Kefalónia

Kefalónia sa môže pýšiť krásnym čistým morom, úžasnými zátokami, jaskyňami, výhľadmi a pôvabnými dedinkami. Turistickou výhodou je aj poloha, asi 30 km od západného pobrežia Grécka a blízkosť ďalších atraktívnych destinácií Grécka.

Ostrov Kefalónia nie je masovo navštevovaný. Túto destináciu vyhľadávajú náročnejší turisti, ktorí majú záujem o luxusnú dovolenku. 

Kefalónia je plná úžasných a jedinečných miest s krásnymi výhľadmi, ale ani jeden sa nevyrovná pohľadu na dedinu Assos na severozápadnom pobreží. Dedina leží na výbežku a je z troch strán obklopená morom. Od pobrežnej hlavnej cesty stúpajú ulice a domy po strmom svahu až po ruiny starobylého hradu. Okrem neskutočných výhľadov a šumu mora si v Assos doprajte gurmánske zážitky s tradičnými gréckymi jedlami priamo pri vode. Dedinky Assos a Fiscardo zostali takmer nedotknuté po obrovskom zemetrasení z roku 1953, ktoré položilo na lopatky prakticky celý ostrov.

Ostrov je pomerne hornatý, s najvyšším vrchom Ainos. Pohoria situované vo vnútrozemí, pláže a zátoky na pobreží vytvárajú bohatú a rôznorodú scenériu ostrova. Severné pobrežie je typické menšími kamienkovými plážami, na južnom pobreží sa nachádzajú dlhé piesočnaté pláže, ktoré obľubuhjú aj morské korytnačky.

Na ostrove Kefalonia je niekoľko skvelých letovísk na dovolenku ako Lassi, Skala, Lixouri, Fiskardo či Katelios. Lassi ponúka skvelé piesočné pláže s priezračnou a čistou vodou, zvlášť vhodné na bezpečnú dovolenku pre deti. Pláže v letovisku sú rozdelené na rôzne úseky - od luxusného vybavenia po voľnú plochu bez služieb. Športový klub ponúka pre turistov rôzne vodné športy. V okolí vo vidieckom prostredí je niekoľko čarovných zátok ľahko dostupných z pobrežnej cesty. Letovisko Skala je obľúbené pre skutočne pôsobivé kamienkovo - piesočné pláže, ktoré sú lemované na jednej strane morom a na druhej strane lesom borovíc.

V blízkosti ostrova sa nachádzajú ostrovy Lefkas, Zakynthos či Ithaca. 

 

 

Zaujímavosti

Pláž Myrtos bola veľakrát zvolená za najkrajšiu grécku pláž a tiež sa viackrát ocitla na zozname najkrajších svetových pláží. Celkovo má ostrov okolo 40 pláží, ktoré stoja za návštevu.

Podľa mytológie je ostrov Kefalónia pomenovaný po antickom hrdinovi Kephalovi, avšak grécke slovo cephalus znamená hlava, pôvod mena teda môže byť rôzny. 

Kefalónia bola ovládaná Rimanmi, Benátčanmi, Britmi, Frankami, Talianmi, Nemcami, ale nikdy nie Turkami

Módny návrhár John Varvatos pochádza z Kefalónie.

Svätý Gerasimos je patrón ostrova. V 14. storočí žil v jaskyni pod kláštorom, ktorý nesie jeho meno. Jeho telo je uchované a každoročne na výročie jeho menín sa nesie okolo kostola a cez duševne chorých, z ktorých sa vraj vždy jeden vylieči. Zachovaný je aj tunel spájajúci dve izby, v ktorých mních žil a hovorí sa, že aj najtučnejší človek dokáže prejsť otvorom tunela.

Kefalónia je považovaná za Homérovu Ithaku z Odysea, aj keď názov Ithaka nesie iný grécky ostrov.

Na Kefalonii bol nakrútený film Mandolína kapitána Koreliho s hercami ako Penelope Cruz, Nicholas Cage či Christian Bale.

Fakultatívne výlety

Malebné zátoky a takmer dokonalé pláže sú jednou z najväčších atrakcií a lákadiel Kefalónie. Pri návšteve ostrova si nenechajte ujsť ikonickú pláž Myrtos. Nájdete ju na severozápadnom pobreží, pri obci Pylaros a je považovaná za najkrajšiu pláž v celom Grécku.

Turistickí sprievodcovia ju často radia do rebríčka najlepších pláží na svete a je ozajstnou ikonou Kefalónie. Myrtos má úžasný panoramatický pohľad a farba mora má elektrizujúcu tyrkysovú farbu.

Zaujímavá a lákavá je aj pláž Xi na západnom pobreží v obci Lixouri, ktorá je jedinečná svojou červenou farbou piesku. Pláž má neuveriteľne jemný piesok a veľmi plytký vstup do mora aj niekoľko metrov. Pláž Xi je rozsiahla a časť je stále divoká a prírodná, zatiaľ čo turistický koniec pláže má plné vybavenie a služby.

Medzi top pláže Kefalónie rozhodne patrí aj pláž Antisamos na východnom pobreží. Ponúka divokú scenériu lemovanú zelenými lesmi. Nachádza sa vo veľkej zátoke v blízkosti dediny Sami.

V tejto oblasti nájdete aj slávnu jaskyňu Drogarati, ktorá je pre svoju akustiku prezývaná ako jaskyňa koncertov. Sprístupnená časť jaskyne sa skladá z dvoch veľkých miestností bohato zdobených kvapľami a skalnými útvarmi.

Podobne slávnou jaskyňou je aj Melissani jazero. Táto jaskyňa pozostáva z podzemného jazera, ktoré sa odhalilo v roku 1953 zrútením stropu jaskyne a slnečné svetlo vytvára vo vodnej hladine ohromujúce odrazy.

Jaskyňa pôsobí tajomne aj vďaka vode, v ktorej sa mieša slaná voda z mora a sladká voda z podzemného zdroja. Jaskyňa je prístupná iba člnmi a najlepší čas na pozorovanie svetelných odrazov je medzi 12. a 14. hodinou.

Rovnako pôsobivé, no o niečo iné výhľady ponúkajú potulky po Národnom parku Mount Ainos. Je to najvyšší vrch ostrova s nadmorskou výškou 1628 metrov a okrem horských chodníkov brázdia jeho svahy aj divoké kone. Národný park s veľkým množstvom stromov a kvetov je najlepším miestom pre romantikov a milovníkov prírody.

Dobrodružnú dovolenku ponúka hlavne vnútrozemie ostrova Kefalonia, ktoré je dokonalé pre zájazdy, výlety a spoznávanie krajiny - autom, pešo, bicyklom alebo na koni. Možno sa vybrať na dva miestne hrady - Assos a Hrad sv. Juraja nazývaný aj Kastro , ktoré boli postavené ako ochrana miestneho obyvateľstva pre nájazdmi pirátov. K ďalším typickým rysom ostrova Kefalonia sú jaskyne Drogarati, ktoré sú plné rôznofarebných stalaktitov a stalagnitov a čarovné podzemné jazero Melisani. Na ostrove je tiež niekoľko impozantných kostolov a kláštorov. 

Zobraziť viac