Santorini

Ostrov Santorini sa nachádza na juhu súostrovia Kyklady, v Egejskom mori. V staroveku bol ostrov známy pod menom Thira/Thora.  Súčasnú  podobu ostrova ovplyvnila sopečná činnosť, preto dnes láka turistov svojimi charakteristickými útesmi a piesočnatými plážami sfarbenými dočervena alebo dočierna. Vďaka svojmu vulkanickému pôvodu a čiernemu lávovému piesku na plážach má prívlastok aj čierna perla Egejského mora. Napriek svojej malej rozlohe 76 km2, je Santorini neskutočné bohatou klenotnicou. Ostrov je známy najmä vďaka tradičným bielym domčekom s modrými strechami. Je považovaný za jedno z najromantickejších miest na svete.

Pláže sa rozprestierajú prevažne na juhu a východe ostrova. Známa piesočnatá pláž Red Beach, ktorú lemujú červené skaly sopečného pôvodu, leží neďaleko antického mestečka Akrotiri. Na východnom pobreží pri dedinke Kamari sa nachádza pláž Kamari, ktorá je známa tým, že piesok je takmer čierny. Pekná dlhá pláž z tmavého piesku sa nachádza aj pri dedinke Perissa s dominantnou skalou Mesa Vouno. Pre milovníkov vodných športov a kúpania v krištáľovo čistej vode je vhodná jedna z najnavštevovanejších pláží Agios Georgios, situovaná je necelé 4 km od  Perissa. Známe sú aj pláže Vlychada, Cape Columbo, Monolithos či White Beach.

 

Zaujímavosti

Santorini sa považuje za jeden z najkrajších ostrovov na svete. 

Santorini je súostrovím, ktoré pozostáva z ostrova Théra (ktorý sa nazýva aj Santorini) v tvare veľkého polmesiaca, z menšieho ostrova Therasia, obľúbených ostrovov Kameni (Palia a Nea) s vytryskujúcimi horúcimi prameňmi a neobývaného ostrovčeka Aspronisi. Všetky tieto ostrovy tvorili kedysi jeden veľký okrúhly ostrov, čomu zodpovedal pôvodný názov ostrova – Strongyli (Okrúhly). Výbuch sopky Théra pred vyše 3600 rokmi však doslova rozmetal ostrov – časť skončila pod morom a z časti sa vytvorili menšie ostrovy. Erupcia bola jedna z najväčších v dejinách ľudstva. Bola tak masívna, že dokonca spôsobila zánik minojskej civilizácie, ktorej srdce nebolo nikde inde, ako na 110 km vzdialenej Kréte.

Vulkanický charakter ostrova vytvára neobyčajné prostredie pre kultiváciu viniča. Pôda na Santorini je totiž tvorená zo sopečného prachu, pemzových kameňov a malých kúskov stuhnutého piesku a lávy. Kombinácia nehostinná pre živiny, ale ideálna pre neobvyklý výskyt minerálov, ktoré dodávajú santorinskemu vínu výnimočnú chuť. Radí  sa k  tým najlepším v Grécku. Ostrov má však nedostatok vodných zásob. Možno aj preto sa traduje, že na Santorini je viac vína ako vody.

Na Santorini si môžete pochutnať na naozaj netypickej gurmánskej lahôdke. Jednou z miestnych špecialít sú totiž vinné listy plnené zmesou ryže, byliniek cesnaku a korenia nazývané Dolmades.

Santorini sa pýši archeologickou lokalitou Akrotiri, ktorá bola počas doby bronzovej výnimočne vyspelým mestom. Akrotiri  nazývajú aj „Grécke Pompeje“, pretože tak, ako Pompeje, aj Akrotiri zničila erupcia sopky a mesto zapadlo pod tonami popolu na tisícročia do zabudnutia.

 

Fakultatívne výlety

Počas dovolenky na Santorini si nenechajte ujsť hlavné mesto ostrova – mesto Fira. Spája sa tu pozoruhodná architektúra s prírodnými scenériami. Zoznámite sa  s prevažne kykladskou ľudovou architektúrou v podobe bielych stavieb. Prezrite si aj dva kostoly, stojí tu chrám Metamorphosis z 19. stor. postavený na mieste pôvodného papantiho metropolitného chrámu a kostol a kláštor dominikánskeho rádu.

Santorini je známe dedinkami s bielymi domami a modrými strechami, takou je aj dedinka Oia. Postavená je na útese s výhľadom na celý ostrov a na vulkány Palia a Nea Kameni. Toto romantické miesto nájdete na severozápadnom cípe ostrova, približne 12 km od hlavného mesta. Za čias jej najväčšej slávy sa plavili obchodné flotily po východnom Stredomorí a zabezpečili tak dedine hospodársky rasť. Oia svoju podobu získala práve v období blahobytu koncom 19. až začiatkom 20. storočia.

