Thassos

Ostrov Thassos je najsevernejším ostrovom ležiacim v Egejskom mori a môžeme ho nazvať "skrytý kúsok raja". Tento grécky ostrov sa nachádza asi tak 7 kilometrov od gréckej pevniny a 20 kilometrov juhovýchodne od Kavaly. Ostrov má zaoblený tvar bez výraznejších zátok a polostrovov. Mierne hornatý terén sa zvyšuje smerom do stredu ostrova. Východnú časť pokrývajú husté borovicové lesy. Thassos má nádherné pobrežie, ktoré lemuje hlavná cesta okolo celého ostrova. Cesta prechádza všetkými dedinami na ostrove. Nachádzajú sa tu tradičné domčeky s červenými strechami, biele pieskové pláže, z ktorých väčšina je držiteľom značky kvality Modrá vlajka. Za najlepšie pláže na ostrove sú považované Golden Beach a Tripiti Beach. Ostrov Thassos je považovaný za jeden z najzelenších gréckych ostrovov. Okolitá krajina je ideálna pre pešiu turistiku s cestami vedúcimi k vodopádom, jazerám, hradným zrúcaninám, jaskyniam a historickým pamiatkam prevažne z čias antiky. Horské dediny vo vnútrozemí majú tradičnú architektúru s kamennými domčekmi a dláždenými uličkami. 

Zaujímavosti

Odporúčame ochutnať miestny med, domáci obyvatelia tvrdia, že je jedinečný. 

Fakultatívne výlety

Z ponuky fakultatívnych výletov si môžete vybrať napríklad okruh ostrovom, počas ktorého spoznáte tie najzaujímavejšie miesta ostrova. Uvidíte napríklad prameň lásky v dedinke Panagia, byzantský kláštor Archangelos a mnohé antické pamiatky. Môžete tiež skúsiť jeep safari do vnútrozemia. Vydáte sa k najvyššej hore ostrova Ypsarion, do dedinky Kastro a k jazeru Maries. V obľube sú i rôzne plavby po pobreží.

Limenas Thasou alebo len skrátene Thasos je hlavné a súčasne najväčšie mesto ostrova. Mesto postavené na severozápadnom pobreží má dva prístavy. Ideálne miesto na podnikanie výletov, ale tiež oddych na krásnych plážach a prechádzky starobylými časťami mesta. Nájdete tu vzácne historické pamiatky ako napríklad trhovisko Agora, antické kamenné divadlo, Apolónov chrám či archeologické múzeum.

Na úpätí masívu Ypsarion sa nachádza malebná horská dedinka Theologos. Jedna z najstarších dediniek Grécka prešla pred rokmi rekonštrukciou. Bola vyhlásená za autentickú grécku dedinku. Domy sú postavené z lomového kameňa a pokryté bridlicovou krytinou.

 

Zobraziť viac