Primošten

Staré rybárske mestečko PRIMOŠTEN s malebnými vinicami a vínom Babič je pravou perlou Dalmácie. Vzniklo v dobe tureckých nájazdov, keď pôvodná osada na ostrove ešte nebola spojená s pevninou. Možnosti kúpania poskytujú okruhliakové pláže s vhodnými vstupmi do mora aj pre deti na jednom polostrove a večerný spoločenský život v starom meste na druhom polostrove.

Dovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, PrimoštenDovolenka / zájazdy / cestovanie, Chorvátsko, Primošten
všetky fotky

Zaujímavosti

Samotné mesto Primošten ponúka svojim návštevníkom viacero zaujímavostí, ktoré určite stoja za návštevu. V starej časti ostrova sa zachovali pozostatky hrubých mestských hradieb zo 17. storočia. Z mora sa dvíha vrcholček so starobylým kostolíkom, ktorému leží pri nohách mesto.

Fakultatívne výlety

Národný park Krka:
Rieka Krka, krasový fenomén predierajúc sa do mora tvorí početné jazerá, vodopády a pereje. Pramení v oblasti úpätia pohoria Dináre, neďaleko mesta Knin. Vďaka prírodným krásam a špecifickým geologickým charakteristikám bola väčšia časť povodia rieky vyhlásená v roku 1985 národným parkom. Rozprestiera sa na ploche 109 km2 pozdĺž koryta Krka od Kninu do Skradina. Najnavštevovanejšie vodopády sú Skradinski buk a Roški slap.
Od vodopádu Roški slap sa rieka pretvára vo vyzdvihnuté Visovačké jazero. V strede jazera sa nachádza ostrovček, po ktorom je jazero pomenované - Visovac, kde sa nachádza kostol a františkánsky kláštor, čo celkovému dojmu dodáva istú tajomnosť.
Skradinski buk patrí k najkrajším travertínovým vodopádom v Európe. Prezrieť si ho môžete pri prechádzke po mostoch a chodníkoch.
Na rieke Krka je kúpanie povolené len v označených zónach. Prehliadka parku je možná loďou zo Skradina alebo peši. Vchod do národného parku je z miesta Skradin (Šibenik 23 km).
Neďaleko od Primoštenu sa nachádza ostrov Krapanj, na ktorom sa nachádza múzeum morských húb. Obľúbenou voľbou dovolenkárov je aj výlet na koralový ostrov Zlarin (11 km) alebo mestá Trogir, Split či historický Šibenik. V okolí Primoštenu sa nachádzajú aj svetoznáme vinice Babič, ktoré sú priam ideálne na dlhé romantické prechádzky.

 Burnj – 10 km od Primoštenu - Jurlinovi dvori – kamenné domy, nedotknutá príroda a ťažko pracujúci ľudia, ktorí vás prevedú dalmatínskym životom spred 100 rokov. Budete mať možnosť ucítiť silu spojenia medzi človekom a prírodou, ochutnať autentické špeciality ako napr. Dalamatinsku Peku, potešíte sa jedinečnému vínu Babič a započúvate sa do ľúbezných tónov Dalmatínskej klapy, to všetko máte možnosť zažiť počas
návštevy Jurlinových dvorov.

Zobraziť viac