obdivujúci túto čoraz častejšie vyhľadávanejšiu nádheru.
Kornati je národným parkom od roku 1980. Je to v podstate súostrovie – tvorí ho 140 mohutných ostrovov, drobných ostrovčekov a skalných útesov rozmanitých rozmerov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 220 km2. Najväčší ostrov Kornat (32,6 km2).
Zaujímavosti: prvým návštevníkom bol anglický kráľ Eduard VIII, na ostrove má trvalý pobyt približne 30 ľudí, na Kornati nie je elektrina ani pitná voda a darí sa tu chovu oviec, ktoré si zvykli na pitie morskej vody.

Celodenný výlet na Kornati
- odchod z Pirovacu o 9:00 hod. (plavba 1,5 hod.)
- vstup do NP a prehliadka najatraktívnejších prírodných lokalít (ostrov Rašip, Mana ...)
-  cca o 13:00 hod. zástavka na ostrove LEVRNAKA  - obed a kúpanie na prírodnej piesočnej pláži do cca 15:00 hod.
-  príchod do Pirovacu v čase medzi 17:00 až 18:00 hod.
Orientačná cena: 35,- EUR 
V cene:
plavba, uvítací aperitív, obed - pečená ryba s prílohou a šalátom alebo mäso na grile s prílohou a šalátom, víno/malinovka, vstup do NP Kornati, sprievodca.

Zobraziť viac