Karlobag

Mestečko a prístav pod zrázmi Velebitu, má cca 1000 obyvateľov. Leží na rozhraní chorvátskeho prímoria a Severnej Dalmácie. Karlobag je situovaný oproti ostrovu Pag, je od neho oddelený 1,8 km širokým Velebitským prielivom (Velebitski kanal). 

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, KarlobagDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, Karlobag
všetky fotky

Zaujímavosti

Pôvodne sa mestečko nazývalo Bag. Svoje súčasné meno dostal Karlobag podľa habsburského vojvodcu Karla, ktorý ho dal obnoviť potom, čo ho úplne v r. 1525 vypálili Turci. I ďalšie stáročia  mestečka boli poznačené vojnovými udalosťami. O ďalší rozvoj Karlobagu sa zaslúžil ďalší Habsburg, cisár Karol VI., ktorý založil prístav a dal spracovať projekty ciest. Karlobag však zažil i bombardovanie počas 2. svetovej vojny. Pamiatok je v Karlobagu vďaka vojnovej minulosti veľmi málo, kapucínsky kláštor s kostolom sv. Jozefa (sv. Josip) zo zač.18. storočia, zvyšky stredovekého hradu nad mestečkom, južne od Karlobagu zrúcanina Vidov gradu a kostola svätého Víta.

Fakultatívne výlety

Národný park Plitvické jazerá
Najstarší národný park v Chorvátsku, ktorý nájdete na listine svetového prírodného dedičstva UNESCO. Najväčším fenoménom tohto národného parku je 16 jazier, ktoré sú vzájomne prepojené vodopádmi a obklopené hustými lesmi. Národným parkom sa môžete prechádzať pešo, nechať sa previesť vláčikom a loďkou po jazere Kozjak. 
Národný park Paklenica 
V Národnom parku Paklenica sa nachádza niekoľko stoviek živočíšnych a asi tisíc druhov rastlín, z ktorých mnohé sú endemické a darí sa im v špecifických mikroklimatických podmienkach krasových hornín. Nádherné a dramaticky vyzerajúce kaňony zaberajú veľké územie a sú stanovišťom charakteristických čiernych borovíc ako aj niekoľkých druhov buka. Park je plný geomorfologických pamiatok. Názov „Paklenica“ bol odvodený od rastlinnej miazgy získavanej z borovice čiernej, známej ako „paklina“. Túto miazgu  miestni obyvatelia kedysi používali na natieranie drevených člnov a tiež aj na liečenie používané v prírodnej medicíne. V parku sa týči najvyšší vrch Velebitu - Vaganski vrh (1752 m) a miesto je zaujímavé pre speleológov z celého sveta, ktorí radi skúmajú 115 doteraz známych speleologických objektov po celej tejto oblasti.  Zo speleologických objektov je najznámejšia Manita peć, ktorá je jedinou jaskyňou sprístupnenou verejnosti prostredníctvom prehliadok so sprievodcom. Možno najlepším spôsobom, ako preskúmať Paklenicu je turistika, pretože park sa často nazýva aj alpinistickou pochúťkou. Zakúpiť si môžete jednodennú vstupenku alebo viacdennú vstupenku, s ktorou môžete park počas Vašej dovolenky navštíviť viac krát. V cene jednodňovej vstupenky je návšteva a prechádzka po značených náučných a horolezeckých chodníkoch Národného parku Paklenica, možnosť skalného lezenia na 500 vybavených a značených cestách rôznej náročnosti a dĺžky (odstupňované od 3 do 8c).
Národný park Severný Velebit
Hlavnou aktivitou pre návštevníkov parku je pešia turistika. Nájdete tu viac ako 30 značených chodníkov, ktoré vedú väčšinou na vrcholy pohoria, z ktorých je nádherný výhľad na Jadranské more. Po celom parku sú umiestnené informačné tabule s mapami chodníkov, informáciami o nich aj o tom, ako dlho ktorý prechod chodníka zaberie. Cez Rožanské skaly vedie Premužičov chodník, ktorý je považovaný za najkrajší peší chodník v Chorvátsku, poskytuje dychberúce výhľady na Kvarnerský záliv. 
Winnetou múzeum v Starigrade ( okolo Paklenice a Velebitu bolo natočených 7 filmov o Winnetouovi). 
Adrenalínový park Rizvancity -  atraktívne adrenalínové a dobrodružné programy (úniková miestnosť Nikola Teslu, lanový adrenalínový park, zip line, horolezecká stena, obrovská hojdačka, paintball, safari na štvorkolkách, lukostreľba, ľudský stolný futbal), ktoré môžete zažiť v krásnych častiach Velebitu a Liky - viac info tu: https://adria-velebitica.hr/hr/programi/ponuda-za-individualce-4

Zobraziť viac