Zakynthos

Ostrov Zakynthos je súčasťou Iónskeho súostrovia, v rámci ktorého je tretím najväčším ostrovom. Pobrežie Peloponézu je od ostrova vzdialené necelých 16 kilometrov. Množstvo zelene, krištáľovo čisté more, množstvo jaskýň vytvárajúcich romantické zákutia, pokojné zátoky, priezračné morské hlbiny hrajúce všetkými odtieňmi modrej, borovicové hory, nekonečné olivové háje, vôňa kvetov a prívetivosť ostrovanov tvoria z ostrova Zakynthos jedinečné miesto na Zemi. Na ostrove sa nachádza veľký  počet vzácnych, divo rastúcich orchideí a levandúľ, vďaka čomu dostal ostrov prezývku "Kvet východu". Benátčania ostrov pre dvoma storočiami prekrstili na "Fiore di Levante". Ostrov je pomenovaný podľa Zakyntha, syna vládcu Dardana. Hlavným mestom je rovnomenné mesto Zakynthos, ktoré bolo úplne zničené pri zemetrasení v roku 1953 a potom znova obnovené do pôvodnej podoby. Z tohto dôvodu nie je Zakynthos alebo taliansky Zante bohatý na historické pamiatky. Zaujímavosťou ostrova je pláž Navaigo s vrakom lode vyvrhnutým na biely piesok. Cestná sieť na ostrove pripomína labyrint. Všetky úzke uličky vždy končia niekde pri mori, na krásnej pláži a veľakrát v blízkosti taverny. Miestnou špecialitou, ktorú by ste v takejto taverne nemali vynechať je kohút so špagetami. Úžasným zážitkom je aj plávanie v priezračných vodách uprostred jaskyne a potápanie s morskými korytnačkami Caretta caretta, ktoré sa nachádzajú v okolí najznámejšej zátoky Laganas.

Povrch je z veľkej časti hornatý, hory a kopce zaberajú jeho prevažnú časť. Východnú časť ostrova tvorí úrodná nížina, ktorá prechádza do zátok so zlatými plážami. Západné pobrežie tvoria vysoké skalné útesi, ostrovčeky, malé zátoky a jaskyne. Najznámejšie jaskyne sú morské jaskyne pri Keri alebo tzv. Modrá jaskyňa, kde je hladina vody sfarbená niekoľkými odtieňmi modrej farby, ktorá sa zrkadlí z hlbín mora. Odlesk modrého svetla je aj na strope jaskyne. Najlepšia doba k návšteve je dopoludnie, pretože vtedy sa slnečné lúče odrážajú od bieleho dna a vytvára úchvatný efekt. Na prehliadku sa viete dostať člnom z blízkeho prístavu Agios Nikolaos. 

Najznámejšou plážou na ostrove je Laganas, ktorá je bľúbeným miestom mnohých turistov. Obľúbené sú aj pláže Tsilivi, Argassi a Alykanas, ktoré sú ideálnymi pre milovníkov vodných športov, ako potápanie a šnorchlovanie. V blízkosti týchto pláží sa nachádzajú modré jaskyne. Mnoho pláží na ostrove je vynikajúcich pre rodiny, pretože voda je plytká. Pre tých, ktorí dávajú prednosť neopozeraným plážam, môžete navštíviť: Amoudi, Dafni & Makris Gialos. Každý, kto má pocit, že potrebuje trochu rozmaznávania alebo úľavu od bolesti, by mal ísť a plávať na pláži Xigia, pretože voda má vysoký obsah síry a je známa tým, že má liečebné vlastnosti. Pre jedinečné a nedotknuté miesta na plávanie skúste Limnionas a Porto Roxa. Ostrov Zakynthos je plážovým rajom.

Zaujímavosti

Podľa gréckej mytológie bol nádherný ostrov Zakynthos miestom oddychu gréckych bohov Apolóna a Artemis, ktorým učarovala nádherná príroda na ostrove.

Fakultatívne výlety

Celodenný okruh ostrovom - počas celodenného výletu po ostrove Zakynthos uvidíte výber najkrajších miest ostrova. Spoznáte prírodné krásy, historické pamiatky, život miestnych obyvateľov a miestne produkty. Navštívite miesta ako: pláž Navagio obsadzujúca priečky najkrajších pláží sveta, Anafonitria a kláštor sv. Dionýza pomenovaný podľa patróna ostrova, dedinka Exochora s najstarším olivovníkom na ostrove, prístav Agios Nicholaos a Bochali.

