Atény

Hlavné.mesto.Grécka..Atény, ktoré..vychodiskovým.bodom.pre.cesty.do.celého.Grécka. Už v dávnej minulosti vystupovali ako najväčšie a najdôležitejšie mesto v krajine. Tak ako v stredoveku, aj dnes sú Atény duchovným a umeleckým strediskom a so svojím prístavným mestom Pireus súčasne aj hospodárskym centrom Grécka.

Cestovný ruch je dôležitým odvetvím pre mesto aj okolité oblasti. Turistov lákajú historické pamiatky ale i podniky, kde môžu ochutnať tradičné grécke jedlá a nápoje. Najviac zábavných podnikov (taverny, reštaurácie a bary) sa nachádza v malebnej starej štvrti Plaka, ktorú turisti radi navštevujú. 

Zaujímavosti

Atény patria k najstarším mestám na svete. Osídlené sú 7 000 rokov. Zrodila sa tu demokracia, západná filozofia, Olympijské hry, politické vedy, princípy matematiky či žánre komédie a tragédie.

V roku 1834 tu žilo len 6 000 obyvateľov, v roku 1992 približne 900 000 obyvateľov a v súčasnosti sú to približne 4 milióny obyvateľov.

Atény sú pomenované po svojej patrónke, bohyni Aténe.

Fakultatívne výlety

Akropola -  pamiatka v hlavnom meste, ktorej návštevu by nemal vynechať žiadny turista. Kto nebol v Akropole, ako keby nebol ani v Aténach. Akropola bola postavená v 5. storičí pred Kristom a v časoch jej najväčšej slávy to bol veľký palác. Dnes už z tejto stavby ostali len pozostatky. Toto miesto ponúka úžasný výhľad na celé okolie.

Plaka - pôvodná zachovalá časť mesta, ktorá sa nachádza v blízkosti Akropoly. Oproti rušnému životu v meste, tu prevláda pokojný život, kde si návštevníci môžu pochutnať v rôznych tavernách a cítiť sa pritom ako na vidieku.

Národné archeologické múzeum - Atény majú na svojom území množstvo atraktívnych múzeí, ktoré sa spájajú s dejinami samotného mesta, námorníctvom, prírodou či umeleckými zaujímavosťami. Najcennejšia zbierka sa však nachádza v Národnom archeologickom múzeu, vďaka bohatým dejinám krajiny sa tu nachádzajú historické perly. Počas návštevy múzea sa návštevníci dostanú do úzkeho kontaktu s pôvodnými generáciami. Zbierka múzea je veľmi bohatá a preto si odporúčame na návštevu múzea vyhradiť aj pol dňa. 

Zobraziť viac