Olympská riviéra

Olympská riviéra je časť pobrežia, ktorá sa nachádza v južnej časti regiónu Pieria a jej celková dĺžka je približne 70 kilometrov. Pieria je najmenšia regionálna jednotka v severnej časti Grécka. Najvyšším bodom riviéri je bájna hora Olymp, známa už z časov starovekého Grécka.

Olympská riviéra je spájaná najmä s nádhernými piesočnatými plážami a krásnou prírodou. Pláže sú veľké a preto nebývajú preplnené, sú bezpečné, s teplou vodou a sú vhodné pre rodiny s deťmi. Kamienkové pláže sa nachádzajú v oblastiach Litochoro a Platamonas. Najznámejšie a najobľúbenejšie sú piesočnaté pláže Olympic Beach a Paralia. Tieto dve pláže sú vzájomne prepojené promenádou s cyklotrasou, ktorá je dobre osvetlená a udržiavaná. More v okolí týchto pláží je krásne a čisté. Pláž Olympic Beach je každoročne oceňovaná značkou kvality Modrá vlajka.

Pobrežie na Olympskej riviére je lemované miestnymi tavernami, reštauráciami a barmi. Prostredie ponúka množstvo príležitostí na outdoorové akvitity. Okrem vodných športov sú obľúbené pešia aj cyklo turistiky a túry na bájny Olymp.

Za neoficiálne centrum Olympskej riviéri je považované mesto Katerini, v ktorom vládne bohatý nočný život. Je to typické grécke mesto a trhmi tradičnými pre túto krajinu.

 

Fakultatívne výlety

Túra na horu Olym z dedinky Litochoro je súčasťou európskej turistickej trasy E4. Cestou sa môžete kochať krásami prírody a miestnej krajiny. Autom sa možno dostať trochu vyššie na Prioni a odtiaľ vystúpať na vrchol. Najvyššie miesto leží 2917 metrov nad morom. Ak chcete prejsť trasu celú, budete potrebovať dva dni a prenocovanie na polceste. Na úpätí Olympu sa nachádza archeologický park a múzeum v starobylom meste Dion. V auguste sa tu koná festival Olympských hier, ktorých hlavným dejiskom je obnovené antické divadlo. Bájna hora Olymp, to je fascinujúci grécky masív rozprestierajúci sa v kraji Pieria. Jeho najvyšší vrch Mytikas s výškou 2 917 m n. m. je súčasne aj najvyšším vrchom v celom Grécku. Podľa mytológie bol Olymp miestom, kde prebývali grécki bohovia (12 hlavných bohov). Nájdete tu rozmanité trasy, od ľahších po náročné turistické výstupy. V roku 1938 bol vyhlásený za národný park.

Makrigialos je prímorská dedinka s rozsiahlou priesočnou plážou ocenenou Modrou vlajkou. Pre túto oblasť je typická kopcovitá krajina s krásnymi výhľadmi na záliv. Miestnymi špecialitami sú ustrice a slávky, v Makrigialo je jedna z najvýznamnejších mušlích fariem v Grécku.

Zrúcanina hradu Pydna je unikátnou historickou pamiatkou na pobreží. Pozostatky sa datujú do šiesteho až siedmeho storočia. V blízkosti sú krásne piesočné pláže, tiež s ocenením Modrá vlajka.

Prehliadka pozostatkov starovekej architektúry na vás čaká v mestečku Dion zhruba 10 kilometrov od Litochora. Svoj názov si vyslúžilo podľa tunajšej svätyne venovanej najvyššiemu z gréckych bohov Diovi. Okrem svätyne si nenechajte ujsť prechádzku celým archeologickým parkom či návštevu Archeologického múzea Dion.

Za jednu z najväčších atrakcií riviéry môžeme označiť magnetickú horu Lifidra, ktorá sa nachádza nad letoviskom Leptokaria. Netradičné gravitačné úkazy spôsobujú, že sa guľatý predmet bude kotúľať smerom dohora a auto roztlačí i malé dieťa. Senzitívni návštevníci opisujú, že sa tu necítili najlepšie. No určite je toto miesto neopakovateľným zážitkom.

K najznámejším dovolenkovým cieľom Olympskej riviéry rozhodne patrí letovisko Nei Pori v najjužnejšej časti riviéry. Okrem príjemných pláží a dobrých podmienok na kúpanie je Nei Pori plne vybavené pre turistov všetkých vekových kategórií. Nájdete tu obchodíky, typické taverny, zábavu, ktorá neutícha ani v nočných hodinách, atrakcie pre deti, ponuku vodných športov, hotely a pamiatky v jeho okolí.

50 km južne od Solúnu sa nachádza hlavné mesto regiónu Pieria - Katerini. Pôvodne rybárska dedina dnes láka turistov svojím tradičným trhom, ktorý sa pravidelne koná každú stredu a sobotu. Miesto je ľahko dostupné miestnou autobusovou dopravou prakticky z celej Olympskej riviéry.

Kláštory Meteora - V oblasti Tesálie sa nachádzajú jedinečné stavby, kláštory, ktorým sa hovorí “monastiere”. Postavené sú na vrcholoch skál až 600 metrov nad morom. Z pôvodných 24 kláštorov sa dodnes zachovalo päť. Spomeňme napríklad ženský kláštor Roussanu či mužský Varlaam.

Oficiálne Thessaloniki, no mesto skôr známe pod historickým názvom Solún, je obľúbeným miestom výletov počas dovolenky na Olympskej riviére. Cesta trvá približne hodinu a pol jazdy autom. Premáva sem aj autobusová doprava. Solún je druhým najväčším gréckym mestom a svojim návštevníkom ponúka množstvo historických pamiatok, múzeí a nielen tých najmenších poteší obrovský aquapark.

K náročnejším výletom patrí poznávanie hlavného gréckeho mesta Atény. Avšak štvorhodinová cesta autom nebráni dovolenkárom, aby sa vydali za poznávaním veľkolepých pamiatok, ako je Akropola s Parthenónom, Chrám Dia Olympského, Panatenajský štadión, Herodotovo divadlo, Zappeion a mnoho ďalších. Za návštevu stojí i nejedno aténske múzeum ako napríklad  Národné archeologické múzeum či Múzeum Akropolis.

Ak prekonáte viac ako štvorhodinovú cestu autom, naskytne sa vám pohľad na jedno z najkrajších miest Grécka. Je ním mesto Korint ležiace na Istmickej šiji, ktorá spája Peloponéz s pevninou. Zo zaujímavých miest spomeňme pozostatky Apolónovho chrámu z roku 540 pred n. l., antické divadlo, rímsky odeion, Akrokorint postavený nad mestom alebo navštívte múzeum.

Ostrov Skiathos patrí do súostrovia Sporady, ktoré leží v Egejskom mori. Ostrov sa stal obľúbeným miestom na výlety a napriek skromnej rozlohe 50 km² má čo turistom ponúknuť. Sú tu krásne pláže a čisté more na kúpanie, ideálna príroda pre priaznivcov turistiky a množstvo kostolov a kláštorov. Plavba trajektom z gréckej pevniny trvá 2 hodiny.

 

Zobraziť viac