Korfu

Ostrov Korfu sa nachádza približne 5 km severozápadne od pevniny. Radí sa do skupiny tzv. Iónskych ostrovov. Korfu je najsevernejším ostrovom a zároveň najzápadnejším miestom gréckeho územia. Korfu je považovaný za najzelenejší grécky ostrov, pretože tu vďaka vhodným klimatickým podmienkam rastie veľa olivovníkov, citrusovníkov, paliem, orchideí atď. Rozmanitá , zelená vegetácia je tu vďaka výdatnejším zrážkam. Na severe ostrova sa rozprestiera najvyššia hora Pantokrator s kláštorom, odkiaľ je nádherný výhľad na celý ostrov a na Albánsko. 

Pre návštevníkov, ktorí majú záujem o kúpanie v pokojnej vode, je vhodné východné pobrežie. Západné pobrežie je vhodné pre turistov, ktorí majú radi vodné športy, nakoľko sa tu nachádza otvorené more. 

Za najkrajšie pláže ostrova sú považované: pláž pri mestečku Sidari, Roda, Kavos, Kerassia, Nissaki, Ypsos Beach, Channel of love, Agios Georgios a Issos, ktorá je rajom pre milovníkov surfovania.

 

Zaujímavosti

Ostrov Korfu je nazývaný aj ostrovo Fajakov, nazývaných podľa Fajaka, syna boha Poseidona a nymfy Kerkyry.

Ostrov v minulosti navštívili mnohé osobnosti. Podľa mytológie ostrov navštívil aj Odysseus. Odysseus na ostrove Korfu pristál počas svojho desaťročného putovania domov na Ithaku, keď sa vracal po skončení Trójskej vojny. Obyvatelia ostrova, Fajakovia darovali Odysseovi loď, vďaka čomu sa mohol bezpečne vrátiť na Ithaku, ku svojej žene Penelope. Zkamenenú loď Fajakov pripomína kameň v mori, ktorý leží  neďaleko brehov Paleokastritsy.

Fakultatívne výlety

Kerkyra - hlavné mesto Korfu. Stará časť mesta je zapísaná do zoznamu UNESCO. K najvyhľadávanejším pamiatkam patrí zámok Achilion, ktorý dala postaviť cisárovna Sissy ako letné sídlo. V meste sa nachádza aj zvonica svätého Spyridona, paláce, kostoly, opevnenia a niekoľko múzeí. Na malom ostrove, neďaleko pevniny, leží kláštor Vlacherna, ktorý zaberá takmer celú plochu ostrova.

Lodný výlet do hlavného mesta ponúka dychberúce pohľady na pobrežie Albánska a grécku pevninu. Počas plavby si môžete zaplávať v  Iónskom mori. 

Modrá lagúna je čarovná zátoka. Natáčal sa tu film s rovnakým názvom, je tu morská jaskyňa, v ktorej sa počas 2. svetovej vojny schovávali grécke ponorky a na pevnine sa nachádza nádherná rybárska dedinka Sivota. Všetky tieto miesta, kúpanie v kryštáľovo čistej vode, obed na lodi a slnečné lúče sú zárukou, že zažijete krásny deň, na ktorý budete ešte dlho spomínať.

Paxos a Antipaxos sú menšie ostrovy, ktoré obmýva neuveriteľne priezračné more, až zapochybujete, či ste v Grécku alebo v Karibiku. Výlet je vhodný pre všetkých, ktorí milujú lodné výlety a kúpanie na menších gréckych ostrovoch.

Parga a Paxos sú miesta, ktoré navštívite počas plavby z juhovýchodnej časti Korfu na grécku pevninu. Mestečko Parga sa nachádza na pevnine a dominantou mestečka je stará zrúcanina benátskeho hradu, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad na okolitú krajinu. Ďalšia zastávka je na malebnom ostrove Paxos, kde je voľný program a vy tak môžete využiť čas na prehliadku, nákupy, kúpanie alebo dobré jedlo. 

Albánsko leží blízko Korfu a preto je výlet do tejto krajiny zaujímavou skúsenosťou. Počas výletu máte pocit, že cestujete do iného sveta a iného storočia. Nachádza sa tu aj Aquapark s 3. najväčším bazénom s umelými vlnami na svete, šmýkalka Kamikaze, čierna diera a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií. Pre záujemcov o históriu je v ponuke fakultatívny výlet do Butrintu, historický skvost zapísaný v zozname UNESCO. Na návštevu Albánska stačí len občiansky preukaz.

Zobraziť viac