Na západnom pobreží sa nachádzajú prírodné zaujímavosti ako napríklad fjordy Porto Limniona a Porto Roxa, rôzne ostrovčeky a jaskyne. Nachádza sa tu aj známa zátoka Navagio, ktorá sa nazýva aj ako zátoka Stroskotania. Je obklopená strmými vápencovými útesmi, prístupná len loďou. V roku 1981 tu stroskotala loď a vďaka jej vraku má pláž prezývku Shipwreck Beach. Biely piesok obmýva tyrkysovo modré more. Niet divu, že sa pláž radí medzi najkrajšie pláže sveta.

Východné pobrežie je bohaté na množstvo piesočnatých pláží, smerom na sever prevládajú skôr skalnaté zátoky a za obdiv stoja prekrásne modré morské jaskyne. Na úpätí kopca Bochali leží hlavné mesto ostrova, Zakynthos. Južne od hlavného mesta ležia obľúbené letoviská Argassi a Tsilivi, smerom k severnému cípu ostrova sú to dedinky Alykanas a Alykes.

V južnej časti sa nachádza takzvaná korytnačia zátoka, ktorá sa tiahne z Limni Keri do Gerakas. Túto prezývku si pláž Gerakas zaslúžila vďaka korytnačkám Caretta caretta, ktoré tu hniezdia. V tejto oblasti sú známe strediská Laganas a Agios Sostis.

Olympia - Slávne dejisko olympijských hier, Olympiu, nájdete na severozápade Peloponézu v časti Elida.  Od roku 776 pred n. l. sa tu konali hry na počesť boha Dia, v období od augusta do septembra utíchli zbrane a celý kultúrny život Grékov sa presunul do dejiska hier. Spoznáte chrám Dia Olympského na posvätnom okrsku Altis, kde bol umiestnený jeden zo 7 divov sveta - slávna Feidiova socha.

Ostrov Kefalonia - Neďaleko Zakynthosu sa nachádza najväčší z Iónskych ostrovov – Kefalonia. Miesto nepoznamenané turizmom ponúka úchvatnú prírodu s krásnym pobrežím, jaskyňami Drogarati, plážou Myrthos, jaskynným jazerom Melissani a historické pamiatky ako napríklad kostol sv. Hieronýma. Za návštevu stojí aj hlavné mesto Kefalonie - Argostolli.

Pláž Porto Zoro - Približne 17 kilometrov od hlavného mesta ostrova leží krásna piesočnatá pláž Porto Zoro. Vstup do mora je mierny a bezpečný. Skalnaté časti vytvárajú dojem absolútneho súkromia. Navôkol je mnoho tradičných gréckych taverničiek.

Jaskyňa Drogarati - V Kefalonii sa nachádza unikátna jaskyňa Drogarati Cave, ktorá bola objavená pred 300 rokmi a verejnosti sprístupnená v roku 1963, kedy zemetrasenie odhalilo vstupy do jaskyne. Odborníci túto približne 150 000 rokov starú jaskyňu označujú za geologický fenomén s krásnou stalaktitovou a stalagmitovou výzdobou. Uvidíte aj jaskynné jazero Melissani, hlavné mesto Argostoli a mestečko Agia Efimia.

Jeep safari - Dobrodružný výlet na jeepoch ponúka možnosť spoznať „zákutia“ ostrova Zakynthos. Z vrchu Marathias uvidíte Laganaský záliv, miestne vinice, antické studne, ďalej dedinky Agalas a Kiliomeno, dedinku so 45 obyvateľmi Luha, píniové lesy, skalnaté časti v Makrys Gialos, dedinku Koroni. Výlet končí v Exochora, kde sa nachádza najstarší olivový strom na ostrove. Podľa legendy ho zasadil samotný Zeus.

Vodný park - Vodný svet s množstvom atrakcií bol postavený neďaleko hlavného mesta ostrova v dedinke Sarakinado. Pre malých i veľkých sú tu atrakcie ako bazény, šmykľavky, vírivky, ihriská, detské atrakcie, možnosti občerstvenia a ležadlá.

 

 

Zobraziť viac