Parga

Pod husto zalesnenými kopcami leží v nádherne malebnej zátoke mestečko Parga. Nachádza sa približne 40 kilometrov od prístavu Igoumenitsa, oproti ostrovom Paxos a Antipaxos. Ostrov Korfu je vzdialený približne 30 kilometrov. Mesto sa rozprestiera medzi strmými horami v oblasti Epirus. Epirus sa považuje za prírodnú pevnosť Grécka, pretože hornaté oblasti boli za každej vojny útočiskom pre domácich obrancov, vďaka čomu dokázali zvýťaziť aj oproti mnohonásobnej presile.

V tomto stredisku návštevníci nenájdu ohlušujúci rámus diskoték a pivární. Parga je stredisko so starobylou gréckou atmosférou, úzkymi uličkami, ktoré sú miestami široké len na dĺžku rozpažených rúk a klasickými gréckymi tavernami. Parga je typická miniatúrnymi námestíčkami, obchodíkmi a kaviarňami, často s prekrásnymi výhľadmi na šíre more. Máme na mysli najmä tie, ktoré sú vysoko na hradnom kopci. Možno tak povedať, že Parga skôr pripomína grécke ostrovy a je predstaviteľom typicky gréckej destinácie, kde máte možnosť spoznať grécky naturel, kolorit a tradície. Príjemnú atmosféru dotvára romantický záliv s malým ostrovom, kde po celú noc žiary vysvietená stavba bieleho kostola a ako strážna veža sa nad mestečkom vypína zrúcanina starej benátskej pevnosti. Mestečko ponúka množstvo aktivít. Od potápania pri skalách na neďalekých ostrovčekoch, až po jazdu na vodných skútroch, či adrenalín na banánoch. 

Najväčšia pláž je Valtos beach. Dlhá piesočná pláž s množstvom slnečníkov a lehátok, vzdialená od centra mesta asi desať minút chôdze. Keďže tu je otvorené more, práve na Valtos beach je možnosť adrenalínových vodných športov, ako sú spomínaný skúter, či jazda na banáne...

Hlavná pláž, Krioneri Beach je prakticky priamo pod pešou promenádou a je prevážne štrková. Mohli by sme ju nazvať aj mestská pláž. Je však mimoriadne romantická, vďaka panoráme ostrovčekov vzdialených cca. 100 metrov a siluete starej pevnosti. Hoci je blízko centra je čistá a udržiavaná, rovnako ako voda, ktorá je priezračná. Počas celého dňa sa o čistotu pláže stará údržba, takže v tomto smere nemusíte mať žiadne obavy. Krioneri beach tak možno doporučiť najmä pohodlnejším tipom dovolenkárov, ktorí uprednostňujú pohodu a nechce sa im presúvať na ďalšie pláže. Ako zrejme v celom Grécku ale treba upozorniť, že za servis - lehátka aj slnečník sa na všetkých plážach prevážne platí.

Tretia pláž – maličká Piso Krioneri je bokom od centra mesta v pokojnej časti. Je štrková a možno povedať, že rodinná. Tvorí ju malý záliv, ohraničený skalnými bralami. Počas horúcich dní tu ale veľmi nefúka vietor a na rozpálenom štrku je tak riadne teplo. Ide však o veľmi pokojné a kľudné miesto. Priamo z centra mesta - z prístavu sa každých 30 minút môžete odviezť miestnou dopravou – vodnými taxíkmi - na rozľahlú pláž Lichnos. Je vzdialená po mori asi dvadsať minúť loďou a je vlastne považovaná za štvrtú pláž Pargy.

Fakultatívne výlety

Medzi najatraktívnejšie výlety patrí výlet loďou na neďaleké ostrovy Paxos a Antipaxos. Počas niekoľkohodinovej plavby sa môžete kúpať v krištáľovo čistej vode ostrova Paxos, pozriete si morské jaskyne a hlavné mesto ostrova Antipaxos.

Paxos a Antipaxos sú ostrovčeky, na ktoré sa konajú lodné výlety. Tento výlet má viacero variant a to výlet k Modrým jaskyniam alebo okružná plavba okolo ostrovov. Pri výlete k Modrým jaskyniam je možné kúpanie z lode pri pláži Antipaxu, pri Modrých jaskyniach Paxu a niekoľko hodín strávených v hlavnom meste Paxu, ktorým je Gaios. Pri okružnej plavbe okolo ostrovov nahliadnete do všetkých jaskýň západného pobrežia Paxu, navštívite dedinku Loggos, Lakka a mestečko Gaios. V ponuke je aj kúpanie z lode pri pláži ostrova Antipaxos. Tento výlet je úžasnou kombináciou prírodných scenérií, tradičnej benátskej architektúry dedín a kúpania v krásnych tyrkysových vodách.

Meteora je miesto, kde sa nachádzajú grécke ortodoxné kláštory, ktoré môžete počas výletu navštíviť. Lákavá je návšteva najväčšieho kláštora Veľká Meteora a zastávka v dedinke Metsovo.

Návšteva niekoľkých krásnych Iónskych ostrovov v priebehu jedného dňa je neopakovateľným zážitkom. Počas výletu navštívite ostrovy Lefkada, Kefalonia, Uthaka, Meganissi a Scorpios. Na ostrove Lefkada sa môžete okúpať na najkrásnejších plážach ostrova, ktorými sú Porto Katsiki a Egremni; na ostrove Kefalónia navštívite malebné mestečko Fiskardo, na Ithake kúpanie na krásnej pláži, Na ostrove Meganissi sú krásne jaskyne Papanikolis a na ostrove Scorpios je taktiež čas na kúpanie sa.

Za bájnymi mýtmi je výlet, ktorého prvou zastávkou je staroveká veštiareň mŕtvych Nekromanteion. Odtiaľ sa pokračuje smerom do hôr, kde tečie rieka Acheron, ktorá bola v staroveku považovaná za jednu z posvätných riek do podsvetia.

Oblasť Zagoria je súčasťou Národného parku Aoos-Vikos, ktorý sa nachádza v srdci pohoria Pindos. Oblasť je výnimočná vďaka nádherným prírodným scenériám, starým horským dedinám, ktoré sú postavené na strmých svahoch hôr a starým, kamenným, oblúkovým mostom, ktoré sú postavené ponad rieky a údolia.

Zobraziť viac