Kréta

Ostrov Kréta je najväčším a najjužnejším gréckym ostrovom. Spája sa s ńou množstvo legiend a dodnes sa tu nachádzajú historické poklady našej civilizácie. 

Ostrov Kréta je vyspelý aj zaostalý zároveň. Sever je vyspelejší a nachádza sa tu mnoho významných stredísk cestovného ruchu. Južná Kréta je posiata skleníkmi, plantážami s úrodnými plodinami. Je to poľnohospodársky kraj, ktorý je zaostalejší ako sever ostrova. Na jednej strane sa čupia malé ukryté dedinky v lesoch a na tej druhej môžete navštíviť vyspelé mestá, dokonca niektoré aj priemyselné. Napríklad v hlavnom meste Heraklione sa vedľa seba nachádzajú staré ruiny a vykopávky spred pár tisícročí a neďaleko panelákové sídliská.

Pláže na severe sú prevažne piesočnaté s miernym vstupom a pokojnejšou vodou, no o pár stupňov chladnejšou ako majú južné, kde je väčšinou vstup strmejší. Všetky krétske pláže sú verejné. Medzi najkrajšie pláže patria: pláž Elafonisi, Red Beach, Balos a Preveli. Pláž Elafonisi je pláž s tyrkysovým plytkým morom a ružovkastým pieskom. Tunajšia lagúna je nezameniteľná.  Ďalšou pôvabnou plážou je Red Beach so svojimi útesmi a medzi najkrajšie patrí aj pláž Balos pri meste Chania. Tá je najvychytenejšou plážou na ostrove a dokonca je označovaná aj ako európsky Karibik. Pláž Preveli sa tiež oplatí pozrieť zblízka a zaplávať si v príjemnej zátoke.

Zaujímavosti

Bohatá krétska história siaha až do 3. stor. p. n. l.

Fakultatívne výlety

Množstvo pamiatok a výletov je vždy poruke, stačí si iba vybrať. Nájdete tu toľko starobylých pamiatok, že ich nestihnete ani všetky spočítať. Toto sú tie najvýznamnejšie, ktoré nesmiete obísť:

Pri hlavnom meste Heraklione sa nachádzajú ruiny paláca Knossos, ktorý je opradený mýtmi v súvislosti s labyrintom a Minotaurom. Je to najviac navštevovaná pamiatka. V hlavnom meste Heraklion ležiacom na severnom pobreží sa nachádzajú zaujímavé pamiatky ako benátska pevnosť zo 16. storočia, katedrála Agios Minas, námestia, fontány, múzeá.

Najkrajšie historické mestá sú Chania, Rethymno a Agios Nikolaos. Agios Nikolaos je  malebný prístav, z ktorého každý deň vyplávajú výletné lode  na okolité ostrovy. Je to úžasné historické mesto, ktoré poteší dušu cestovateľa. Odtiaľ sa napríklad podnikajú výlety aj na slávny ostrov Santorini.

Oblasť Bali sa nachádza na severe Kréty, pár desiatok kilometrov od mestečka Kato Gouves. Nie nadarmo je táto oblasť pomenovaná rovnako ako slávny indonézsky ostrov, pretože sa v nej naozaj budete cítiť ako na Bali. Lagúny čistej tyrkysovej vody tu lemujú vysoké útesy a hory.

Mesto Rethymno patrí medzi najkrajšie a najhistorickejšie a turisti tu veľmi radia trávia svoju dovolenku. Na každom rohu nájdu kus histórie, pamiatky, kostoly, klenby, fontány, chrámy a iné. Dokonca sa tam nachádza aj pevnosť, týčiaca sa nad mestom vo výške. Jej exteriér je úchvatný, pokrytý palmami a poskytuje úžasný výhľad na rozbúrenú hladinu mora. V Rethymne sa môžete povoziť vláčikom po pamiatkach  a na promenáde si dať poobedňajšiu kávičku. Taverien a obchodov je tu tiež dosť.

Historická Chania má neopakovateľnú atmosféru v okolí prístavu. Nájdete tu typické farebné domčeky, množstvo taverien, obchodíkov a iného. Druhé najväčšie mesto Kréty ponúka aj krásnu promenádu s romantickými benátskymi domčekmi.

A ak sa vám už mestá a pamiatky zunujú, vydajte sa do prírody. Roklina Samaria je jedným z najvýznamnejších národných parkov v Európe a jej divoká a neporušená flóra a fauna nemá na Kréte konkurenciu.

Zobraziť viac