Rabac - je tam proste nádherne!

Mesto Rabac nazývané aj ako "perla Kvarnerského zálivu" si toto pomenovanie určite zaslúži, už totiž prvý pohľad na Rabac, keď som schádzala autom priamo do prístavu ma očaril.

Prešla som centrum mesta vediac, že budem mať dosť času na preskúmanie všetkých jeho malebných zákutí. Smerovala som k hotelovému komplexu Girandella, ktorý je pár minút autom od centra. Osem dní plných oddychu, nejaké výlety do okolia to všetko som mala v pláne stihnúť počas mojej dovolenky a podarilo sa. Ubytovali ma v najvyššie položenom pavilóne komplexu Girandella, čo som najskôr považovala za nedostatok mojej dovolenky, ale potom sa to ukázalo ako dobrý tréning mojej kondičky. Komplex je totiž celý umiestnený vo svahu a od pavilónov kpláž pri Girandelle moru treba zdolať niekoľko kamenných schodov. Strava bola výborná asi len vďaka tým schodom som nepribrala. Výber bol pestrý a veľmi sa mi páčilo, že môžem večerať na terase hľadiac na pokojnú podvečernú hladinu mora a brehy oproti ležiaceho ostrova Cres (k nemu sa ešte vrátim). Vďaka tomu, že pláže sú tu členité, striedajú sa tu útesy s malými kamienkovými plážami. Každý deň som strávila svoju „leňošiacu“ časť dňa na inej plážičke. V jeden deň už slnko tak pražilo, že som oddychovala aj pod borovicami, ktoré sú nad chodníkom promenády a bolo nás tam viac, ktorí sme to ocenili. More bolo celý týždeň nádherne čisté, oprávnene tu majú pláže modrú vlajku.

Večery boli veľmi živé, jeden deň som absolvovala diskotéku, druhý deň animačný program organizovaný priamo v komplexe, hrávala tam, živá kapela a kto nechcel byť priamo v centre tohto virvaru, mohol si sadnúť k moru a len tak z úzadia počúvať chorvátske melódie premiešané so šumom mora.

Popri pláži viedla maleLabinbná promenáda priamo do mestečka. Lemovali ju stánky, kaviarničky, reštaurácie a neodmysliteľný predajcovia kadejakých „čačiek a mačiek“. Mestečko sa rozkladá okolo malebnej zátoky Maslinica. Od miestneho rybára som sa dozvedela, že táto zátoka vznikla zatopením dolného toku tzv. Rabackého potoka morom. Nad mestom sa vypínajú vysoké kopce s dubovými a cyprusovými hájmi. Celé mestečko je vo svahu a ponúka príjemnú prechádzku pomedzi terasovité uličky s domami, v ktorých bývajú pohostinný “rabačania“. Nad mestečkom sa týči mestská pamiatková rezervácia – starobylé mesto Labin. Labin má novú časť sídlisko Podlabin a tú pútavejšiu starú časť vypínajúcu sa na kužeľovitom kopci. Domáci sú hrdí na svoj mestský hrad – dominantu mesta, pretože patrí medzi najzachovalejší hrad akropolského typu na Istrii. Vzhľad mestečka je výrazne ovplyvnený Benátčanmi. Pozrela som si všetky historické pamiatky starého mesta počnúc mariánskym kostolom s krásnymi drevorezbami, mestskou lodžiou zo 17 storočia, baštou zo 16 storočia, mestským palácom, národopisným múzeom a prešla som si väčšinu úzky, krivoľakých uličiek. Z každého kúta tu na človeka dýchala stredoveká atmosféra.ostrov Cres

Okrem Labinu nezabudnem ani na celodenný výlet loďou na ostrov Cres spojený s fishpiknikom. Bola to prekrásna plavba, výborné kúpanie a trochu histórie spojenej s nákupmi priamo v meste Cres.

Keď sme sa vracali z tohto výletu už som sa tešila na Rabac, lebo Rabac je proste pohodový a nádherný!!!

(K.)