Peloponéz
Polostrov Peloponéz ležiaci na juhu gréckej pevniny ponúka pozoruhodné bohatstvo z čias antiky so slávnymi mestami ako Korint, Mykény, Sparta či Olympia. S pevninou má dve spojenia. Prirodzené spojenie Istmickou šijou, ktorá je však prekopaná Korintským kanálom, a most v Rio-Antirio. Povrch polostrova je prevažne hornatý, pobrežie je posiate prímorskými dedinkami a dlhými plážami s modrou priezračnou vodou. K pevnine patria aj malé ostrovy na južnom mesínskom pobreží. Polostrov je prevažne hornatý, lemovaný pekným plážami a hájmi plnými citrusov, olív či fíg.
Dlhé pobrežie tvoria prevažne piesočnaté pláže sem tam s oblými kameňmi. Takou je aj rušná pláž v letovisku Tolo, kde si na svoje prídu milovníci vodných športov. Menej rušné skôr oddychové pláže sú v letovisku Niforeika. Krásne pláže rôzneho druhu sú napr. pri letovisku Gythio či Palea Epidaurus, ktorá nie je ešte tak zasiahnutá návalom dovolenkárov. K najznámejším plážam patria: Plytras, Peroulia, Plaka, Skoutari, Simos, Voidokilia, Tolo, Megali Paralia a atď.
Simos beach leží na južnej strane ostrova Elafonisos. Vďaka bielemu piesku, krásnej vode a svojmu terénu je považovaná za jednu z najkrajších gréckych pláží. Pozostáva z dvoch pláží, väčšej Megalos Simos a Mikros Simos. Sú to dve protiľahlé pláže spojené úzkym pásom piesku. Na pláži je dostatok turistického vybavenia a v obľube sem cestujú nadšenci windsurfingu.
Mavrovouni beach, Gythio je výborne organizovaná pláž, ktorá je ocenená Modrou vlajkou. Leží asi 2 km južne od mesta Gythio. Celková dĺžka tejto krásnej piesočnej pláže presahuje 6 km. V okolí je veľa turistických zariadení a ubytovacích možností. Na pláži funguje široká ponuka športov a aktivít. Je tiež miestom pohybu morských korytnačiek.
Selinitsa beach leží 1 km severne od mesta Gythio. Pieskové pobrežie presahuje šírku 150 metrov. Veľkou atrakciou pláže aj okolia je veľká hrdzavá loď. Nachádza sa asi v strede dĺžky pláže, akoby uviazla v piesku. Pláž je čiastočne organizovaná, v okolí je niekoľko hotelov a turistických zariadení. Dnes je stále miestom návratu morských korytnačiek v čase kladenia vajec.
Ermioni beach sa nachádza v krásnom prímorskom mestečku Ermioni. Pláž je kamienková s krásnou priezračnou vodou a množstvom stromov v okolí. Pláž nie je turisticky organizovaná, ale priamo mestečko Ermioni poskytuje všetok turistický komfort.
Pláž Ai Lagoudis beach je dlhá piesočná pláž asi 5 minút chôdze od centra mesta Kyparissia. Je obľúbená pre čistú vodu a piesočné podložie. V okolí pláže je dostatok príjemnej zelene a na pláži množstvo príležitostí na aktivity. Šírka pláže dosahuje 30 – 40 m a celková dĺžka zátoky je asi 250 metrov.
Tolo pláž leží 10 km juhovýchodne od mesta Nafplion. Hlavná pláž Psili Ammos je populárna pre piesočné podložie a čistú vodu. Krásu pláže vyzdvihujú malé piesočné duny a zeleň. Blízko pobrežia leží niekoľko malých opustených ostrovov. Pozdĺž pláže je široká ponuka vodných športov a dovolenkových aktivít.
Pláž Karathosa beach leží 2 km južne od centra mesta Nafplion. Táto 4 km dlhá pláž je obľúbená pre piesočné dno a mierny vstup do mora. Krásu tejto vidieckej pláže podčiarkuje neďaleký útes s výhľadom na pláž a okolie. K dispozícii je množstvo barov a taverien, ako aj rôzne druhy vodných športov.
Patras je mesto ležiace na východnom pobreží Peloponézu. Rio beach leží 8 km východne od mesta Patra. Pláž je dobre vybavená, miestne bary zostávajú v prevádzke s hlučnou hudbou celú noc. Pre turistov je k dispozícii ubytovanie v neďalekej dedinke Rio alebo v mestečku Patras. Rio je známe pre most Rio-Antirio, ktorý spája Peloponéz s pevninou.
Porto Cheli Beach - Porto Cheli leží na východnom pobreží Peloponézu. Mestská pláž leží naprieč celej zátoky v blízkosti Porto Cheli. Pobrežie poskytuje úseky kamienkových aj piesočných pláží. Hlavná mestská pláž je dlhá a piesková. Dobre turisticky organizovaná. Poskytuje množstvo príležitostí pre vodné športy a zábavné aktivity.
Fakultatívne výlety
V tejto časti Grécka si prídu na svoje skutoční milovníci histórie. Určite nevynechajte Korint s pozostatkami z čias antiky ako napr. Apolónov chrám, Mykény s tzv. Levou bránou a neďaleký amfiteáter v mestečku Epidauros obklopené cédrovými a eukalyptovými stromami, antické bohatstvo v meste Olympia, dejisko olympijských hier s pôvodným štadiónom, Chrámom boha Dia, Chrámom bohyne Héry a zaujímavým archeologickým múzeom a byzantské mesto Mystra. Zaujímavé sú aj lesy s horskými dedinkami alebo výlety na okolité ostrovčeky ako Ithaka, Kefalonia, Naxos a mnoho ďalších.
