Kos

Neďaleko tureckého pobrežia , v juhovýchodnej časti Egejského mora leží ostrov Kos. Ostrov je súčasťou súostrovia Dodekany. Na ostrove je nespočetné množstvo pamiatok a turisticky obľúbených miest, ktoré sú návštevníkom prístupné vďaka turistickým chodníkom. 

K najkrajším plážam patria: Mastichari Beach 27 km južne od hlavného mesta, Paradise 30 km južne od hl. mesta, Lambi 3 km severne od hl. mesta, Kefalos Beach 40 km západne od hl. mesta, Agios Stefanos 35 km južne od hl. mesta, Thermes 12 km južne od hl. mesta, Camel Beach 30 km juhozápadne od hl. mesta, Kardamena Beach 30 km juhozápadne od hl. mesta.

Zaujímavosti

Ostrov je známy ako rodisko lekára Hippokrata.

Potápanie s kyslíkovou fľašou je zakázané, kvôli ochrane archeologických pozostatkov.

Fakultatívne výlety

Hlavným mestom ostrov je mesto Kos, ktorého história siaha až do 4. storočia pred n. l. Vyhľadávanou pamiatkou je prvá nemocnica tzv. Asklépion, ktorú založil  Hippokrates. Dodnes sa tu zachovali vstupné brány, chrámy a oltáre.  Jeden z najstarších stromov v Európe tzv. Hippokratov platan môžu návštevníci obdivovať na námestí Platanov. Lákadlom mesta je aj stredoveká rytierska pevnosť, ktorú postavili johaniti, pozostatky antickej agory, Casa Romana, Odeion a Archeologické múzeum. 

Na juhovýchode ostrova sa tiahne najvyššie pohorie Dikeos, prezrieť si môžete aj termálne pramene alebo si urobiť výlet na neďaleký ostrov Nisyros južne od Kosu. Vznikol sopečnou činnosťou, dnes je tu vyhasnutý kráter, do ktorého sa môžete vybrať.

Na južnom cípe ostrova sa nachádza Kefalos, najzápadnejšie mesto na gréckom ostrove Kos, 43 km vzdialené od hlavného mesta. Postavený je na skalnatom vyvýšenom mieste s dominantným veterným mlynom Papavasilakis. Predpokladá sa, že Kefalos bolo starovekým mestom Astypalaia. Okrem preslávených pláží a vhodných podmienok na kúpanie si prezrite miestne taverničky, domčeky a starokresťanskú baziliku sv. Štefana (Agios Stefanos).

Obľúbeným dovolenkovým strediskom je Kardamena, ktorú nájdete na juhu približne 30 kilometrov od hlavného mesta Kos. Miestne pláže z jemného bieleho piesku obmývajú blankytné vody Egejského mora. Najdlhšia pláž Kardamena meria až 4 kilometre. V Kardamene môžete obdivovať staré zrekonštruované budovy a kostoly Agia Varvara, Agion Anargiron a Panagia. Juhozápadne od mesta odhalili pozostatky Apolónovho chrámu, helenistického divadla a pozostatky antického sídla Halássarna.

V Egejskom mori približne 20 km južne od Kosu sa rozprestiera ostrov sopečného pôvodu Nissyros, ktorý vznikol v dobách stredoveku erupciou sopky Diabates. Výlet začína v prístave Kardamena, odkiaľ sa plavíte do prístavu Mandraki, uvidíte kláštor Panny Márie a pokračujete k najväčšej atrakcii ostrova. Tou je spiaci kráter Aghios Stefanos sopky Polyvotis. Dozviete sa o histórií sopky i celého ostrova a spoznáte krajinu s bublajúcimi jazierkami a gejzírmi.

Plavba na ostrovy Kalymnos, Psermimos a Plati - Počas jedného dňa môžete spoznať tri ostrovy v súostroví Dodekany. Kalymnos leží 12 km severne od ostrova Kos, je prevažne hornatý s krásnymi plážami a mnohými ukrytými zátokami. Môžete vidieť hlavné mesto Póthia s kláštorom a múzeom, hrad v meste Chorio či nahliadnuť do tajomstva spracovávania morských húb. Medzi ostrovmi Kalymnos a Kos leží ostrovček Psermimos s nedotknutými plážami, prírodou a tradičnými taverničkami. Prehliadka končí na malom ostrovčeku Plati s ideálnymi podmienkami na kúpanie a potápanie.  

Kúpelné mesto Bodrum, známe letovisko, môžete navštíviť počas dovolenky na ostrove Kos. Leží na tureckom pobreží v tzv. Keramickej zátoke v regióne Kária. Známe je aj pod historickým názvom z čias staroveku – Halikarnas. Za videnie stojí hrad z 15. storočia, ktorý postavili johaniti, dnes slúži ako múzeum, ďalej antický amfiteáter, mauzóleum patriace medzi 7 divov sveta, turecké kúpele hammam a tradičný bazár.

Jednou z najznámejších a súčasne najkrajších pláží ostrova je pláž Paradise Beach ležiaca 30 km od mesta Kos a 7 km od Kefalos.  Pláž s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou poskytuje ideálne podmienky na odpočinok i kúpanie s bohatým službami.

Thermes Beach - Krásnu pláž lemujú strmé skalné steny, ktoré poskytujú súkromie a dobré podmienky na kúpanie. Nachádza sa 12 km od mesta Kos v oblasti Thermes, ktorá sa preslávila horúcimi prameňmi.

Zobraziť viac