Tunisko

Tunisko

Jednou zo vstupných brán do Afriky je Tunisko. Táto, na prvý pohľad malá krajina, susediaca s Alžírskom a Líbyou, však má svojim turistom čo ponúknuť. Prívetivé pokojné more, nekonečné pláže s bielym pieskom, príjemné hotely v orientálnom štýle a mierne podnebie počas celého roka robia z Tuniska vyhľadávanú krajinu počas celého roka. Čaro Tuniskej krajiny dotvára typická miestna kultúra a starobylá história, vďaka ktorej sa ihneď ocitnene v rozprávke z Tisíc a jednej noci.

všetky fotky

Základné informácie

  • Oficiálny názov krajiny: Tuniská republika
  • Hlavné mesto: Tunis
  • Rozloha: 163610
  • Počet obyvateľov: 10102000
  • Zloženie obyvateľstva:
  • Náboženstvo: sunitskí moslimovia 99%
  • Úradný jazyk: arabčina
  • Mena: Tuniský dinár (TND)
  • Časový rozdiel (oproti Slovensku): - -2 hod.
  • Aktuálny čas: 15:51

Geografické usporiadanie

Tunisko leží v severnej časti afrického kontinentu a jeho susedia sú Líbia a Alžírsko. Len 137 km po mori delí Tunisko od Sicílie. Hlavným mestom je Tunis, ďalším významným napríklad Kartágo. Medzi najobľúbenejšie turistické lokality patrí Djerba, Sousse, Tabarka, Nabeul, Hammamet, Mahdia, Monastir, Port El Kantaoui a Yasmine Hammamet 

 

Tradícia

Najdôležitejším priemyslom, ktorý prináša Tunisku peniaze, je cestovný ruch. Tunisania si turistov vážia a nie je nič neobvyklé, ak vás pozvú na pohárik mätového čaju, ako prejav priateľstva a vďaky, že ste u nich nakúpili.

Kuchyňa

Tuniská kuchyňa je veľmi korenená, ale nie ostrá. Vyniká rozmanitosťou a pestrosťou. Viete, že Tunisko sa v gastronómii prezýva arabské Francúzsko? Okrem vlastných špecialít ponúka turistom i lahôdky kuchyne medzinárodnej. Základ tvoria ryby, ovocie, zelenina a baranie mäso.

 

Tradičným jedlom je kuskus. Podáva sa zmiešaný s dusenou zeleninou a kúskami mäsa. Ďalšia pochúťka, ktorá stojí za vyskúšanie je Harissa. Jedná sa o veľmi ostrú pastu, pripravenú z ostrých chilli papričiek, cesnaku, zmesi korenia a olivového oleja. Z pečiva sú známe placky tabouna, okorenené anýzovou zmesou. Tuniské sladkosti obsahujú vysoké percento cukru, preto sú veľmi sladké. Často je využívaný med a rôzne oriešky. Baklava je sladký koláč z lístkového cesta, zaliata sirupom.

Suveníry

Odporúčame návštevu miestnych trhov, kde zažijete tradičný tuniský trh, plný zjednávania cien. Ako suvenír z dovolenky si môžete priniesť pestrofarebné hodvábne šatky, vtáčie klietky, plyšové ťavy, kožené opasky a kabelky, rôzne tkané koberce, voňavé esencie alebo rôzne druhy korenia.

Jazyk

Úradným jazykom je v Tunisku arabčina , využijete ale i francúzštinu, angličtinu, nemčinu a taliančinu

Zaujímavosti

Jedným z kvetov, ktorým je Tunisko známe je malý biely kvietok - jazmín. Na ulici sa bežne stretnete s predajom tohto kvietka, či vo forme kytičiek, alebo náhrdelníkov. Mnohí muži si dávajú za ucho kytičku jazmínu, aby naznačili dámam, že si hľadajú nevestu. Ženatí za pravé ucho a slobodní za ľavé.

Podnebie

Tunisko leží v severnej časti Afriky. Priemerné teploty sa v auguste pohybujú priemerne okolo 30°C. Jar trvá od marca do mája, kedy turistov môže osviežiť ľahký dážď. Od júna do septembra je v Tunisku najteplejšie. Pre aktívnejšie spoznávanie krajiny sa hodí skôr jeseň – obdobie od polovice septembra do začiatku decembra, kedy je more stále vyhriate. Tuniská zima je vhodná najmä pre návštevu Sahary, alebo pozorovanie migrujúcich druhov vtákov.

Orientačné ceny

Tunisko je asi o polovicu lacnejšie ako Slovensko. Menovou jednotkou je tuniský dinár. Ceny niektorých potravín: *Chlieb = 0,13 € *Voda (1,5l) = 0,30 € *1l mlieka = 0,50 € *1kg syra = 6,70 € *Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3 € *Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2,20 € *Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 7 € *Kapučíno = 0,70 €

Vízum

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pre vstup do krajiny vízum.

Cestovné doklady

Je potrebný pas, platný minimálne 3 mesiace po návrate do krajiny.

Konzulát

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tripolise Gargaresh St. 3 km P. O. Box 5721 Tripolis, Líbya tel.: 00218/21/478 13 88, 00218/21/478 04 46 mob: +218 91 2185248, +218 92 7124866 fax: 00218/21/478 13 8 e-mail: emb.tripolis@mzv.sk

Dôležité tel. čísla

Lekárska pohotovosť (Allo Docteur): 71781000, 71780000 Polícia: 71846846 Hasiči: 198

Riziká

Tunisko patrí dlhodobo k bezpečným destináciám. Návšteva Tuniska si nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Zdravotnícke zariadenia sú na dobrej úrovni.