Mesto Korint leží na úzkom území, ktoré prepája územie Peloponézu s gréckou pevninou pri Korintskej šiji (Isthmos). Od Atén je vzdialený približne 80 kilometrov smerom na severozápad. Z kultúrneho bohatstva nevynechajte pozostatky Apolónovho chrámu z roku 540 pred n. l. s masívnymi dórskymi stĺpmi, agoru, antické divadlo a rímsky odeion západne od Apolónovho chrámu, na kopci nad Korintom pevnosť Akrokorint so zachovalými hradbami, starý prístav pri Korintskom zálive - Lechaion s pozostatkami kresťanskej baziliky z 5. stor. alebo si prezrite Korintský prieplav.
Mykény, centrum ranej gréckej kultúry, sa rozprestiera na severovýchode Peloponézskeho polostrova. Spájajú sa s menom mocného kráľa Agamemnona, s objaviteľom Heinrichom Schliemannom a neraz ich zmienil Homér vo svojich eposoch. Pôvodné hradby mesta boli vysoké 13 metrov a široké 7. Prezrite si šachtové hroby a Agamemnonov palác, ktoré sú súčasťou citadely a Atreiovu hrobku s kupolou.
Hlavné mesto Peloponézu je Patra, ktorá sa nachádza v severnej časti polostrova známej ako Achaia. Je tu rušný prístav, z ktorého si ľahko môžete spraviť výlet na niektorý z Iónskych ostrovov. Počas obliehania Turkami bola väčšina mesta zničená, no za videnie stojí múzeum mapujúce históriu od mykénskych čias, kostol Agios Andreas a Mestské divadlo Apollon v centre mesta, stredoveký hrad z 2. polovici 6. storočia či Roman Odeum.
Na severozápade Peloponézu v časti Elida objavíte slávne dejisko olympijských hier, mekku antického Grécka. V Olympii sa od roku 776 pred n. l. konali hry na počesť boha Dia, v období augusta - septembra utíchli zbrane a celý kultúrny život Grékov sa presunul do dejiska hier. Centrom mesta bol posvätný okrsok Altis s chrámom Dia Olympského. V ňom bola slávna Feidiova socha, ktorá bola zaradená medzi 7 divov sveta.
Sparta rozprestierajúca sa pri rieke Eurotas bola počas svojho zlatého veku (cca 6. - 4. storočie pred n. l.) silným mestským štátom, večný rival Atén. Malo silnú armádu, čo upevňovalo jeho postavenie. Pri návšteve mesta si nenechajte ujsť pozostatky Aténinho chrámu, divadla, rotundy, akropoly či Spartské archeologické múzeum.
Len pár kilometrov západne od Sparty objavíte zaujímavé mesto Mystras s pamiatkami z byzantských čias. Na vysokom kopci je postavený hrad Mystras s opevnením, ktorý bol spolu s celou lokalitou zapísaný do zoznamu UNESCO v roku 1989.
Na malebnom pobreží Argolis vo východnej časti polostrova navštívte prístavné mestečko Nafplio. Spája peknú prírodu, tradičné domy a vinúce sa uličky, nad ním sa týči majestátny hrad Palamidi. Postavili ho Benátčania v 17. storočí ako monumentálnu vojenskú pevnosť.
Ďalším zaujímavým miestom starovekého Grécka zapísaným v zozname UNESCO je mestečko Epidauros (Epidaurus). Ak chcete vidieť pozostatky Asklepiovho chrámu a dobre zachované grécke divadlo amfiteáter, vydajte sa smerom na východ od Mykén. Neďaleko sa nachádza aj archeologické nálezisko Tyrins, ktorého história siaha viac ako 5000 rokov pred n. l. Sú tu ruiny tzv. kyklopského opevnenia.
Pri východnom pobreží Peloponézskeho polostrova leží malý ostrovček Monemvasia, ktorý je s pevninou spojený len 200 metrov dlhou hrádzou. Mestské hradby a byzantské kostoly sú pripomienkou z obdobia stredoveku. Atmosféru ostrovčeku dovárajú tradičné horské dedinky.
Mani celým názvom Mani Peninsula je známa aj pod stredovekým názvom Maina alebo Maina. Tento južný výbežok ponúka divokú prírodu so skalnatými pobrežím a hustými lesmi, tradície odlišné od zvyšku Peloponézu, turistické trasy, mnoho miest na kúpanie a architektúru prevažne z byzantského obdobia.
11 km južne od Areopoli sa nachádzajú krásne jaskyne, ktoré boli osídlené už v období neolitu. Ich dĺžka sa odhaduje až na 14 kilometrov. Budete sa plaviť v pohodlí lode po zákutiach jaskýň a obdivovať stalaktitovú a stalagmitovú výzdobu.
Ak hľadáte nedotknuté miesto, krásnu prírodu a pokoj, skúste oblasť rieky Neda, kde ešte nezasiahla ľudská ruka. Oslavovala božstvo vôd, a tak bola pomenovaná po nymfe Neda. Rieka prechádza cez úzky kaňon s vodnými plochami, vodopádmi a zalesnenými svahmi.