Na najvyššie položenom mieste ostrova, na vrchu Profitis Ilias dedinky Pyrgos je postavený kláštor s rovnomenným pomenovaním Profitis Ilias. Jeho výstavba začala v roku 1771 vďaka dvom mníchom – Joachimovi a Gabrielovi. Posledné premeny prebehli v 19. storočí, kedy bol kláštor rozšírený. Dnes sa tu nachádzajú zbierky vzácnych ikon, cirkevných spisov, starovekých rukopisov, cirkevné rúcha a atď., taktiež môžete obdivovať úchvatnú remeselnú prácu drevorezbárov.

6 km juhovýchodne od hlavného mesta Fira je postavený kostol Episkopi Gonias zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Postavený bol v 11. storočí a v minulosti bol sídlom ortodoxnej diecézy Santorini. Mestečko, v ktorom je vybudovaný, si svoj názov zvolilo práve podľa tejto byzantskej stavby.

V juhozápadnej časti Santorini sú blízko seba hneď dve zaujímavé miesta a to známa Červená pláž a nálezisko Akrotiri. Ideálne miesto, ktoré spája poznávanie minojskej kultúry mesta Akrotiri s kúpaním na najznámejšej pláži ostrova. V polovici 17. storočia pred n. l. zmizlo mesto pod nánosmi popola po výbuchu sopky a znovu ho začali odhaľovať až koncom 19. storočia n. l. Dochovali sa obvodové múry mesta, uličky, námestia i nástenné maľby znázorňujúce výjavy zo života, nádoby a iné predmety.

Ak patríte k milovníkom histórie, odporúčame nevynechať aj nálezisko známe ako Ancient Thira. Rozprestiera sa na úpätí skalnatého vrchu Mesa Vouno s nadmorskou výškou 369 metrov, na juhovýchodnom pobreží. História mesta sa začala písať už v 9. stor. pred n. l. Príroda vytvorila opevnenie, ktoré lákalo Sparťanov vystavať na tomto strategickom mieste svoje mesto. Je tu vidieť pozostatky helenistických stavieb, ale aj rímske či ranobyzantské stavby.

Z prírodných krás spomeňme Calderu, ktorú sformoval masívny sopečný výbuch pred 3500 rokmi. Ide o akúsi skalnú stenu tvorenú skalnými výbežkami a útesmi. Vzdialenosť od jedného cípu (Cape Exomitis) k druhému koncu (Cape Mavropetra) je cca 18 km. Často sa práve táto časť spomína ako bájna Atlantída.

Obľúbeným výletom býva plavba na malý neobývaný ostrovček sopečného pôvodu Nea Kamei so svojim vulkánom. Tunajší kráter vďaka stúpajúcemu dymu napovedá, že ide o stále činný vulkán. Budete môcť vystúpať až k 130 metrov vysokému kráteru, ďalej uvidíte horúce pramene, budete sa môcť aj kúpať. Počas výletu uvidíte tiež  ostrovček Thirasisa a dedinku Manola.

Celým názvom Archaeological Museum of Thera sa nachádza vo Fire, hlavnom meste ostrova. Prevedie vás históriou ostrova od čias predkykladského obdobia, uvidíte vykopávky z ostrova, ktoré pochádzajú prevažne zo starovekého cintorína Thera a Hellady z Akrtiti. Postavené bolo v roku 1960 na mieste pôvodného múzea, ktoré zničilo zemetrasenie.

K dovolenke na ostrove patrí aj poznávanie pobrežia z paluby tradičnej lode a vychutnávanie si atmosféry pri západe slnka. Plavba sa organizuje medzi Thirassiou a Oiou.

Spestriť si pobyt na ostrove môžete aj výletom na somárikoch. Dovezú vás prakticky do každého kúta na Santorini. Zaujímavosťou je, že až do roku 1979 to bol hlavný typ dopravy, dnes sa dá na niektoré miesta dopraviť lanovkou. Na výlet sa môžete dostať z mnohých miest, no najčastejšie to je z prístavu v hlavnom meste či z dedinky Oia.

Pláže na Santorini sú známe svojim netradičným sfarbením. Najznámejšou je Red Beach, ktorá je obkolesená masívnymi skalami červenej farby, úlomky sa miešajú s pieskom. Vďaka červenému sfarbeniu získala svoj názov a stala sa vyhľadávanou atrakciou a často fotografovaným miestom. Red Beach nájdete kúsok od starobylého miesta Akrotiri, odkiaľ premáva aj loď priamo na pláž.

 

Zobraziť viac