Ostrov Hvar

Hlavné mesto ostrova HVAR má rovnaký názov, ako ostrov, teda Hvar. Turisti vyžívajúci sa v kvitnúcich rastlinách všemožných farieb sú práve tu na správnom mieste. Obrovské polia šalvie, rozmarínu alebo levandule vytvárajú ozaj krásnu scenériu, navyše ešte umocnené dvíhajúcimi sa vinohradmi. Nábrežia sú naopak lemované mohutnými palmami. Z pamätihodností vyniká hlavne talianskym staviteľstvom ovplyvnená katedrála sv. Štefana, ktorá bola dostavaná len v 18. storočí, vrátane výnimočnej zbierky sakrálnych predmetov v priľahlom biskupskom paláci. Impozantná dominanta ostrova, vysoko položená pevnosť (Španjola), okamžite upúta pozornosť každého prichádzajúceho. Pochádza zo 16. storočia a poskytuje malebnú vyhliadku na záliv s prístavom. Ako perličku nakoniec nejde nespomenúť, že hvarské námestie je svojou rozlohou najväčšie v Dalmácii a je lemované mnohými budovami postavenými v rôznych stavebných štýloch.
Ostrov Hvar je najdlhší ostrov na Jadrane. S pevninou ho spája trajektové spojenie: Sučuraj – Drvenik a Stari Grad – Split.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov HvarDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko JelsaDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, ostrov Hvar - mestečko Jelsa
všetky fotky

Zaujímavosti

Ostrov Hvar fascinuje svojím šarmom a krásou. Mnohí ho nazývajú "chorvátskou Madeirou". Leto na Hvare je slnečné a voňavé. Slnečných dní je tu viac ako na francúzskej riviére. Ostrov  vyniká bohatou vegetáciou rozmarínových polí, olivových hájov, oleandrov, viniča, pomarančovníkov a citrónovníkov. Rozkvitnuté levandule na kamenistých stráňach ho zahaľujú do omamnej vône. Členité pobrežie a romantické zátoky patria k očarujúcim miestam, kde si môžete vychutnávať pokoj a oddych. More v okolí Hvaru je najčistejšie v celom Jadrane. Lákadlom pre turistov je výnimočná kombinácia priaznivých klimatických podmienok, jedinečnej prírodnej scenérie a  príťažlivosť cenných  kultúrnych a historických pamiatok.

Fakultatívne výlety

Pakleni otociHvar je určite výnimočným ostrovom. Má príjemné zimné a letné dovolenkové strediská, miernu klímu a bujnú subtropickú vegetáciu. Pakleni otoci (pekelné ostrovy) sú špeciálne zaujímavou skupinou ostrovov so štrkovými a pieskovými, hlavne nudistickými plážami a útesové morské dno perfektné na podvodný rybolov. Je to tiež raj námorníkov. Oproti Splitu sa nachádza ostrov Šolta, strmý ostrov s členitým pobrežím chudobným na vegetáciu. Maslenica je jeho hlavným prístavom a vhodným miesto pre zakotvenie menších lodí.
Letovisko Hvar má výborné podmienky pre prevádzkovanie vodných športov ako napríklad: windsurfingu, jachtingu alebo aj potápanie. Je možné si zahrať taktiež loptové hry - tenis, stolný tenis, jazdu na bicykli.
Na ostrove Hvar si možno dať naplniť potápačské fľaše kyslíkom, prenajať člny, surfy, potápačsky výstroj a vodné lyže.
Samotné mesto však poskytuje aj vhodné podmienky pre nočnú zábavu a gurmáni majú taktiež veľa možností, kde môžu ochutnať chorvátsku kuchyňu. Hvar je teda ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.

Adventure park neďaleko mesta Jelsa - paintball, splatmaster, "Ľudský stolný futbal", bojová lukostreľba, "Gigantický box", biliardový futbal, "Bubble futbal" to všetko a veľa iných zábavných aktivít môžete zažiť pri návšteve tohto dobrodružného parku.

 

Zobraziť viac