Ostrov Ugljan

Ostrov Ugljan

Zobraziť termíny

Zelený, takmer 75 km dlhý ostrov delí od pevniny iba úzky prieplav. Spolu s ostrovom Pašman leží priamo oproti Zadaru, spojenie s ktorým zabezpečuje trajekt. Hlavným strediskom je Kukljica – malé turistické a rybárske mestečko, obklopené borovicovým lesom, v ktorom sú roztrúsené ubytovacie zariadenia. Pláže sú kamenné, ale nájde sa aj vzdialenejšia piesočnatá.
Ostrov UGLJAN, tiež nazývaný „Vstupná brána do súostrovia Kornati“ - jedného z najznámejších národných parkov Jadranu. Vďaka ľahkej dostupnosti ostrova (plavba trajektom na ostrov trvá necelých tridsať minút) je Ugljan obľúbeným letoviskom zadarskej župy.
Množstvo tichých zátok, mimoriadne čistá voda s bohatou morskou faunou a flórou sú skutočným rajom pre kúpanie a potápanie. Milovníci cykloturistiky ocenia cyklistické trasy, na ktorých môžu spoznať čaro a krásu ostrova. Tí, ktorí túžia objavovať stále nové pláže a zákutia, na svojich potulkách určite navštívia piesčitú zátoku Uvala Luka či Uvala Cinta - malebnú zátoku obklopenú skalami a strmými skalnými stenami.

Zaujímavosti:

Jaskyňa Vranjača. Nájdeme ju medzi obcami Kotlenice a Dugoplje, severovýchodným smerom od mesta Split. Jaskyňa je vo vnútrozemskej časti pohoria Mosor. Podzemné priestory jaskyne majú krásnu a veľmi bohatú kvapľovú výzdobu. Dlhé kvaple a úžasné krasové útvary sú zaujímavo nasvetlené. Dĺžka chodieb sprístupnených verejnosti dosahuje dĺžku 180 m. Jaskyňa Vranjača je vyhľadávaným cieľom turistov.
Starobylý františkánsky kláštor s gotickým kostolom datovaný do r. 1 430 leží na severe ostrova, pri myse neďaleko prístavu. Nie je však prístupný pre verejnosť. Na vnútornom nádvorí kostola je epitaf zakladateľa glagolitickej tlače – Simuna Kozicica-Benja (r. 1460 – 1536).
Na ostrove Ugljan sa nachádza aj niekoľko letných sídiel zadarskej šľachty. Boli vybudované prevažne v renesančnom a barokovom slohu.
Ruiny rímskej dedinky boli vykopané v zálive Batalaza. V zátoke Muline sú zachované zbytky rímskych a starokresťanských stavieb.
V Preku je dominantou stará benátska pevnosť Sv. Michala, no zaujímavý je i románsky kostol sv. Jana Krstiteľa, barokový farský kostol z 18. storočia.

Fakultatívne výlety:

Národný park Krka:
vodopády KrkaRieka Krka, krasový fenomén predierajúc sa do mora tvorí početné jazerá, vodopády a pereje. Pramení v oblasti úpätia pohoria Dináre, neďaleko mesta Knin. Vďaka prírodným krásam a špecifickým geologickým charakteristikám bola väčšia časť povodia rieky vyhlásená v roku 1985 národným parkom. Rozprestiera sa na ploche 109 km2 pozdĺž koryta Krka od Kninu do Skradina. Najnavštevovanejšie vodopády sú Skradinski buk a Roški slap.
Od vodopádu Roški slap sa rieka pretvára vo vyzdvihnuté Visovačké jazero. V strede jazera sa nachádza ostrovček, po ktorom je jazero pomenované - Visovac, kde sa nachádza kostol a františkánsky kláštor, čo celkovému dojmu dodáva istú tajomnosť.
Skradinski buk patrí k najkrajším travertínovým vodopádom v Európe. Prezrieť si ho môžete pri prechádzke po mostoch a chodníkoch.
Na rieke Krka je kúpanie povolené len v označených zónach. Prehliadka parku je možná loďou zo Skradina alebo peši. Vchod do národného parku je z miesta Skradin (Šibenik 23 km).
Národný park Kornati:
Väčšie alebo menšie ostrovy vynárajúce sa z morskej hladiny – to sú Kornati.
Legenda hovorí o tom, že Kornati sú kopou bielych skál, ktoré do mora pohodil Boh. Keď si po vykonaní svojej práce prezrel vlastné dielo, zjavil sa mu na tvári výraz maximálnej spokojnosti, čo nasvedčovalo tomu, že nadobudol hlboký pocit zadosťučinenia. Nad mieru spokojný nebol podľa legendy len sám Boh, ale spokojní sú aj turisti, obdivujúci túto čoraz častejšie vyhľadávanú nádheru.
Kornati je národným parkom od roku 1980. Je to v podstate súostrovie – tvorí ho 140 mohutných ostrovov, drobných ostrovčekov a skalných útesov rozmanitých rozmerov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 220 km2. Najväčší ostrov Kornat (32,6 km2).
Zaujímavosti: prvým návštevníkom bol anglický kráľ Eduard VIII, na ostrove má trvalý pobyt približne 30 ľudí, na Kornati nie je elektrina ani pitná voda a darí sa tu chovu oviec, ktoré si zvykli na pitie morskej vody.

Celodenné výlety na Krku  a Kornati sa organizujú loďou väčšinou s obedom, hudbou a občerstevním.

Apartmány Zelena Punta (Apartmán) ***

Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Ubytovanie: Apartmán
Popis ubytovania: Ugljan je krásnou "záhradou" s mimoriadne čistou vodou a je skutočným rajom. Čarovná dovolenka v Chorvátsku je zaručená. Zistíte to aj sami v Kukljici, v obľúbených zrekonštruovaných apartmánoch Zelena Punta.
NovinkyDieťa zdarmaTip CK
Kontakt

CK AQUAMARIN

Horná 44
974 01  Banská Bystrica
call centrum:

0903 459 459

e-mail: aquamarin@aquamarin.sk

PoUtStŠtPiSoNe
: