Rhodos

Rhodos je najväčší ostrov v súostroví Dodekanesos, je zároveň správnym strediskom tejto oblasti. Spomedzi všetkých gréckych ostrovov je štvrtý najväčší. Údolia plné zelene, vinice, hory, zlaté piesočnaté pobrežie a azúrové vody krištáľovo čistého mora ponúka svojim návštevníkom ostrov Rhodos. Cez stred ostrova sa tiahne pohorie, s najväčším vrchom Atáviros. Postupne sa krajina zvažuje k morskému brehu, kde sa nachádza množstvo krásnych pláží obmývaných priezračnou vodou. Za najkrajšiu pláž na ostrove je považovaná pláž Tsambika. Od jarných mesiacov až do neskorej jesene sa tu striedajú nepretržité slnečné dni s vlhkými teplými večermi. Na ostrove je až 300 dní v roku slnečných.   Bohatstvo, prírodná krása a strategická poloha ostrova prináša jeho obyvateľom prosperitu a návštevníkom rozmanitý výber aktivít, turistiku, historické pamiatky, pohostinnosť obyvateľov a vysokú kvalitu služieb. Východné pobrežie ostrova je vhodné pre vyznávačov kúpania, opaľovania, oddychu a pre rodiny s deťmi vďaka piesočnatým a piesočnato - kamenistým plážam. Západné brehy sú obľúbené pre ideálne podmienky na športovanie, najmä surfovania.

Hlavné mesto ostrova je Rhodos, ktorý je známy najmä svetovou kultúrnou pamiatkou - stredovekým zachovalým opevneným mestom, do ktorého je možné vstúpiť jednou z jedenástich brán. V meste sa nachádza divadlo, mestská obrazáreň, historický hotel Ton Rodon s novým kasínom, prístav, zrekonštruované stavby z čias maltézskych rytierov, prírodný park Rodini a Morské akvárium približujúce návštevníkom miestny morský ekosystém. Mesto Rhodos  bolo založené v roku 408 p.n.l. Symbolom bohatstva štátu bol Rodksý kolos - v prístave Rodos vyčnievala krásna Héliova socha (boh Slnka), ktorá bola dokončená približne okolo roku 292 p. n. l. O to viac je cennejšia, že za cenu, ktorá bola postavená, platili tisíckami zbraní a iného vojnového vybavenia. Veľkú zásluhu na ňom mal Cháres z Lindu a mal byť poslom ochrany a stability ostrova. Žiaľ, touto pýchou sa mohli domáci hrdiť 67 rokov, keďže silné zemetrasenie stálo za jeho zánikom. Snahy o rekonštrukciu zlyhali jednak kvôli finančnej tiesni, či obavách z opakované božského rozhorčenia. Obchodný význam mesto čiastočne stratilo v období rozvoja rímskej ríše. Stredomorskú oblasť však stáročia ovplyvňoval z hľadiska kultúry. nachádzala sa tu rečnícka škola, kde študovali aj Gaius Julius Caesar a Cicero. V stredoveku sa viaceré národy snažili získať moc nad ostrovom. Podarilo sa to rádu Johanitov, ktorí z mesta vybudovali veľkolepú pevnosť a ostrov bránili pred Egypťanmi a Turkami. Turkom, na čele so sultánom Sulejmanom sa podarilo v roku 1523 získať nad ostrovom moc a ich nadvláda trvala takmer 400 rokov. Grékom sa podarilo pričleniť Rhodos ku gréckemu kráľovstvu až v roku 1947 a odvtedy až do dnes je súčasťou Gréckej republiky.

 

Zaujímavosti

Ochrancom ostrova Rhodos je boh slnka Hélios, preto sa ostrov nazýva "slnečný ostrov". Ostrov je nazývaný aj "ostrov ruží", ktoré ako dar dostal boh slnka Hélios od nymfy Rody. Podľa iného príbehu si bohovia po víťazstve nad Titánmi rozdeľovali svet a Hélios bol natoľko očarený ostrovom, že požiadal Dia, aby si mohol ostrov vziať pod svoj patronát a spravil z neho najkrajší ostrov v Egejskom mori.

Fakultatívne výlety

Hlavné mesto ostrova, Rhodos je prístavné mesto s bohatou tradíciou. Patrí medzi najkrajšie miesta na ostrove. Za dominantu mesta sú považované stredoveké hradby a Staré mesto s impozantnou budovou Paláca veľmajstrov.Obchodíky s korením, suveníry, príjemné posedenie v gréckych tavernách si turisti vychutnávajú v malebných krivoľakých uličkách v starej časti mesta. Za návštevu stojí najmä Rytierska ulica, Turecká štvrť a prístav Mandraki. Toto nádherné, staré a zachovalé mesto si svoje miesto v zozname svetových pamiatok UNESCO právom zaslúži.

Palác veľmajstrov - Nádherný Palác v hlavnom meste ostrova, priamo na mieste centra pôvodného antického mesta. Pôvodne slúžil ako Chrám boha Slnka, neskôr ako sídlo guvernéra a administratívne centrum. Z vonkajšej strany vyzerá presne tak, ako keď bol počas 14. storočia zrekonštruovaný Johanitmi, aj napriek tomu, že bol v 19. storočí zničený výbuchom. Vnútrajšok je už však výsledkom talianskej rekonštrukcie, ktorá prebehla počas ich okupácie. Nachádza sa v ňom 158 izieb, pre návštevníkov je sprístupnených však len 24. Zariadené sú starožitným nábytkom zo 16. a 17. storočia, sochami, jemnými orientálnymi vázami a viacfarebným mramorom. Zaujímavosťou je, že slúžil ako letné sídlo talianskeho kráľa Viktora Emanuela III. a Benita Mussoliniho.

Akropola - Len 2 km juhozápadne od starej časti hlavného mesta, na hore Monte Smith, stoja pozostatky starovekého helénskeho mesta, dnes známeho už len ako Rhodoská akropola. Nachádza sa tu štadión z 2. storočia n.l. lemovaný stromami s priľahlým divadlom, ktoré slúžilo na prednášky rhodoskej školy rétoriky. Kúsok od nich je možné vidieť pozostatky Apollónovho chrámu.

Údolie motýľov je 5 kilometrové údolie, kde sa nachádzajú tisícky motýľov. Pre turistov je sprístupnený približne 1 kilometer. Obdivovať tieto motýle (grécky petaloudes) je možné najmä počas mesiacov júl a august. V tomto období sem motýle prilietavajú, pretože je to obdobie párenia. Jedná sa o motýle rodu Callimorpha quadripunctaria, ktoré počas dňa oddychujú na skalách alebo kmeňoch stromov. Motýlie sfarbenie je nenápadné, dobre splývajú s okolím a preto ich možno na prvý pohľad ani nezbadáte. Ich krídla sú žiarivo oranžové so štyrmi čiernymi bodkami. Motýle do údolia pravdepodobne láka vôňa živicových stromov, ktoré sa v rámci Grécka nachádzajú len na ostrove Rhodos. Celým údolím preteká potok, ktorý tvorí romantické vodopády a jazierka. Údolie motýľov má 3 vchody. Neďaleko horného východu sa nachádza kláštor Kalópetra pochádzajúci z roku 1782. Pri dolnom vchode sa nachádza Múzeum so zbierkou motýľov a to nie len z tohto údolia. Neďaleko Údolia motýľov sa nachádza pštrosia farma s približne tridsiatimi africkými pštrosmi.

Ialyssos je antické mesto na severozápade ostrova, na kopci Filerimos. Je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk na ostrove. Nachádzajú sa tu pozostatky Diovho chrámu a byzantského opevnenia a Rytiersky kostol zo 14. storočia.

Mestečko Kalithea leží medzi hlavným mestom a letoviskom Faliraki a patrí k najkrajším miestam ostrova. Známe je svojimi kúpeľmi s termálnymi prameňmi, ktoré boli nedávno zrekonštruované. Ležia na brehu skalnatej zátoky, ktorá má ale piesočnaté dno. Je známe aj krištáľovo čistou vodou, pre ktorú je vyhľadávané medzi milovníkmi potápania. V blízkosti mestečka Kalithea sa nachádzajú krásne kláštory i jaskyňa Kalamonies s pôsobivými stalaktitmi.

Krásne romantické letovisko Lindos patrí medzi najkrajšie na celom ostrove. Hlavným symbolom mesta je Akropola, ktorá stojí priamo nad ním a z nej nádherný výhľad na celé mestečko, ale i priľahlý záliv. Môžete na ňu vyjsť pešo alebo sa vyviezť na somárikovi. Stredisko bolo postavené terasovito, s úzkymi kamennými uličkami a typickými bielymi domami. Niektoré budovy boli ovplyvnené byzantskou, arabskou a rhodoskou architektúrou. Okrem Akropoly je jednou z hlavných atrakcií mesta staré divadlo vytesané zo skaly.

Monolithos sú ruiny Johanitského hradu umiestnené na skalnatom útese vo výške 280 m.n.m. na západnom pobreží ostrova. Zvláštnosťou hradu je, že aj napriek tomu, že je hrad blízko mora, nie je z brehu pod ním viditeľný. V minulosti slúžil ako pevnosť na ochranu miestnych obyvateľov.

Aquapark Faliraki - V blízkosti hotelovej zóny letoviska Faliraki sa nachádza jeden z najväčších aquaparkov v Európe. Návšteva aquaparku zaručuje celodennú zábavu pre malých aj veľkých. Nachádza sa tu množstvo tobogánov, šmykľaviek, bazény s umelými vlnami, „lenivá“ rieka, detské bazény s vodnými atrakciami pre najmenších, reštaurácie aj snack bary.

Celodenný výlet loďou na farebný ostrov Symi, ktorý preslávili lovci morských špongií. Po dvojhodinovej plavbe je prvá zastávka v hlavnom meste spojená s prehliadkou hlavného mesta a návštevou stánku s koreninami a morskými špongiami. Druhá zastávka je v zálive Panormitis s rovnomerným kláštorom.

 

Zobraziť viac