Trpanj

TRPANJ je rybárska a poľnohospodárska obec s malým prístavom. Patrí medzi obľúbené letoviská na severovýchodnom pobreží poloostrova Pelješac. V okolí je niekoľko zaujímavých stavieb, napr. zrúcaniny hradu Kačicu, rímska vodná nádrž, Mariánsky kostol. Hotel a pláž sú na okraji obce. Polostrov Pelješac je spojený trajektovým prepojením práve z Trpnja do Ploče.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, TrpanjDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, poloostrov Pelješac, Trpanj
všetky fotky

Zaujímavosti

Existujú 3 verzie pôvodu názvu mestečka Trpanj.
Podľa prvej sa hovorí, že názov je odvodený z chorvátskeho slovesa trpjetit - čiže od slovesa trpieť.
Druhá teória hovorí, že vzniklo od gréckeho slova znamajúceho polmesiac, pretože poloha útesov okolo prístavu pripomína tvarom práve polmesiac.
A tretia teória predpokladá, že sa odvodilo od pomenovania starého opevnenia Tarpano alebo Tarponio, ktorého pozostatky sa ešte dajú vidieť na kopci nad prístavom.
Trpanj je malé turistické mestečko, ktoré leží na severovýchodnom pobreží poloostrova Pelješac. Vďaka jeho výbornej polohe, blízko prístavu Ploče a letiska v Dubrovníku, je výborným výberom pre Vašu dovolenku. Čaká Vás tu príjemná atmosféra mediteránskeho miesta, krištaľovo čisté  more, kamenné a okruliakové pláže, meditéránska vegetácia, dalmatínske špeciality, trh s ovocím a zeleninou, lákavé obchodíky so suvenírmi i koncert rockovej hudby. A hlavne pohostinní domáci Vás prijmú ako starých priateľov.
Pláže olemované borovicami a malé zátoky, sú vhodné na kúpanie i na romatickú prechádzku popri mori. Lokalita je vďaka svojej klíme, ale aj vďaka pokoju, vhodná pre ľudí trpiacich dýchacími problémami. Takisto ľudia trpiaci reumou či podobnými problémamii, sa môžu liečiť v zátoke Blace. Trpanjské blato má blahodárne účinky, ktorého chemické vlastnosti ho priraďujú k skupine liečivého blata tzv. Peloide.
Toto všetko a ešte oveľa viac, urobí Vašu dovolenku nezabudnuteľnou. Keď raz prídete do Trpnja, vždy sa doň s láskou a radosťou budete vracať.

Fakultatívne výlety

Pre tých, ktorí nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste, sú ako stvorené výlety, ktoré sa z Trpnja dajú podniknúť.
Poloostrov Pelješac má jednu z najromantickejších scenérií, prekrásne pláže, olivy, storočné borovice, mohutné tmavé skaly obrastené šalvijou a oleandrami. Orebičskou atrakciou je Františkánsky kláštor a kostol Panny Márie Anjelskej stojaci na vrchu Sv. Ilju. Odtiaľ je veľkolepý pohľad  na ostrovy Korčula, Hvar, Mljet, Vis i Lastovo a zároveň na najkrajší dalmatínsky kanál-Pelješský. Dve rozprávkové mestečká, Ston a Mali Ston sú spolu s Dubrovníkom najznámejšie stredoveké opevnenia Dubrovníckej Republiky.
Ostrov Hvar je atraktívny vôňou levandule, príjemnou stredozemnou klímou a najväčším počtom slnečných  dní v roku. Mesto Hvar Vám okrem zdravia a prírody môže ponúknuť aj výnimočné kultúrno-historické dedičstvo. Mestu, ktoré obkolesujú sedem storočí staré hradby, dominuje mestské námestie, najväčšie v Dalmácii, obkolesené renesančnými a barokovými palácmi. Hvar je trendová destinácia, kde sa večer môžete dobre zabaviť, no zábava začína už poobede, kde sa v niektorých baroch organizuje „party po pláži“, zatancujte si v plavkách! Vyberte sa do mesta Stari grad, vedený duchom minulosti. Malé miesta ako je Vrboska alebo Jelsa Vás oduševnia kľudnom a tichom svojich úzkych uličiek a romantických malých námestí.
Bájkovitá Korčula bola údajne domom peknej Kerkyry, hrdinky gréckej mytológie, podľa ktorej, Korčula dostala aj svoje meno a domov jej údajne stanovil samotný boh mora Poseidón. Na ostrove Korčula mal svoj domov aj svetový cestovateľ Marco Polo. Vyberte sa na prechádzku Korčulou a spoznajte historické dedičstvo, ktoré tu môžete vidieť na vlastné oči v známej rytierskej hre moreška, kde sa rytieri v čiernych a červených kostýmoch boria o náklonnosť dámy. Uveríte, že je cestovanie časom možné. Navštívte aj Vela Luku, nachádzajúcu sa v hlbokej zátoke, vypite si pohár Pošipa, Plavca alebo Admirala, vín, v ktorých sa skrýva slnko Korčule.
Počas sezóny sa z dedinky Trstenik prepravíte loďou na ostrov Mljet,  jedinečné miesto na Jadrane s obrovským prírodným bohatstvom. Pokoj, nádherné prírodné scenérie, osamelé pláže, malé rybárske dedinky a len malé množstvo turistov. Hovorí sa, že Boh pre nás zanechal na zemi kúsok raja práve na tomto neopakovateľnom ostrove. Pláže sú známe veľmi jemným pieskom, obklopené ihličnatými lesmi. Poskytujú skutočne ideálne podmienky na strávenie dovolenky.
Cez polostrov, od Stonu do osady Lovište, vedie asfaltová cesta nazývaná Pelješská transverzála (Pelješka transverzala).
Pekný je i výlet do Dubrovníka, pokladu Jadranu, ktorý je známy starobylým mestským centrom, ktoré je obohnané mohutnými hradbami.

Zobraziť viac
Nenašli sa žiadne položky, skúste zadať menej požiadaviek (kritérií), alebo nám zavolajte na CALL CENTRUM 0903 459 459 a s výberom Vám pomôžeme. Tiež nám môžete poslať e-mail na adresu: aquamarin@aquamarin.sk s Vašou konkrétnou požiadavkou.